burisk
26.02.14,21:48
Ahojte,

Čo to už zarábam, podnikám a premýšľal som nad nejakým sporením do budúcnosti. Keďže sa nejak extrémne do podrobnejších produktov bánk nevyznám, preto sa obraciam na Vás. To, čo som čítal na internete mi príde najvhodnejšia vkladná knižka. Ale bude to dobrá voľba v dnešnej dobe?

Moje požiadavky:
- Hlavne NEPRAVIDELNÝ vklad (ale aj pravidelný)
- NIE fixný vklad
- Úroky čo najvyššie (ale o tie ani nejde, skôr mi ide o to aby som mal kam odkladať peniaze a aby som na ne nemohol siahať - čiže niečo viazané - pretože ak mi len tak ležia na účte, nielen že "nič na seba nezarábajú" ale sa aj veľmi rýchlo a často zbytočne míňajú :-}
- Dlhodobé sporenie (viac rokov)

Viete mi poradiť v tejto veci či sa mi oplatí ísť do VK alebo radšej do nejakého sporiacieho účtu? Napr. SLSP má aj sporiaci účet ale ten mi nevyhovuje keďže tam sa fixne nastavuje obdobie a aj mesačná čiastka. A keďže som začínajúci podnikateľ, to nie je pre mňa najvhodnejšia voľba. Ale taká vkladná knižka by mi vyhovovala od SLSP.

Mýlim sa v niečom alebo prehliadam niečo alebo pozerám sa na vec zo správneho pohľadu? :)

By the way (mimochodom): Možno veľmi hlúpa otázka ale radšej byť za sprostého ako potom nevedieť. Ako fungujú VK v dnešnej dobe? Viem ako kedysi fungovali ale fungujú tak dodnes? (knižka hmatateľná, iba na hotovostný a osobný vklad/výber (bez bezhotovostného styku) a pod?)

Ďakujem :)
lujza.j
26.02.14,20:58
burisk
26.02.14,21:51
Ďakujem. No pozrel som si hlavne tú časť s VK. Po SLSP je na tom lepšie už len poštová banka. Ja osobne ku Poštovej Banke neprechovávam práve najdôvernejší "cit" a neviem nakoľko by som mohol takejto inštitúcií veriť. Myslíš že je moja obava zbytočná? :)
Chobot
27.02.14,09:07
Vkladné knižky sú prežitok. Banky ponúkajú vkladné knižky len preto, lebo trh si to žiada.

Kedysi, keď ešte neexistovalo elektronické bankovníctvo, vkladná knižka mala svoj zmysel. Pre fyzické osoby banky neponúkali bežné účty, možno s výnimkou sporožíra v Štátnej sporiteľni. Ak si mal sporožírový účet v Bratislave, nemali informáciu o zostatku v Košiciach a preto si operácie mohol vykonávať iba v Bratislave. Keď si ale mal vkladnú knižku, ktorá bola vlastne potvrdením o tom, že máš v banke peniaze, tak si z nej mohol vyberať v ktorejkoľvek pobočke. Takže vkladná knižka bola akoby tvoja prenosná platobná karta a bankomatom bola pobočka.

V dnešnej dobe, keď je celá banková sieť on-line, nemá zmysel písať do vkladnej knižky pohyby na účte a nosiť vkladnú knižku so sebou. Vkladná knižka v podstate nie je nič iné, iba doklad k účtu (takému istému napr. termínovanému), ktorý ti vedie daná banka.

Existuje ale veľa ľudí (najmä staršia generácia), ktorá má rada hmatateľný dôkaz o tom, že má v banke nejaké peniaze. Virtuálny dôkaz (napr. zostatok na účte v internetbaningu, kontrola zostatku v bankomate) im nepostačuje, resp.. neveria tomu. Majú radšej, keď to majú zapísané vo vkladnej knižke, čierne na bielom.

Dobre to vystihuje nasledovný vtip:

Príde dedko do banky s vkladnou knižkou, kde má 10.000 EUR, že chce všetko vybrať. Pokladníčka peniaze vyberie z pokladne, prepočíta ich a podá ich dedkovi. Dedko si ich zráta a podá naspäť pokladníčke so slovami: "Ďakujem, môžete ich vložiť späť. Len som sa chcel presvedčiť, či tie peniaze tu máte a všetky."

