Zuzana Puklušová
11.10.04,11:44
Prosím Vás ako mám zaúčtovať došlú fa z Čiech. Akým kurzom, ako to máme zaplatiť-v Kč alebo prepočítať? Došlá faktúra obsahuje aj daň. Prosím o pomoc, neviem si s tým rady. Stretla som sa s tým prvýkrát.
rene
11.10.04,10:46
Keďže došlá faktúra je aj s DPH,predpokladám, že Vy nie ste plátcovia DPH, takže celá suma pôjde na jeden typ pohybu /v JÚ napr. nákup tovaru /alebo jeden účet/v PÚ napr.131../.
Na faktúre máte dátum vystavenia, k tomuto dátumu musíte prepočítať faktúru kurzom NBS.
Zaplatiť ju môžete aj z Vášho korunového účtu, banka Vám sumu prepočíta aktuálnym kurzom, Vy zadáte len sumu v českých korunách. Účtujú k tomu ešte poplatok za úhradu do inej krajiny. Môžete to uhradiť aj v českých korunách, ak máte účet v CZK.
Pekný deň !
emily
11.10.04,11:29
Rene, nemýliš sa?. Predsa faktúry v učtovníctve sa prepočítajú kurzom NBS, dňom zaučtovania fa. Nie dňom vystavenia. Tie dni môžu byť zhodné len teoreticky, hlavne, keď ide o fa zo zahraničia. Kurz vystavenia je podstatný len pre DPH.
Zuzana Puklušová
12.10.04,06:28
A čo ak sme plátcovia DPH, čo s daňou?
A ak mi príde fa z Čiech bez DPH?
Prosím pomôžte, poraďte mi. Prosím.............
rene
12.10.04,10:15
Je to trochu zložitejšie, na objasnenie treba poznať konkrétny prípad, ťažko sa dá zovšeobecniť. Skúste PORADCU 10/2004/ zelený/, kde je zákon o DPH aj s komentárom
a na str.31 je paragraf 11-Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu a potom na str.33 príklad 1. Veľa šťastia !
vladan
12.10.04,10:24
Zuzanka, môžem vedieť za čo je ta faktúra? Tovar, či služba? Až potom sa dá nejak konkretizovať, že "čo s DPH" :-)
Pekný deň
Zuzana Puklušová
13.10.04,04:57
Došlá faktúra z Čiech je za službu.
accad
13.10.04,05:03
Pre riešenie problému treba presne popísať o akú službu ide, kde bola služba poskytnutá , či dodávateľ služby nemá povinnosť registrácie v SR podľa zákona o DPH. Treba si pozrieť aj zákon o DPH platný v ČR. Pri službách by mal dodávateľ na faktúre vyznačiť podľa ktorého § túto službu faktúruje aj s DPH platnou v ČR.
Zuzana Puklušová
13.10.04,05:09
Tou službou bolo školenie nášho zamestnanca v Prahe. Na faktúre je jeho IČDPH.
emily
14.10.04,06:55
Dnes som nabitá vedomosťami o DPH, včera som absolvovala školenie.
Školenie sa viaže na miesto, kde sa vykoná. Čiže miesto dodania služby je ČR. Faktúra je správne s DPH. Zaúčtuješ ju s DPH do nákladov. Do 30.6.2005 máš nárok túto DPH žiadať od Finančního úradu Praha (do pol roka nasledujúceho po roku kedy bola dodaná služba). Potom by si vrátenú DPH zaúčtovala do výnosov. Taký bol pokyn na včerajšom školení.
Zuzana Puklušová
14.10.04,08:20
Prečo do 30.6.2004, keď faktúra mi došla v októbri 2004. Takže DPH si môžem žiadať do apríla 2005. Sú na to nejaké tlačivá, alebo na základe ktorých si vrátenie žiadať? Ak áno, kde to nájdem.
Za vyriešenie tohto problému veľmi pekne ďakujem.

A hneď mám ďalší.

Prišla faktúra z Čiech za tovar, ktorý sme si objednali a tá faktúra je bez DPH.
ZuzanaA
14.10.04,10:04
Fa za tovar bez DPH je v poriadku, predpokladám že aj Vy aj Češi ste platcovia DPH, v tom prípade ide o tvz. samozdanenie. Je tu o tom kopu článkov, skús pohľadať. Ale v skratke to znamená, že si sama vyrátaš DPH a budeš ju mať na vstupe a zároveň aj na výstupe, čiže konečný efekt je 0.
emily
14.10.04,10:39
Prečo do 30.6.2004, keď faktúra mi došla v októbri 2004. Takže DPH si môžem žiadať do apríla 2005. Sú na to nejaké tlačivá, alebo na základe ktorých si vrátenie žiadať? Ak áno, kde to nájdem.
Za vyriešenie tohto problému veľmi pekne ďakujem.

A hneď mám ďalší.

