azbes
26.02.14,20:58
v tejto teme sa velmi nevyznam tak hladam radu u mudrejsich. Manzel zacal podnikat dostal dotaciu na podnikanie, a teda rok nemusi platit odvody. Teraz ochorel. nic vazne, ale na socialnej poist. mu povedali ze nema narok na poberanie marodky, kedze si neplati odvody do socialky. Tak ma napada otazka ako to ma byt po spravnosti? ma si nieco sam platit alebo ako to funguje? teraz o nic neslo ale kedze ma riskantne povolanie nabuduce sa moze stat ze bude marodovat dlhsie....a co potom? budeme bez prijmu alebo ako?
a este otazka....nebude mat potom nejaku podlznost voci socialnej poistovni?
dakujem za radu.
Barbora
veronikasad
26.02.14,20:22
Aký príjem=tržby, vrátane vyčerpanej dotácie dosiahol v roku 2013 ? Kedy skončil posledné zamestnanie a ako dlho trvalo ?
azbes
26.02.14,20:29
no podnika asi od novembra. nemal nejaky extra prijem pocas tohto obdovia. naposledy robil tiez szco asi 4 roky a potom 4 roky student
Katy a R
26.02.14,20:31
Nemocenská dávka je dávkou nemocenského poistenia. Ak toto poistenie nemá a ani nie je v ochrannej lehote - tak ani dávka nebude.
Nemocenské poistenie povinné môže mať ako zamestnanec aj ako povinne poistená szčo, alebo ako dobrovoľne poistená osoba.
Ako szčo vie (mal by vedieť) - kedy mu vzniká povinné poistenie. Ak by mal záujem - na dobrovoľné poistenie sa môže prihlásiť hocikedy (pre nárok na dávku treba ale splniť podmienky)
toto všetko nájdeš v zák o SP (klik hore na lište) ..alebo aj http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s
veronikasad
26.02.14,20:32
Uveď výšku príjmu, vrátane dotácie - je podstatná pre posúdenie, či sa od 1.7.2014 stane povinným platitelom odvodov do SP.