Alebo vkladnú knižku používajú rodičia (starí rodičia) ako sporenie pre deti - zase tam pekne vidia, ako peniaze pribúdajú a vidia všetky vklady. Je to iné, ako výpis z účtu - je to niečo ako skutočný darček, nie len kus papiera.

Mladí ale ku vkladným knižkám nemajú taký vzťah. V tejto dobe ani nie sú potrebné, nedajú ti žiadnu službu navyše oproti účtu.

Tak ako kedysi, aj teraz sú vkladné knižky netermínované a termínované. Tie netermínované sú úročené... vlastne skoro vôbec (0,01%). Rovnako ako bežný účet. Tie termínované majú síce vyšší úrok, ale väčšinou banka núti klientovi za ten úrok povinnosť pravidelne sporiť. Spomínal si SLSP a nevýhody sporiaceho účtu. Pozri si, aké sú podmienky na vkladnej knižke SPORObonus - minimálny vklad 7 EUR (Ok, to by šlo), ale musíš kvartálne vložiť minimálne 49 EUR.

A ty chceš sporiť nepravidelne. Peniaze môžeš vybrať bez sankcií vždy až po ročnom cykle. Môžeš aj skôr, ale nedostaneš žiadny úrok.

Neviem, ako si na tom technicky, či máš prístup na internet. Ďalej je dôležité, či máš príjmy v hotovosti, alebo všetko ti chodí bezhotovostne; či budeš vkladať a vyberať v hotovosti. Ak potrebuješ kamennú pobočku - teda budeš realizovať vklady a výbery v hotovosti, budeš si musieť vybrať klasickú banku. Ak ale ideš s dobou a radšej všetko vybavuješ cez internet, doporučil by som ti pouvažovať na niektorou internetovou bankou (ZUNO, mBank) - ZUNO mi príde v súčasnosti lepšia. Obe v podstate ponúkajú aj bežný účet s platobnou kartou (takže výbery v hotovosti máš v pohode) a sporiace produkty. Napr. ZUNO má sporenie plus s úr. sadzbou 1,2 %. Vkladáš kedy potrebuješ, v akej výške chceš. A ak potrebuješ vybrať, tak sankciou je, že v tom mesiaci nedostaneš úrok. Úročenie je mesačné.

Aj kamenné banky majú sporiace účty, ale zase ich podmieňujú pravidelným sporením a ešte aj obmedzujú minimiálny, niekedy aj maximálny vklad.

Pokiaľ nepoznáme tvoje finančné potreby,. je ťažké nájsť ti vhodný produkt.

Ešte doplním - píšeš, že nie FIXNý vklad. Čo je podľa teba fixný vklad? Treba rozlíšiť medzi účtom s výpovednou lehotou a vkladom. Na účet s výpovednou lehotou zvyčajne môžeš robiť prívklady. Ak chceš z neho vybrať peniaze, musíš banke dopredu oznámiť, že budeš vyberať (mesiac, pol roka, rok,..). Termínovaný vklad je jednorazová úložka na vopred dohodnutú dobu. Vybrať peniaze môžeš po uplynutí tejto doby. K úložke zvyčajne nie sú povolené prívklady (alebo ak áno, tak za nižšiu úr. sadzbu - napr. Flexi vklad vo VUB).