Prišla faktúra z Čiech za tovar, ktorý sme si objednali a tá faktúra je bez DPH.
Chyba je na mojej strane. Má tam byť do 30.6.2005. -pol roka od skončenia roka kedy nastalo dodanie služby. Tlačiva sú vraj aj na internete. Ale neviem kde. Viem len, že pri uplatnení DPH musí byť DPH vyššia ako 1000,- CZK. Nie na jednotlivom doklade, ale súčet DPH zo všetkých dokladov, ktorú žiadaš. T.j. doklady je potrebné zbierať a potom zaslať naraz. Musia tam byť priložené originál doklady. Po vybavení ich vrátia späť. Malo by to byť do 30 dní. Ke´d budem vedieť ďalšie info ozvem sa.
Ďalej potrebuješ zo svojho DU potvrdenie, že si platcom DPH v SR.
linko
18.06.06,18:12
Ahojte, potrebujem poradiť, kupovali sme tovar z Čiech a nie sme platci DPH, tá firma v čechách je platcom, no vystavili nám fa bez DPH, čo teraz?
Milan Benka
19.06.06,04:33
Váš obchodný partner podľa môjho názoru pochybil, lebo predaj tovaru do iného členského štátu môže byť oslobodený iba v prípade, že odberateľ je identif. pre DPH v inom členskom štáte.
DušanČ
19.06.06,04:54
Ahojte, potrebujem poradiť, kupovali sme tovar z Čiech a nie sme platci DPH, tá firma v čechách je platcom, no vystavili nám fa bez DPH, čo teraz?

Za správnosť vystavenej faktúry zodpovedá český dodávateľ. Ak ste si ako firma splnili povinnosť a oznámili dodávateľovi, že nie ste registrovaní ako plátca DPH, dala bysa teoreticky táto faktúra akceptovať. V každom prípade by som však dodávateľa na nedostatok upozornil a vyžadoval by som vystavenie správnej faktúry, teda vrátane DPH.
emily 2
27.06.06,07:30
Ahojte,potrebovala by som poradiť lebo čím dlhšie čítam príspevky, tým tomu menej rozumiem.

Dostali sme faktúru z Čiech v máji ( už ich je asi 5) , vtedy som pozerala na poradu a myslela som si, že urobím potom samozdanenie ( sme Q. platcovia ) , ale teraz neviem isto...

Faktúry sú na tovar ( farby ,tmely -spotrebujeme na zákazky ).
Na fa je uvedené DIČ dodávateľa aj naše .
Napr. Suma celkom v SKK 42 243,00 .
Ale dolu na faktúre je napísané " Specifikace DPH částky "
DPH 0 Celkem 31 115,35 základ DPH 31 115,35

Je to v poriadku budeme robiť to samozdanenie ? To znamená , že klasicky odpočet nebude - DPH bude nulová .Účtujem v JÚ v programe MRP Win - ale to bude asi ešte neskôr ďalšia otázka.

Veľmi pekne ďakujem
Lila
28.06.06,05:48
Podľa tohto mi vyplýva, že DF je na sumu 31.115,35 CZK /čo je základ DPH/ a je prepočítaná ich kurzom na SKK t.j. 42 243 Skk.
Čiže kupovali ste bez DPH a mali by ste túto fa samozdaniť.
Bea Š.
28.06.06,06:25
Čo to znamená samozdaniť ? ako sa to zaúčtuje v PU ? Účtuje sa vôbec DPH alebo sa to len prevedie v DP ? Dnes je to moja prvá fa. zo zahr.
Lila
28.06.06,06:43
Zrejme ste neplátca DPH. Odporúčam Vám zákon o DPH prelistovať, či ste neprekročili obrat... atď. Tento zákon sa týka aj neplátcov.
Nakoľko, ak napr. zo zahraničia kupujete službu /viď. §15/, ktorú Vám vyfakturujú bez DPH, tak si ju musíte ako neplátca SAMOZDANIŤ.

Čo sa týka účtovania, sú rôzne postupy, ktoré uvádza na svojej stránke daň. riaditeľstvo aj s konkrétnymi príkladmi. DPH, ktorú takto odvediete DÚ, musíte aj zaúčtovať / v PÚ 343, 548/. V prípade samozdanenia podávate aj DP DPH.

Skúste presnejšie charakterizovať Vašu otázku.
Bea Š.
28.06.06,08:04
Aha to samozdanenie pre nás asi neplati, lebo sme platcovia DPH. Dnes mi prisla fa z CZ. Preratala som ju kurzom 1,34 (28.6.) Urobila príjem v sume 2000 CZ x 1.34. Účtovala som ju 131(2680 Sk / 321(2680).
Zároveň som ju vyfakturovala kurzom našej banky + poplatky+ rabat.
Vdaň. priznaní uvediem DPH českej faktúry ale zároveň aj odrátam DPH výsl.0. Je môj postup O.K. ?
linko
28.06.06,18:36
Za správnosť vystavenej faktúry zodpovedá český dodávateľ. Ak ste si ako firma splnili povinnosť a oznámili dodávateľovi, že nie ste registrovaní ako plátca DPH, dala bysa teoreticky táto faktúra akceptovať. V každom prípade by som však dodávateľa na nedostatok upozornil a vyžadoval by som vystavenie správnej faktúry, teda vrátane DPH.

