Dáša_
27.02.14,18:30
Tam-tamy hlásia, že sa znova schyľuje k povinnej zdravotnej službe. pre všetky firmy, aj pre živnostníkov.

Naozaj si už musíme nechať po hlave skákať?
Nestačí, že budeme platiť licencie, pribúda nám práca, hlásenia, ďalšie poplatky....
účtovník 007
28.02.14,12:19
Aké tam -tamy, kde si čítala?
Dáša_
28.02.14,15:06
fb u dobrého zdroja :D
Chrusťa
25.06.14,17:12
no áno už to schválili a malo by to začať platiť od 01.08.2014 ak to podpíše prezident.
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/321973-parlament-odobril-zdravotny-dohlad-pre-vsetkych-zamestnancov/
nemám slov, opäť zvýšené náklady papierovačky a buzerácie zo strany úradníkov....dovi dopo s takým podnikateľským prostredím a zdieraním zo strany štátu
willma
25.06.14,20:23
dohľad Vám môže robiť aj bezpečnostný technik - osobne to považujem za riadnu ch ujovinu a veru sa do toho hrnúť nebudem - nie som lekár, aj keď z praxe už čo to posúdiť dokážem :(
lubko6394
26.06.14,05:34
Mne sa len páčilo ako o tom v parlamente meditovali naši páni poslanci a ako im záleží na zdraví našich zamestnancov a akí budú všetci zdraví ak budú pravidelne navštevovať lekára. Jediný čo im do toho rýpal bol Hlina a ten vykričal ako pošta platila finančnej skupine za tety poštárky a za ťažké vyfakturované milióny za papierovo vykázanú prácu sa poštárkam zdravie ani trochu nezmenilo. A vzniká aj ďalší paradox s preventívnymi prehliadkami hradenými zo ZP. A Lojza zaujímalo či zamestnanec po absolvovaní preventívky znovu zaplatí za nadštandard - teda zdravotnú prehliadku pre zamestnávateľa. A nakoniec to podľa neho dopadne tak, že Z-ca vyšetrí lekár za peniaze Z-ľa a Poisťovňa peniaze za preventívku ušetrí, lebo nikto po absolvovaní vyšetrenia pre Z-ľa na preventívku nepôjde.
Ale to všetko tu už predsa bolo. Kedysi dávno za komančov som mal oprávnenie na žeriav, VV vozík, regálový zakladač a tiež som musel pravidelne navštevovať so Zápisníkom závodnú lekárku. Tá si ma prezrela odborným pohľadom, dala štempel do Zápisníka že som schopný a pracovisko je v poriadku. A keďže som vtedy šéfoval skladu tak mám 100% istotu, že pani doktorka nikdy v sklade nebola a dokonca si myslím, že nemala ani šajnu kde vo fabrike ten sklad je. Jediné čo navštevovala bola jedáleň aj to len preto aby nehladovala.

