traderdurek
27.02.14,10:11
Dobrý deň, prečítal som si snáď každé vlákno, ale aj tak som stále nevyriešil svoj problém:
Máme starý dom, ktorý je postavený na hranici susedovho pozemku, teda vzdialenosť medzi jeho pozemkom a našim domom je 0m. Stena je dlhá cca 6m a vysoká cca 10m, ktorá hraničí so susedom, nie je na nej žiadne okno. Chcel by som tam dať okná budú tam dve spálne na 2. a 3 poschodí a kúpeľna a chodba na 2. a 3. poschodí obdobne. Sused mi však nechce povoliť okna do jeho pozemku (ani sklobetón). Na pozemku nemá sused žiadnu budovu. Moje doterajšie zistenia: Zatiaľ som zistil, že pokiaľ jeho dom je vzdialený 7m od môjho tak nepotrebujem jeho súhlas na vystavbu okna (on tam nemá žiadnu budovu, iba pozemok. 2. Z technických miestností ako chodba a záchod, môžem urobiť okna aj bez jeho súhlasu, keďže nejde o miestnosti väčšie ako 7m2, alebo je to možné aj v miestnosťiach ako je spálňa? Je možné teda urobiť okná na stranu susedovho pozemku, keď stojí na hranici pozemku, sused tam nemá budovu a ide o okná na 2 a 3 poschodí? (Sused mi nechce dať povolenie ani na sklobetón)

Dom je postavený pravdepodobne v radovej zástavbe
Peggynka
28.02.14,06:45
A toto si videl ? Zaujímavý je záver,neviem čím by sused argumentoval,keď tam žiadna stavba nestojí:
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/je-potrebne-povolenie-na-osadenie-okien-smerom-k-susedovi/
arizona
28.02.14,07:18
Co si o tom myslim? Ze by bolo lepsie,aby si si ty kupil iny,sirsi pozemok ,najlepsie na samote,kde sa mozes realizovat!

Zakony su robene tak,aby vyhovovali nielen tebe,ale aj obom tvojim susedom /z oboch stran/
Svojim sebeckym zmyslanim,zneprijemnujes zivot susedovi,hladas ako obist zakony,vsetko by si chcel urobit iba podla seba,bez ohladu na ostatnych. Preco chces silou-mocou inemu uskodit? Ved aj sused ma pravo uzivat si svoj majetok bez skriepok a zasahov do jeho sukromia.

To, ze susedovi sposobis poblemy a znehodnotis pozemok ta nenapadlo? Sa necuduj, ze sa brani.
Nevies, ci sused neplanuje v buducnosti na pozemku stavat,alebo ci ho neplanuje predat niekomu inemu na stavbu domu.Co bude potom on,chudak robit? Kvoli tvojim oknam bude mat problem s projektom svojho domu /ked bude stavat v sulade so zakonom/.
Alebo budes potom ziadat,aby si postavil dom bez okien,aby ti nahodou nevidel do okien, ktore mas k nemu do dvora?

Hovori sa, ze dobry sused ma cenu zlata.
Snaz sa radsej postavit dom podla zakona,vtedy sused nemoze nic namietat a nenarobis si zbytocne nepriatelov. Nie je nic horsieho,ako byvat vo vysnivanom domceku a robit si peklo so zivota s najblizsim susedom
bodliak
28.02.14,07:41
U nás sa vždy hovorilo:
Sused = najbližšia rodina.