Dodávateľa sme kontaktovali, lenže on to má už uzavreté a že vraj, to nevadí, ak mu príde kontrola, tak tú DPH doplatí, len neviem, či náhodou ja z toho nebudem mať problém, dakujem za odpoveď
Milan Benka
30.06.06,09:32
Dodávateľa sme kontaktovali, lenže on to má už uzavreté a že vraj, to nevadí, ak mu príde kontrola, tak tú DPH doplatí, len neviem, či náhodou ja z toho nebudem mať problém, dakujem za odpoveď

Za správnosť dokladu zodpovedá ten, kto ho vystavil. K predmetnému dokladu priložte list s poznámkami o výzve na opravu dokladu, príp. odpoveď druhej strany.
Milan Benka
30.06.06,09:37
Aha to samozdanenie pre nás asi neplati, lebo sme platcovia DPH .1. Dnes mi prisla fa z CZ. Preratala som ju kurzom 1,34 (28.6.) Urobila príjem v sume 2000 CZ x 1.34. Účtovala som ju 131(2680 Sk / 321(2680).
Zároveň som ju vyfakturovala kurzom našej banky + poplatky+ rabat .2.
Vdaň. priznaní uvediem DPH českej faktúry ale zároveň aj odrátam DPH výsl.0. 3. Je môj postup O.K. ?

1. Chybný záver.
2. Ak ste platcovia, nemalo by tam byť DPH ?
3. Toto sa nazýva samozdanenie.
OľgaH
21.12.06,11:21
Chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri nasledovnom:
Dostali sme faktúru z Čiech za zverejnenie inzerátu v ich (českom) spravodajcovi na 1000 Kč. Česká firma nie je platcom DPH. My sme platcami DPH.
Miestom dodania je v tomto prípade Slovensko (nakoľko je objednávateľ inzerátu zo Slovenska), takže ja musím zaplatiť DPH 19%. Ako to správne zaúčtujem?
Došlá faktúra 518/321 1000 Kč (1270 Sk).
DPH ktoré musím odviesť 343/??? (242 Sk).
Doteraz som mala len samozdanienie, kde som dala 343/343 (800/800-základ).
Milan Benka
21.12.06,13:19
Postupuj ako pri inom samozdanení. Máš povinnosť odviesť DPH a zároveň aj nárok na odpočet ( ak inzerát súvisí s tvojou podnikateľskou činnosťou).
Ejuska2586
22.12.06,08:11
My sme mali podobný problém s faktúrou z Čiech. Kamarát z daňového úradu mi poradil, že ju mám započítať bez DPH a prerátať na Sk podľa kurzu dňa, kedy bola vystavená. Faktúru by však mali česi prerobiť na faktúru bez DPH, v Čk môže ostať.
Milan Benka
22.12.06,08:43
My sme mali podobný problém s faktúrou z Čiech. Kamarát z daňového úradu mi poradil, že ju mám započítať bez DPH a prerátať na Sk podľa kurzu dňa, kedy bola vystavená. Faktúru by však mali česi prerobiť na faktúru bez DPH, v Čk môže ostať.

Prerátava sa na účely samozdanenia kurzom vzniku daňovej povinnosti. Viď §§19,20 Z DPH, ten kurz zo dňa vystavenia fa neplatí vo všetkých prípadoch.
OľgaH
27.12.06,06:16
Ďakujem za odpovede! Pomohli mi (hlavne Benka). Prajem príjemný deň! :)
lydinka
02.01.07,12:04
Dobrý den, prišla mi faktúra za tovar z Čiech, vystavená je bez DPH, klinet je platcom dph, vystavená je v slovenských korunách, ako mám zaúčtovať takúto fakturu?
jedená sa o JU, dakujem
Orsz
02.01.07,14:44
Dobrý den, prišla mi faktúra za tovar z Čiech, vystavená je bez DPH, klinet je platcom dph, vystavená je v slovenských korunách, ako mám zaúčtovať takúto fakturu?
jedená sa o JU, dakujem

A ste platcami DPH?
lenkak
02.01.07,18:09
Dobrý den, prišla mi faktúra za tovar z Čiech, vystavená je bez DPH, klinet je platcom dph, vystavená je v slovenských korunách, ako mám zaúčtovať takúto fakturu?
jedená sa o JU, dakujem
http://www.porada.sk/t38875-fa-za-tovar-z-er.html