Je to trochu od veci, ale mám stále taký pocit že tie zákony sú prijímané len na to aby kdesi vytvorili pracovné miesta alebo výdavok pre toho ktorý čosi vyrába/predáva.
Nedávno som napr. zachytil správu že autoškoly by mali mať autá s GPS kde by sa kontrolovalo či žiak absolvoval predpísané jazdy. Zase výdavok pre autoškoly. Zdôvodňuje sa to tým, že autoškoly podvádzajú a žiaci neabsolvujú toľko jázd koľko treba a o ušetrené jazdy je kurz lacnejší. A zase mám kacírsku otázku: Má autoškola licenciu na vydávanie vodičáku a vydáva ho ona ? Všetci vieme že nie a že je treba absolvovať skúšobnú jazdu s policajtami, ktorí rozhodujú či vydať alebo nie. Takže namiesto toho aby si policajti vykonávali prácu za ktorú sú platení a vyhodili každé nemehlo čo nevie jazdiť prijmeme nový systém za ťažké prachy ktorý aj tak nič nevyrieši lebo u nás sa riešenie nájde vždy. A policajti si ku kávičke a chlebíčku môžu pridať aj kremeš.
Dáša_
26.06.14,05:38
myslím, že s tým presunom peňazí z výrobnej do nevýrobnej sféry si to celkom vystihol. Len aby bolo ešte z čoho presúvať. Zvažujú už zase daň z dividend napríklad. Olebo okrem iného...
Wotan
26.06.14,05:51
bolo by dobre, keby sa stat nestaral do zdravodneho stavu ludi... je to kazdeho sukromna vec, kedy a ci pojde na prehliadku, alebo ako sa o svoje zdravie stara... nech dohliadaju na zdravotny stav v osadach...
Chrusťa
26.06.14,05:57
tu ide len o to, dohodiť kšeftíky úradníčkom, aby mohli potom štatisticky vyhodnotiť akí sú oni potrební. Narážam na RUVZ, im vôbec nejde o zdravotnú starostlivosť zamestnancov, zdravie človeka štát trápi najmenej a po ďalšie ako to už bolo povedané je to každého osobná vec, či bude chodiť na preventívku al. nie. Vidím v tom len ďalší bič na zamestnávateľov
Braňo
26.06.14,05:58
hovno im záleží na zdraví zamestnancov, pokiaľ zdravotnú službu bude robiť nekvalifikovaný bezpečnostný technik.
Dáša_
26.06.14,05:59
hovno im záleží na zdraví zamestnancov, pokiaľ zdravotnú službu bude robiť nekvalifikovaný bezpečnostný technik.
osobne si myslím, že minimálne v 50% ani ku žiadnej "práci" nedôjde. Behať budú iba faktúry a platby.
Chrusťa
26.06.14,06:43
tie budú behať ako prvé. veď už teraz firmy platia nemalé peniaze za kadejaké "štemple" ohľadne revízii, povolení a aj činnosť technika BOZP a OPP stojí firmu dosť
Tomi
30.06.14,07:46
Je tam nejaké obmedzenie podľa počtu zamestnancov?
Indeed
30.06.14,15:52
Ako obyčajne o zdravie zamestnanca v prvom rade nejde...

Poznam jednu firmu, kde povinne zdravotne prehliadky su strašiakom všetkých zamestnancov
jednoducho kto neprejde zdravotnou prehliadkou, napr. z dovodu zhoršeného sluchu
automaticky dostáva výpoved zo zamestnania (!)
A je jedno či vo firme pracuje pol roka alebo 35 rokov.
Je to len z toho dovodu aby si nemohol nárokovať chorobu z povolania a samozrejme vysudit nejaké odškodné.
willma
30.06.14,18:09
...napr. z dovodu zhoršeného sluchu
automaticky dostáva výpoved zo zamestnania (!)
A je jedno či vo firme pracuje pol roka alebo 35 rokov.
Je to len z toho dovodu aby si nemohol nárokovať chorobu z povolania a samozrejme vysudit nejaké odškodné. Každý jeden zamestnanec by mal mať aj vstupnú prehliadku - ak je pri nej zdravotný stav v poriadku, zamestnávateľ pri žalobe škaredo narazí.
Indeed
30.06.14,18:11
wilma, wilma........
willma
30.06.14,18:27
no čo, všetko je to len o odvahe bývalého zamestnanca - a mimochodom, viem, že kto chce psa byť palicu si nájde, a zamestnanci sa neradi súdia, ale treba si aj uvedomiť, že vo väčšine pracovno právnych sporov ťahá zamestnávateľ za kratší koniec. Tiež som bojovala a úspešne v dvoch prípadoch :) a bez právnika.
Economic
27.11.14,18:31
Ja by som sa opýtala zdatnejších v problematike pracovná zdravotná služba, máte niekto zabezpečenú pracovnú zdravotnú službu ? Nemohol by niekto úplne heslovite napísať, čo potrebuje zamestnávateľ v jednotlivých krokoch porobiť, aby mu nehrozila pokuta ? Počula som o nejakej dokumentácii. No ani netuším aká dokumentácia sa tým myslí. Budem vďačná na každú radu, lebo zákon s toľkými stranami sa mi nechce lúskať. Vopred ďakujem.
hrava22
08.12.14,09:26
Ahoj Economic. Tak sa to potvrdilo od noveho roka musi mat pracovnu zdravotnu sluzbu zabezpecenu kazdy zamestnavatel. Dokumentaciu ti musi vypracovat odborne sposobila osoba pre 1.2. BT a pre 3.4. pracovny lkear. Zalezi v akej kategorrii mas zamestnancov respektive kam ich odborne sposobila osoba podla vypracovanej dokumentacie zaradi. Rozne firmy to robia roznym sposobom, alebo ti naparia jendorazovo velku sumu za dokumentaciu. Alebo ti spravia dokumentaciu + mesacny pausal. Zalezi od poctu zamestnancov. Viem ze procare ktory robi vsetky kategorie ma ceny okolo 2 eur za zamestnanca na mesiac. Dostala som este ponuku od firmy Haspo z KE a ty mi ponukli lepsiu cenu takze zrejme sa dohodnem s nimi.

