hrmawica
25.02.14,16:12
Dobrý deň, vybavujeme s manželom hypotéku a predmetom má byť kúpa 1/2 rodinného domu.Keďže majitelom je len manžel, ja mám od neho "kúpiť" polovicu.Nemá niekto náhodou vzor takejto zmluvy ?
doktor23
26.02.14,09:07
Nemôžeš len tak kúpiť polovicu rodinného domu, nakoľko máte bezpodielové spoluvlastníctvo a všetko, čo nadobúdate počas trvania manželstva, patrí do BSM.
Takže ak to chceš kúpiť len sam, musíte si zúžiť BSM notárskou zápisnicou a potom to môžeš kúpiť len sama
Chobot
26.02.14,10:49
Ja som to pochopil tak, že teraz je výlučným majiteľom manžel a manželka plánuje kúpiť od neho 1/2 domu. A na to si idú zobrať hpotekárny úver ako manželia. Takže po kúpe asi budú vlastniť domu v podielovom spoluvlastníctve - každý 1/2. Maslím, že to, že sú manželia nevylučuje nadobnúť majetok v podkelovom spoluvlastníctve.

Nastáva tu ale paradox - keď manželka kupi od manžela 1/2 domu, tak takto nadobudnutý majetok sa považuje za majetok nadobudnutý počas manželsva a teda je to majetok oboch. To znamená, že manžel si zároveň sám od seba kupuje dom (z výlučného vlastníctva do bezpodielového spoluvlastníctva).

No mne sa na tom niečo nezdá - toto nie je čistá transakcia. Podľa mňa je to len fingovaná kúpa za účelom vymôcť z banky hypotekárny úver.
marjankaj
26.02.14,10:52
No veď najprv zrušia BSM. Potom kúpi 1/2 domu. A že by potom zase obnovili BSM?:confused:
Chobot
26.02.14,10:52
Vzorov kúpnych zmlúv na nete kopec. Nie je rozdiel medzi tým, či kupuješ celú nehnuteľnosť alebo iba polovicu - rozdiel bude len v predmete zmluvy.

Otázne je ale, či si takýto vzor zmluvy dokážeš upraviť pre svoje potreby tak, aby ti to zobral kataster.

A byť bankou, tak neviem, či by som také niečo schválil. Ale asi sú radi každému klientovi, ktorý si zoberie úver.
marjankaj
26.02.14,10:53
Inak môžu sa aj rozviesť a po transakcii zase znovu zobrať.
marjankaj
26.02.14,10:55
Alebo nech jej manžel predá celý dom. A budú to mať na polovicu.:---
Chobot
26.02.14,11:38
Aj tak da mi zdá choré, aby manželka KUPOVALA od vlastného manžela polovicu domu.

A z AKÝCH peňazí to ide kúpiť? Spoločných? (Veď si idú zobrať spoločný úver).

Je to čistá špekulácia.
marjankaj
26.02.14,11:44
To budú asi ukážkové vzťahy.