Ak sa k nim takto správaš, tak sa nečuduj. Zamysli sa, čo by si robil na ich mieste.
traderdurek
28.02.14,12:57
Takto tu nejde o obmedzovanie nikoho, sused mi sám povedal, že na danom pozemku nebude stavať, ale že sa nemá so mnou o čom baviť a že mi nedá na nič súhlas, ani keby chcem zatepliť ani s ničím, lebo že sa nepohodol v minulosti s mojimi predkami, tak teraz to mám trpieť ja. Takže nechcem nikomu zle. Len to chcem nejak vyriešiť. A navyše ten sused sa so mnou ani nebaví, tak prečo mu mám výjsť v ústrety ja?
traderdurek
28.02.14,12:58
Tu ide skôr o neho s ním sa nedá o ničom baviť a navyše ten jeho pozemok je taký veľký že tam môže postaviť aj 7 domov. A správam sa k nemu tak ako on ku mne, on mi nechce nič dovoliť. Ani dokonca vstúpiť na jeho pozemok, aby som zbúral komín, ktorý je pričlenený na moju stavbu a tým by som mu ho odstránil z jeho pozemku (ani to mi nechce dovoliť). Tak...
traderdurek
28.02.14,13:00
Na stavebnom úrade mi ale povedali, že keď sused povie, že nie, tak jednoducho to nepovolia
buchač
28.02.14,13:04
Tak toto zasa ( komín ) pre zmenu MUSÍ dovoliť ....zo zákona !

On nedovolí - Ty nedovolíš ....

Jak dvaja kohúti na smetisku ....
Peggynka
28.02.14,13:35
To je čo za stavebný úrad-nesvojprávny ? Tu je citát z toho linku:
Ak požiadate o stavebné povolenie, sused sa v stavebnom konaní môže vyjadriť. Stavebný úrad všetky vyjadrenia posúdi a rozhodne, ktoré sú opodstatnené a ktoré nie. Ak úrad požadovanú zmenu povolí a rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, získate tým právo požadovanú zmenu uskutočniť aj v prípade, že sused s ňou nebude súhlasiť.
Peggynka
28.02.14,13:37
Ja myslím,že aj v zákone je,že musí umožniť v rámci údržby vstup na svoj pozemok.
arizona
28.02.14,13:42
Sused sa moze vyhrazat,kolko chce,pokym budes stavat v sulade so zakonom, tak stav.urad nemoze nepovolit rekonstrukciu. Ale s tymi oknami sa mu necudujem. Ja by som ich tiez nepovolila,ani cudziemu,ani vlastnej rodine...kvoli udrzaniu dobrych vztahov a predchadzaniu problemov. Ale ani by ma nikdy nenapadlo ani ich postavit tak, aby to vadilo susedom ...
220870
02.03.14,16:04
Pokiaľ tam nemá sused dom tak si tam môžete urobiť okien koľko chcete.(ak sa nič v zákonoch nezmenilo).V takom prípade sa susded k tomu nevyjadruje ,ak chce môže sa vyjadriť ,ale nič mu to nepomôže.
traderdurek
02.03.14,19:19
a čo keď je to uzemnej časti (uzémný plán) radová zástavba? na úrade mi povedali, pre práve preto tam bez jeho súhlasu nepovolia okná
kukučka
02.03.14,19:39
Radová zástavba znamená, že je postavených niekoľko domov spolu.
traderdurek
03.03.14,12:48
Viem a práve preto to hovorím, lebo môj dom stojí na ulici a sú naň prilepené domy z oboch strán a ten pozemok stojí za ním a na ňom je pravdeopodobne tiež radová zástavba, lebo ten moj stojí na jednej strane štvorca a na všetkých je radová zástavba
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.03.14,19:33
To okno a to akékoľvek tam nemôže byť.
Ak je stavba na hranici, každým oknom a aj iným stavebnotechnickým zariadením, ktoré vyžaduje odstup (napr. výfuk k kotla a pod.) dôjde k obmedzeniou vlastníckeho práva vlastníka susednej nehnuteľnosti.

Je pravda, že sused sa nmevyjadruje v tom zmysle či dá alebo nedá súhlas. Vyjadruje sa v konaní v tom zmysle, že si môže uplatniť pripomienky a námietky (§61 ods. 3 SZ).

Stavebný úrad musí takúto žiadosť zamietnuť, lebo je v rozpore s právnymi predpoismi. Napr. :


Výňatok z vyhl. č. 532/2002 Z.z.

§ 6
Odstupy stavieb

(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.



CIMOM