Dufam ze som pomohla.

Veselé vianoce ;)
Economic
08.12.14,15:19
Samozrejme pomohlo,. Veľmi pekne ďakujem,. V prvom rade ma zaujíma moja firma, kde som zamestnaná ja - robím účtovníctvo a ekonomické poradenstvo, v druhom rade pre mojich klientov, ktorí o tomto ešte ani nechyrujú.
Veselé vianoce prajem aj ja.
fortunka
08.12.14,16:30
Ahoj Economic. Tak sa to potvrdilo od noveho roka musi mat pracovnu zdravotnu sluzbu zabezpecenu kazdy zamestnavatel. Dokumentaciu ti musi vypracovat odborne sposobila osoba pre 1.2. BT a pre 3.4. pracovny lkear. Zalezi v akej kategorrii mas zamestnancov respektive kam ich odborne sposobila osoba podla vypracovanej dokumentacie zaradi. Rozne firmy to robia roznym sposobom, alebo ti naparia jendorazovo velku sumu za dokumentaciu. Alebo ti spravia dokumentaciu + mesacny pausal. Zalezi od poctu zamestnancov. Viem ze procare ktory robi vsetky kategorie ma ceny okolo 2 eur za zamestnanca na mesiac. Dostala som este ponuku od firmy Haspo z KE a ty mi ponukli lepsiu cenu takze zrejme sa dohodnem s nimi.

Dufam ze som pomohla.

Veselé vianoce ;)
prosim kde si najdem aka skupina su zamestanci? :))) Mozno blba otazka.. no ale toto som sa len pred par dnami dozvedela a uz mi je zle... :/
ninocka55
09.12.14,07:49
pozri § 31 zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia č. 355/2007
1chuckyna
29.12.14,10:30
takze cena 25 eur mesacne v Nitre pre s.r.o.-cku, ktorá má 3 zamestnancov aj s majitelom je trochu vela ze?
Dáša_
29.12.14,11:25
takze cena 25 eur mesacne v Nitre pre s.r.o.-cku, ktorá má 3 zamestnancov aj s majitelom je trochu vela ze?
zaokrúhlene 10€ za zamestnanca mesačne. koľko je zamestnancov v tejto republike? 2 miliony? aký objem peňazí sa pravidlne mesačne presunie medzi vyvolených? Alebo štátni zamestnanci pod to nespadajú? Zase je to iba o presune od tych, čo niečo zarobia ku iným....
Chrusťa
29.12.14,12:17
bolo by ozaj fajn keby sme tu viacerí napísali aké sa berú paušalne taxy za vedenie prac. zdravotnej služby, kt. je povinná aj pre zamestnancov v 1. a 2. kategorii rizik.prác
ináč do 31.12. musia byť uzavreté zmluvy s prac. zdravot. službou a súčasne oznámené RUVZ ak prac. zdravotnú službu budú robiť vlastní zamestnanci. nová povinnosť
misa2
29.12.14,15:50
Tak by ma zaujímalo, že ako riešiť nasledovnú situáciu? Ja, ako zamestnanec živnostníka, pracujem doma na počítači a vyslovene odmietam chodiť sa dať vyšetrovať iným doktorom ako mojim, ku ktorému chodím takmer celý život. Platím si povinne zdravotné poistenie, tak nevidím dôvod chodiť ku niekomu inému iba preto, že si nejaky ***** v parlamente chce naháňať kšefty. Aj v tomto prípade si živnostník musí urobiť zmluvu s nejakou PSZ a platiť v podstate za NIČ?????
avalik
29.12.14,16:10
Tak by ma zaujímalo, že ako riešiť nasledovnú situáciu? Ja, ako zamestnanec živnostníka, pracujem doma na počítači a vyslovene odmietam chodiť sa dať vyšetrovať iným doktorom ako mojim, ku ktorému chodím takmer celý život. Platím si povinne zdravotné poistenie, tak nevidím dôvod chodiť ku niekomu inému iba preto, že si nejaky ***** v parlamente chce naháňať kšefty. Aj v tomto prípade si živnostník musí urobiť zmluvu s nejakou PSZ a platiť v podstate za NIČ?????