Ak máš otázky, pýtaj sa.
burisk
27.02.14,09:30
Fuha, tak takto dlhý text ma prekvapil. Vďaka za odpoveď. :) No idem postupne. Ten kvartálny vklad u SLSP by mi nevadil, pretože plánujem tam dávať mesačne viac ako je kvartálne minimum. Ale zasa máš pravdu že ak nechcem behať po bankách s hotovosťou (pretože takmer všetko mám bezhotovostne) by to chcelo niečo iné ako Vkladnú knižku. A pre mňa je hlavné že by som tam mohol vkladať kedy chcem a koľko chcem a nie aby mi banka dala podmienku pravidelne šetriť a + nejaké dopredu nastavené minimum mesačne - to by bola pre mňa nevýhoda pretože mám vždy nepravidelné príjmy-zatiaľ. Nad tým ZUNO-m by som aj uvažoval lenže je to internetová banka ku ktorým moc neprechovávam dôveru. (Aj keď som "internetovo" založený človek). Jednoducho si radšej vybavujem veci osobne-na kamennej pobočke. Alebo zbytočná obava? :)
Chobot
27.02.14,09:53
Ešte sa ťa spýtam
- Máš už v nejakej banke účet (bežný, termínovaný)?
- Ako aktívne používaš bežný účet (alebo ho plánuješ využívať)? Prevody, inkasá, platby za telefón, internet, byt...

Obava z internetovej banky je zbytočná. ZUNO patrí do skupiny Raiffeisen Bank, rovnako ako Tatra banka. Obe podnikajú podľa rovnakej legislatívy a bezpečnosť tvojich peňazí je v oboch bankách rovnaká. Obe banky majú vklady fyz. osôb chránené prostredníctvom Fondu ochrany vkladov. Musela by prísť mimoriadne mimoriadná udalosť, aby ľudia prišli o peniaze v nej - to by ale asi prišli aj o peniaze v iných bankách (napr. vojna).

To je len tvoj predsudok, ako mnohých ľudí, ktorí nevedia prijať virtuálny svet peňazí. Myslia si, že ak je niečo elektronické, tak to v skutočnosti neexistuje.

Ja napr. mám účet aj v SLSP (je to ale z dôvodu, že mám individuálne podmienky - výhodnejšie ako bežný klient) a v ZUNE. Viac využívam SLSP ale v ZUNE mám niekoľko sporiacich podúčtov a termínovaných vkladov, chodia mi sem detské prídavky na deti. SPráva účtov cez internetbanking je rovnaká. Jedinou nevýhodou ZUNA je to, že je problém vložiť peniaze v hotovosti, lebo nemajú kamennú pobočku s pokladničnými operáciami. Ale ak nemáš tržby v hotovosti a denne nevkladáš na účet hotovosť, tak sa to dá riešiť.
burisk
27.02.14,09:59
Tak v oblasti internetu mám akurát iba v oblasti financií takýto "predsudok" ale asi máš pravdu. Mám bežný v SLSP a zatiaľ pouźívam iba na občasné prevody a príjmanie peňazí z môjho podnikateľského účtu raz mesačne (a pod.) takže zatiaľ nič extra. Čo sa týka ZUNO, mám voči nej akurát to, že tu nemá pobočku (NR), inak v pohode.
Chobot
27.02.14,10:17
ZUNO nemá nikde pobočku. To, čo myslíš pobočou, sú iba kontaktné miesta, kde sa môžeš osobne poradiť so zamestnancom (to isté, čo urobíš telefonicky s operátorom). Tam neuskutočníš žiadnu klasickú bankovú operáciu - vklad, výber, výmena peňazí. Takže je to jedno, či má ZUNO v NR kontaktné miesto (neuvádzam pobočku, lebo to pobočky nie sú).

Ale potom to je pre teba ideálne, ak máš v SLSP účet. Otvor si v ZUNE bežný účet (kartu máš k nemu zadarmo) a spočiatku ho nemusíš využívať. Prevedieš si tam len tie peniaze, ktoré budeš sporiť. Cez IB si môžeš spravovať účty, zriaďovať terminované vklady. Nič ťa to nestojí.

Budeš ZUNO využívať len do takej miery, ako budeš chcieť. NEbudeš na ňu odkázaný. Účet v SLSP si zatiaľ môžeš ponechať. Potom uvidíš, či sa ti to osvedčí. Ak nie, jednoducho zavrieš v ZUNO účty a prejdeš do inej banky.
burisk
27.02.14,10:29
Hmm tak ja si to nechám prejsť hlavou a ešte nad tým pouvažujem, pozriem aj ponuky zuno a mbank a nejak sa už rohodnem. Tak vďaka moc za vyčerpávajúce odpovede :)