dasasopi
27.02.14,14:17
podnikateľ mi doniesol potvrdenie pre manželku. Je na ňom napísané že on poberal dávku v hmotnej núdzi spolu s členmi rodiny. Nie je tam vyčíslená suma len obdobie za ktoré ju dostávali. Mám si pýtať ešte nejaké potvrdenie o výške. Patrí to do príjmu manželky na uplatnenie u manžela? Okrem toho na tom potvrdení je uvedená výška poberania aktivačného príspevku, toto som do príjmu manželky rátala. No čo s tou dávkou v hmotnej núdzi neviem.
vopred ďakujem
Anik
01.03.14,18:20
Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Zákon o dani z príjmov nedefinuje vlastný príjem manželky (manžela). Vlastným príjmom možno rozumieť akýkoľvek hrubý príjem manželky (manžela) bez ohľadu na právny nárok, bez ohľadu na to, či tento príjem je alebo nie je predmetom dane, alebo je od dane oslobodený. Zákon menovite uvádza len príjmy, ktoré sa nezahŕňajú do vlastného príjmu:
daňový bonus
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť
štátne sociálne dávky
štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie

príspevok v hmotnej núdzi sa nepovažuje za štátnu sociálnu dávku
a okrem toho splĺňa manželka niektorú z podmienok na uplatnenie odpočítateľnej položky podľa § 11 odst. 4

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e)
dasasopi
01.03.14,18:57
takže dávku v hmotnej núdzi považujem za štátnu sociálnu dávku. Aktivačný príspevok za príjem manželky a padla
Dáša
avalik
01.03.14,19:01