Tvoj lekár ti ostáva, ale v prípade potreby si povinná podrobiť sa lekárskym preventívnym prehliadkam vo vzťahu k práci ( (§ 12 ods. 2 písm. i) zákona 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci) - prehliadku vykoná lekár určený zamestnávateľom - tento lekár má informácie o rizikách vyplývajúcich z tvojej práce - tu nejde o bežné vyšetrenia alebo liečbu ale len o vyšetrenia vo vzťahu k práci
misa2
29.12.14,16:23
som povinná?....a ked uzakonia, ze sme povinni vyskocit z balkona, tak vyskocime?...to uz tu v tejto republike vsetkym hrabe?
opakujem....nie som ochotna ist na obycajne vysetrenie k inemu lekarovi ako k tomu mojmu!! co ine mi moze povedat lekar urceny zamestnavatelom na pracu vykonavanu doma na pocitaci, ako moj doktor, ktory mi robi pravidelne zdravotne prehliadky?
je to iba obycajna buzeracia podnikatelov. (samozrejme v pripade rizikovych prac, je to opravnene, aj ked si myslim, ze by uplne stacilo vysetrenie u vlastneho obvodaka)
avalik
29.12.14,16:46
Svoje sťažnosti smeruj na tvorcov zákona a hlavne tých čo ho schválili ;)

A ďalej záleží na tvojom zamestnávateľovi, či ti bude tolerovať nerešpektovanie príkazu na vykonanie prev. prehliadky.

PS: Nechápem tvoj postoj - veď ide o bezplatné vyšetrenie napr. u očného lekára - či máš nejaké psychické problémy a si naviazaná len na jedného lekára?
misa2
29.12.14,17:03
avalik,
myslim, ze moja staznost tvorcom zakona by bola uplne zbytocna, pretoze aj tak by sa nic nezmenilo, kedze nazory "plebsu" tvorcov zakonov nezaujimaju.

moj zamestnavatel mi bude tolerovat nerespektovanie prikazu na vykonanie preventivnej prehliadky. (dam mu to aj pisomne , kludne aj s overenym podpisom) :-)

...a ako moze ist o bezplatne vysetrenie, ked ho musi hradit zamestnavatel? to, ze za to neplatim ja, neznamena, ze je bezplatne. pokial viem, tak na vysetrenia mam narok aj na zaklade povinneho zdravotneho poistenia.

