Zuzka2411
26.02.14,07:58
potrebujem poradit...chceme kupit nehnutelnost, kde nie je zavedena voda (obecny vodovod). Na pozemku sa ale nachadza studna, ibaze nie je napojena aj do domu..viete mi povedat, aky je postup pri zavedeni vody zo studne a priblizne naklady??
Ice dive
26.02.14,07:10
v prvom rade by som asi riešil či voda je vôbec pitná resp. zvážil, či do domu chcem zavádzať vodu, o ktorej nemám vedomosť či môže alebo nemôže byť zdravotne závadná...

a inak dosť zoširoka položená otázka... kde sa studňa nachádza? pod domom alebo vedľa domu ako sú na tom rozvody v dome? sú nie sú? chceš ich ťahať po stene alebo v stene... chceš aj teplú vodu t.j. kupovať aj bojler, alebo len čerpadlo..
Zuzka2411
26.02.14,07:13
Voda je pitna, bol urobeny rozbor. Studna sa nachadza vedla domu..dom bol doposial vyuzivany ako chalupa, resp. vikendovy dom, rozvody v dome bohuzial nie su.. aby som to upresnila, vodu zo studne chcem vyuzivat na vsetky ucely, t.z. kupelka, kuchyna, zdroj pitnej vody...
command
26.02.14,07:14
Zaleží v akej hĺbke je voda podla toho sa dá určiť či treba použiť ponorku/ponorné čerpadlo alebo stačí povrchove/samonasávacie čerpadlo. A samozrejme zaleží aj od vzdialenosti studne od domu u mňa to je cca 8m. Vodu som mal v hĺbke cca 8-9m tak som použil ponorku(150€ taka lacnejšia zatiaľ beží 3 rok) vedľa studne som vykopal miestnosť/jamu d-1,5m š-1m v-1,5m(všetko vybetónované)do miestnosti som natiahol elektrinu a tam som napojil na ponorku tlakovú nádobu 80L kľudne sa dá použiť aj väčšia a z nej som už len prívod napojil do domu, mam zároveň aj štátnu vodu ako pitnú a studňovú na záchod a pranie samozrejme cez filtre.
Zuzka2411
26.02.14,07:22
Takze ak by som to riesila pomocou ponorneho cerpadla (neviem to je ten tzv. darling?????) plus mi bude treba aj rozvody do domu...vies mi povedat priblizne financne naklady??
Ice dive
26.02.14,07:23
no tak neviem aké sú ceny vodoinštalačného materiálu teraz.. avšak čerpadlo cca 200 €, tlaková nádoba podľa veľkosti cca 100 €, vykopanie a vybudovanie miestnosti s dotiahnutím elektriky pre cerpadlo... bojler na zohrievanie vody (otázne či na plyn/elektriku...) ale spravidla okolo 300 €, potrubie na rozvod vody, batérie, gulové ventily, umývadlo, vaňa, porobenie odpadov, nepíšeš či máš alebo nemáš žumpu... (kanalizácia tam asi nebude...) či budete niečo robiť svojpomocne, alebo všetko dodávateľsky.... no pripravil by som si rozpočet tak okolo 10 000 €...
Zuzka2411
26.02.14,07:27
Vdakaa, presne takyto prehlad som potrebovala :) noo kanalizacia tam nie je tiez..to by sme riesili pomocou cisticky..a robili by sme to na 80% svojpomocne...prave toto som potrebovala vediet, ci sa nam do toho vobec oplati ist...velka vdaka
command
26.02.14,07:27
Neviem aky velky je dom tam sa s rozvodamy po financnej stranke neda pomoct pokial neviem co tam vsetko chcete dat, aky typ ohrevu a pod. Nakolko mate studnu vedla domu neviem aka vzdialenost tak nic nekopte ziadnu miestnost mozete tlakovu nadobu umiestnit aj v dome ak mate na to vhodne miesto. Potom staci natiahnut elektrinu k cerpadlu napr predavaju cerpadla ponorne s roznou dlzkou kabla ja som kupoval s 15 m snurou.
command
26.02.14,07:28
Inak ten darling je povrchove samonsavacie cerpadlo.
Zuzka2411
26.02.14,07:29
Jasne nakolko sa do toho ani velmi nerozumiem, tak ti neviem upresnit tieto informacie, kazdopadne som si urobila aspon aky taky obraz o probleme..za co ti dakujem.. :)
command
26.02.14,07:30
Len najprv si zistite ci vam vobec cisticku povolia na ZP alebo aj na cierno sa da tak ako to riesi kopu ludi lebo povolonie zo ŽP sa niekedy neda ani vybaviť.
Zuzka2411
26.02.14,07:32
ano jasne, momentalne zvazujeme, ci do toho vobec ist... dakujem este raz :)
Peggynka
26.02.14,07:55
Ice dive
26.02.14,13:02
podľa môjho názoru by bolo potrebné vôbec zvážiť či do toho vôbec ísť... na akú dlhú dobu danú nehnuteľnosť vôbec kupujete... nakoľko jedna vec je kúpa nehnuteľnosti... druhá vec je koľko vecí sa tam musí rekonštruovať, keďže tam nie je voda predpokladám, že je to stavba chvíľu pred zbúraním resp. ak rekonštruovať tak jediné čo zostane pôvodné sú obvodové múry... a takýto zásah vyžaduje značné finančné prostriedky... ktoré sa pri opätovnom predaji nemusia vôbec vrátiť, vzhľadom na lokalitu danej nehnuteľnosti... takže ak to kupujete na 10-15 rokov... tak OK... ale ak to chcete povedzme na 5-6 rokov asi by som sa poobzeral po inej nehnutenosti v danej lokalite...