buzirka
29.03.06,09:30
Chcem sa spytat, ako sa uctuje leasing v JU po novom? Bola nejaka novela v roku 2005. Co si tu citam prispevky, nerozumiem tomu. Ked podnikatel kupi auto na leazing v roku 2005, je platcom DPH. Vlastne som nenasla ziadny prispevok tykajuci sa kupy auta roku 2005 na leasing. Zatial mi je jasne ze si DPH odvedie za prislusne obdobie, kedy bola cez BU odvedena splatka, ale ako je to vydavkami, ktore su ovplyvnujuce a ktore nie su ovplyvnujuce zaklad dane.zmluvny poplatok je poplatok za spracovatelsky? V zmluve napriklad vobec nefiguruje poistenie povinne, nie je vycislene
pyton
29.03.06,07:33
Ten zmluvný poplatok bude spracovateľský, ja ho tu mám uvedený ako "jednorazový poplatok."
annna
29.03.06,08:44
PZP ide do rež. nákladov. Nie je uvedené v zmluve, lebo sa uzatvára až pri prepise MV. V zmluve je len hav. poistenie - tiež rež. nákl. Mám pravdu? Tiež som začiatočník.
annna
29.03.06,09:11
halóóó mám pravdu?
pyton
29.03.06,09:27
Ja mám v zmluve pred sebou uvedené "splátka poistenia", 36 x 2500,- nič viac k tomu, ide to do réžie.
annna
29.03.06,09:35
"splátka poistenia", = hav. poistenie, PZP je niečo iné.
MataRV
27.02.07,08:43
Ahoj, mám podobný problém (kontrolujem si všetko podľa poraďákoch, poradu som objavila toť nedávno), ale ja k tomu pridám ešte otázku. Leasingovú zmluvu mám na 3 roky a stroj, ktorý odpisujem je v 2.odpisovej skupiny, čiže odpisovanie na 6 rokov. ?????? A ešte dúfam, že si môžem DPH uplatňovať v mesačných splátkach, lebo ja to tak robím.
Johanka
27.02.07,09:07
K odpisom majetku obstaraného formou fin. prenájmu:
§ 26 Zákona o dani z príjmov:
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

Podľa toho čo píšeš v Tvojej otázky, mám dojem, že nespĺňate definíciu finančného prenájmu v zmysle § 2 Zákona o dani z príjmov:

s)finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právomá prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky
alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

Píšeš , že stroj je zaradený v 2.odpisovej skupine, tzn., že aby sa jednalo o leasing v zmysle citovaného ustanovenia, musela by byť zmluva uzatvorená minimálne na 44 mesiacov ;) .
MataRV
27.02.07,09:16
Leasing je uzavretý na 36 mesiacov, možno som ja zle zaradila stroj - formátovacia píla. Aká je možná náprava, keď v roku 2005 som to už dovrzala. Tým pádom som si asi uplatnila nižšie odpisy ako som mala, čo by nebol problém, ale ako to dať celé do poriadku? Vďaka
Johanka
27.02.07,09:20
V prvom rade musíme správne zaradiť stroj, bez toho nič nedoriešime ;) .