psychicke problemy zatial nemam...nastastie. :-)

v podstate zakladna otazka znie, ci moze byt zamestnavatel nejako postihovany za to, ze neuzavrel zmluvu s PSZ z toho dovodu, ze ja, ako jediny zamestnanec, odmietam sa dat vysetrit inym doktorom ako tym mojim, ku ktoremu chodim na pravidelne prehliadky hradene povinnym zdravotnym poistenim?
avalik
29.12.14,17:16
§ 57 Iné správne delikty - 355/2007 Z. z.Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia
Economic
30.12.14,18:32
Mne dnes jeden pán ponúkol do 100.- Eur ročne. Myslím, že je to lacnejšia varianta ako platiť pokuty za porušenie toho smelo ho nazvem buzerantského zákona. Zamestnávam samú seba, no čo narobím, hoci robím doma.... Budem rada, keď tu viacerí napíšete v akých cenách sa toto dá zabezpečiť.
KEJKA
01.01.15,18:54
dávam do pozornosti tento link
pre 1-osobové sro to aké také riešenie je, aj ked SP eviduje konateľa s príjmami podľa Obch.zákonníka úplne rovnako ako zam-ca.
http://www.srocky.sk/blog/ako-obist-povinnost-pracovnej-zdravotnej-sluzby/
uvítam vaše názory.
Podľa mňa ak k 1.1.2014 podpíše spoločník rozhodnutie o odmene konateľa
tak ani nemusím robiť odhlášku a prihlášku - len v prípade kontroly sa preukáže obchodný vzťah.
citujem z Obch.zák.§66
(3) Vzťah medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti sa spravuje primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve, ak zo zmluvy o výkone funkcie uzatvorenej medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom, ak bola zmluva o výkone funkcie uzavretá alebo zo zákona nevyplýva iné určenie práv a povinností. Zmluva o výkone funkcie musí mať písomnú formu a musí ju schváliť valné zhromaždenie spoločnosti alebo písomne všetci spoločníci, ktorí ručia za záväzky spoločnosti neobmedzene. Stanovy akciovej spoločnosti môžu určiť, že zmluvu o výkone funkcie člena predstavenstva schvaľuje dozorná rada.
Economic
02.01.15,05:33
Ja osobne po absolvovaní niekoľkých školení mám názor takýto. Mám SRO, som v nej konateľ. Teoreticky by som mohla mať zmluvu na výkon funkcie konateľa. No činnosťou konateľa nie je napríklad moja závislá činnosť ako konkrétne môj prípad vedenie účtovníctva externe pre klientov mojej SRO-čky. A preto si myslím, že v tomto prípade nemôžem ísť na iný tip zmluvy, nakoľko to nie je v súlade so zákonníkom práce. Pretože moju prácu klasifikujem podľa mňa úplne presne ako závislú - na pracovný pomer. Budem rada, keď sa aj viacerí vyjadria ku KEJKINEJ otázke. Samozrejme, že PZS zaujíma aj mňa a nechcem zbytočne vyhadzovať peniaze z vrecka. Výkon funkcie konateľa je iná záležitosť voči firme ako zároveň vykonávať služby, z ktorých firma žije.
marjankaj
02.01.15,07:34
Svoje sťažnosti smeruj na tvorcov zákona a hlavne tých čo ho schválili ;)

A ďalej záleží na tvojom zamestnávateľovi, či ti bude tolerovať nerešpektovanie príkazu na vykonanie prev. prehliadky.

PS: Nechápem tvoj postoj - veď ide o bezplatné vyšetrenie napr. u očného lekára - či máš nejaké psychické problémy a si naviazaná len na jedného lekára?
Predsa každý má možnosť vybrať si svojho lekára. Nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
Zamestnávateľ musí zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a za ňu aj zaplatiť. Ale zamestnanec to nemusí využívať. Môže ísť k svojmu lekárovi na vyšetrenie a prípadne si za to aj zaplatiť. Napríklad za vyšetrenie zraku u vodiča.

