Lechem
26.02.14,13:15
Zdravím Vás. Ako SZČO poskytujem služby, pri ktorých platím za klientov súdne poplatky. Vo faktúre uvádzam popri mojej odmene aj tieto poplatky ako "prechodné položky" (nie som platiteľ DPH, iba som si pomohol §22 ods 3 ZDPH). Sú takéto "prechodné položky" súčasťou príjmov zo živnosti? Neúčtujem, iba vediem evidenciu podľa §6 ods 10 ZDP, preto je pre mna správne posúdenie veľmi dôležité, ako kvôli určeniu povinnosti byť soc. poistený, tak aj pre výpočet dane. Ďakujem.
Orsz
26.02.14,12:22
Áno, v tomto prípade sa zahŕňajú do Vášho príjmu. Teda aj na posúdenie obratu do SP.
Orsz
26.02.14,12:23
ide vlastne o "refakturáciu" poplatkov a služieb, kde sa dodávateľ správa, keďže ich fakturuje, akoby ich dodal on.
Lechem
26.02.14,13:00
Ďakujem za odpoveď. Len by som to trochu upresnil: nejde o klasickú refakturáciu, nie je to súčasť služby, ale iba niečo čo som za klienta zaplatil (poplatok znie na nho) a chcem len aby mi to vrátil v rovnakej výške. Klasické prechodné položky, v podvojnom účtovníctve by to nebol ani náklad ani výnos, ale iba pohľ./záv.. V jednoduchom tiež iba nedaň. výdavok/príjem.