elenka
27.02.14,13:24
Som zamestnaná v TPP, spolu s manželom prenajímame byt, ktorý je v BSP, od októbra 2013. Na zmluve na prenájom sme uvedení obidvaja. Za tým účelom som sa registrovala na DÚ (manžel je SZČO). Môže iba jeden z nás podávať daňové priznanie z príjmov z prenájmu ?
Dopĺňam s voju otázku :
Príjmy za prenájom sú iba za 3 mesiace, za celé toto obdobie nedosahujú polovicu NČZD. Je nutné v DP manžela ako SZČO uviesť príjmy a náklady za prenájom a ja ako zamestnanec si tiež mám podať DP typu A ?
Veľmi pekne ďakujem.
Tweety
27.02.14,12:27
Nie, obaja.
JAJA11
27.02.14,12:34
ak nie je v zmluve určené v akom pomere si rozdelia nájom, treba urobiť dodatok a dohodnúť sa na rozdelení, nemusí to byť rovnakým dielom, na manželku trebárs len tých 500 EUR a zvyšok na manžela, rovnakým pomerom potom treba rozdeliť aj náklady...
JAJA11
27.02.14,12:36
čo ak manželka nemá pridelené DIČ? asi si nemôže uplatniť príjmy z prenájmu... má niekto s tým skúsenosti?
elenka
28.02.14,12:52
Ďakujem. V zmluve o prenájme nie je spomenuté o daňovom priznaní nič. Aký dodatok mám urobiť?
JAJA11
28.02.14,13:58
dodatok k zmluve, kde uvediete akým spôsobom sa budú deliť príjmy z prenájmu... výhodné je dať na každého aspoň tých 500 eur, o kotré si môže každý daňovník znížiť príjem z nájmu....
Anik
05.03.14,11:33
V podstate odpovedám na upresnenie otázky
oslobodených od ddane je 500 eur na daňovníka z príjmu za prenájom. Ak ste obidvaja registrovaný na DÚ môže si každí z Vás uplatniť tých oslobodených 500 eur ostatné sa musí uviesť v DP . Ak by si uplatnil napr, 1 z Vás len tú 500 oslobodenú čiastku tak vo svojom DP ju nemusí uviesť.
avšak ten druhý zostávajúci príjem do DP uviesť musí a primerane urobiť aj prepočet výdavkov ku koeficientom , ktoré výjdu potom tieto výdavky môžem primerane k príjmu uplatniť a zdaniť.
Ak by si to bola ty čo budem mať po rozdelení vo svojom DP povinnosť priznať príjmy z prenájmu tak musíš podať DP typ B nie A.
A ešte čo sa týka tvojej poznámky, že príjmy z prenájmu nedosahujú polovicu NČZD teba sa to netýka nakoľko toto môže využiť len človek, ktorý nemá žiaden iný príjem.