Podľa tohto je zrejmé, prečo je zákon takto definovaný. Treba vyvoleným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti (zrejme rodinne alebo inak spriazneným) trošku prispieť na živobytie, keď si ho nevedia sami zabezpečiť.
flector
02.01.15,07:47
Ja osobne po absolvovaní niekoľkých školení mám názor takýto. Mám SRO, som v nej konateľ. Teoreticky by som mohla mať zmluvu na výkon funkcie konateľa. No činnosťou konateľa nie je napríklad moja závislá činnosť ako konkrétne môj prípad vedenie účtovníctva externe pre klientov mojej SRO-čky. A preto si myslím, že v tomto prípade nemôžem ísť na iný tip zmluvy, nakoľko to nie je v súlade so zákonníkom práce. Pretože moju prácu klasifikujem podľa mňa úplne presne ako závislú - na pracovný pomer. Budem rada, keď sa aj viacerí vyjadria ku KEJKINEJ otázke. Samozrejme, že PZS zaujíma aj mňa a nechcem zbytočne vyhadzovať peniaze z vrecka. Výkon funkcie konateľa je iná záležitosť voči firme ako zároveň vykonávať služby, z ktorých firma žije.

Mýliš sa v tom, že konateľ-spoločník nemôže vykonávať to čo nazývame závislá práca, tak ako je definovaná, aj v prípade, že nemá so svojou spoločnosťou pracovnú zmluvu.

Závislá práce je definovaná ako práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, čo spoločník a konateľ v jednej osobe v žiadnom prípade nespĺňa! V dôsledku toho môže pre svoju spoločnosť vykonávať aj tie činnosti, ktoré sú nad rámec obvyklých činností spadajúcich do kompetencií konateľa a to aj v prípade, že so svojou spoločnosťou nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu. Tj. môže napríklad predávať vo svojom obchode, môže viesť účtovníctvo pre klientov svojej s.r.o. -čky, alebo šoférovať kamión v autodoprave, a podobne, skrátka môže vykonávať všetky tie aktivity, ktoré má jeho spoločnosť v predmetoch činnosti, teda tie, ktoré ktoré bežne spadajú do kompetencií zamestnancov. O závislú prácu a teda ani o tzv. čiernu prácu sa však v prípade konateľa-spoločníka jednať nemôže!
Pretože v jeho prípade neboli naplnené zákonom stanovené atribúty definície závislej práce!
(Tj. vzťah nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca.)
Takže tam skutočne nie je čo riešiť – zákon nepustí. :)

A spoločnosť ktorá nemá zamestnancov samozrejme žiadnu PZS nepotrebuje.
Dáša_
02.01.15,07:52
priznám sa, že teraz to trochu nechápem, celý ten zákon.
Sme dvaja zamestnanci, obaja pracujeme doma. Pracujeme v dvoch rôznych okresoch, ale ani v jednom nie je taký lekár, ktorý je zapísaný v zozname. Teda máme my vycestovať za ním, on pricestuje posúdiť naše pracovné podmienky alebo je to celé iba administratívna záležitosť a spôsob, ako presunúť peniaze od jednej skupiny ľudí k druhej?
marjankaj
02.01.15,07:56
priznám sa, že teraz to trochu nechápem, celý ten zákon.
Sme dvaja zamestnanci, obaja pracujeme doma. Pracujeme v dvoch rôznych okresoch, ale ani v jednom nie je taký lekár, ktorý je zapísaný v zozname. Teda máme my vycestovať za ním, on pricestuje posúdiť naše pracovné podmienky alebo je to celé iba administratívna záležitosť a spôsob, ako presunúť peniaze od jednej skupiny ľudí k druhej?
Veď nemusíš za ním cestovať. Uzatvor s ním zmluvu a plať. Tým si splníš svoju povinnosť.
Dáša_
02.01.15,08:05
priznám sa, že teraz to trochu nechápem, celý ten zákon.
Sme dvaja zamestnanci, obaja pracujeme doma. Pracujeme v dvoch rôznych okresoch, ale ani v jednom nie je taký lekár, ktorý je zapísaný v zozname. Teda máme my vycestovať za ním, on pricestuje posúdiť naše pracovné podmienky alebo je to celé iba administratívna záležitosť a spôsob, ako presunúť peniaze od jednej skupiny ľudí k druhej?
Veď nemusíš za ním cestovať. Uzatvor s ním zmluvu a plať. Tým si splníš svoju povinnosť.

