nikula
27.02.14,12:06
Manžel si platí už 10 rokov 3.pilier. Teraz mu prišlo z DDS, že si môže vybrať svoje "peniaze" jednorázovým výberom. Zmluva by ďalej pokračovala. Ide o peknú sumu, ale je tam doložka, že bude musieť upravovať ZD, nakoľko si to odpočítal v niekoľkých rokoch. Je to pravda?? Bude musieť teraz spätne odkontrolovať, koľko si odpočítaval v ktorých rokoch? Isto nie celú sumu.

Dnes som volala do spoločnosti, že nebude musieť upravovať ZD v daňovom, že čo bolo, bolo. Teraz keď vyberie peniaze, tak len za tento rok si nebude môcť uplatniť odpočítateľnú položku na sporenie, tých 180 eur. Tak teraz už neviem....

Nevie nikto povedať zo skúseností...
patrik.k
27.02.14,13:55
áno, tvoj manžel si bude musieť navýšiť základ dane o sumu ktorú si uplatňoval ako odpočítateľnú položku v predošlých rokoch, avšak nemusí to urobiť naraz ale môže si to rozdeliť do troch nasledujúcich zdaňovacích období - čiže ak si to vyberie v tomto roku tak ZD si môže navyšovať tretinami odpočítanej položky v rokoch 2015,2016,2017
nikula
27.02.14,19:53
našla som, že keď ruší zmluvu po 1.1.2011 a zároveň mal sporenie 10 rokov, tak nemusí upravovať ZD??? Teraz neviem... Ak by už upravoval, tak len o tie sumy, ktoré v daňových priznaniach odpočítaval (398€ za niekoľko rokov). Nie celú sumu, ktorú by mu vyplatili. Berie si spoločnosť aj niečo za výber, či náhodou neviete?
nikula
28.02.14,14:46
Dnes som volala do spoločnosti a tam mi tvrdia, že nič nebudem musieť upravovať, iba za tento rok si nebude môcť odpočítavať sporenie pri DP.