a čo mi akože tá zmluva prinesie? Až by som povedala, je to fakt výdavok na dosiahnutie a udržanie prijmov v tom prípade?
marjankaj
02.01.15,08:07
Zákon 355/2007 §2/1
za) zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch, ako aj právnická osoba a fyzická osoba, u ktorej sa uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov a študentov,

zb) zamestnanec je
1. fyzická osoba, ktorá je so zamestnávateľom v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnom vzťahu,
2. žiak strednej odbornej školy pri praktickom vyučovaní a študent vysokej školy pri
praktickej výučbe,
marjankaj
02.01.15,08:09
priznám sa, že teraz to trochu nechápem, celý ten zákon.
Sme dvaja zamestnanci, obaja pracujeme doma. Pracujeme v dvoch rôznych okresoch, ale ani v jednom nie je taký lekár, ktorý je zapísaný v zozname. Teda máme my vycestovať za ním, on pricestuje posúdiť naše pracovné podmienky alebo je to celé iba administratívna záležitosť a spôsob, ako presunúť peniaze od jednej skupiny ľudí k druhej?
Veď nemusíš za ním cestovať. Uzatvor s ním zmluvu a plať. Tým si splníš svoju povinnosť.

a čo mi akože tá zmluva prinesie? Až by som povedala, je to fakt výdavok na dosiahnutie a udržanie prijmov v tom prípade?
No predsa ušetríš na pokute.:D
Economic
02.01.15,08:24
To : flector : Veď ja vôbec nepíšem, že by konateľ nemohol vykonávať závislú činnosť. Vôbec si ma nepochopil o čo mi išlo. Podstata je chápanie funkcie konateľa v súvislosti s obchodným zákonníkom. Konateľ je osoba, ktorá za spoločnosť koná, nemyslím pracuje a to je rozdiel) Je jasné, že môže aj pracovať na základe xx druhov zmlúv. To je ale môj názor. Budem rada, keď ešte aj niekto iný sa k tomu vyjadrí. Nemám ani ja chuť vyhadzovať do luftu peniaze, ale takýto je náklad je daňovo uznateľný, no pokuta bohužiaľ nie. A ten náklad je menšia položka ako event. pokuta.
Xanti
02.01.15,08:30
A platí vlastne to, že povinnú zdravotnú službu môžu zabezpečovať pre zamestnávateľov aj bezpečnostný technici ak získajú na to oprávnenie?
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/314766-zdravotna-sluzba-by-pre-firmy-nemala-byt-draha/

Lebo podla toho článku v novinách to tak draho nevýjde, určite menej ako pokuta .
Dáša_
02.01.15,09:29
A platí vlastne to, že povinnú zdravotnú službu môžu zabezpečovať pre zamestnávateľov aj bezpečnostný technici ak získajú na to oprávnenie?
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/314766-zdravotna-sluzba-by-pre-firmy-nemala-byt-draha/

Lebo podla toho článku v novinách to tak draho nevýjde, určite menej ako pokuta .

nuž, ak sa nemýlim, tak som doteraz videla najmenši paušál 100€/rok u malej firmy. Co je cca 8€ za zamestnanca na mesiac. A nie ako sa tam píše - ak mám zaplatiť za oboch zamestnancov 7€ za rok, ok. Len neviem, kde. A to nie sú všetky náklady - ďalšie prehliadky. Už dnes sa u nás pomaly nedá dostať na očné ...
Xanti
02.01.15,09:53
Dáši,
ja som hľadala poskytovateľov teraz na nete a nič som nenašla. Takže neviem posúdiť ceny. Len ten článok som našla, musím sa bezpečáka opýtať či má aj na to oprávnenie.
willma
02.01.15,11:32
tu máš zoznam
maria.removcikova
26.06.15,13:06
zdravím, neviete aký je reálny stav o tej pracovnej zdravotnej službe? Lebo platí už od 1.1.2015 a ja si myslím, že stále ju nemá viac než 80% ľudí čo ju má mať. Čítal som niečo že už kontrolóri naháňajú ale žiadne ďalšie náznaky..
willma
31.10.15,12:02
prestaň už s tou samoreklamou