katika
11.10.04,13:13
Účtujem v podvojnom účt. a hromadia sa mi peniaze v pokladni, ktoré tam už fyzicky nie sú. Mám tam okolo melóna. Vie mi niekto poradiť legálnu cestu ako sa ich zbaviť, tak aby sa nemuselo nič dodalniť?
rosemary
11.10.04,11:20
To Ťa Katka ĺutujem, aká by mohla byť legálna cesta. Ten kto si peniaze fyzicky zobral mal by preukázať načo.
emily
11.10.04,11:23
To, že peniaze v pokladni fyzicky chýbajú musí mať reálnu príčinu. Ja mám ten istý problém. Väčšinou si ich berie šéf, alebo ich niekomu požičiava. Keď potom raz za čas robím "upratovanie" v pokladni, tak mu ich dám oficiálne na zálohu na 355xxx alebo keď od neho dostanem faktúru, tak mu ju akože zaplatím. A nejakú časť sa mi občas z neho podarí aj dostať späť. Štve ma síce, že mi narasá 355XXX, ale stále je to lepšie ako manko v pokladni.
janaGT
11.10.04,11:23
nám sa to stáva tiež, ale zas na druhej strane, keď peniaze na niečo chýbajú, majiteľ donesie, tak používam účty 365 a 355
rosemary
11.10.04,11:32
Ja úplne žasnem, tiež sme súkromná firma, ale peniaze z pokladne bez kvitunku nikomu nedáme. A účet 335 máme saldokontový a prísne sledovaný. Neviem si predstaviť, že by pokladníčke chýbalo fyzicky 50 halierov.
janaGT
11.10.04,11:34
Ja úplne žasnem, tiež sme súkromná firma, ale peniaze z pokladne bez kvitunku nikomu nedáme. A účet 335 máme saldokontový a prísne sledovaný. Neviem si predstaviť, že by pokladníčke chýbalo fyzicky 50 halierov.Hovoríme o účte 355.
emily
11.10.04,11:35
Ja úplne žasnem, tiež sme súkromná firma, ale peniaze z pokladne bez kvitunku nikomu nedáme. A účet 335 máme saldokontový a prísne sledovaný. Neviem si predstaviť, že by pokladníčke chýbalo fyzicky 50 halierov.
To máš šťastie. U nás tiež nedáme peniaze nikomu........samozrejme okrem majiteľa. A s tým sa nedá nič robiť.
janaGT
11.10.04,11:39
Ja úplne žasnem, tiež sme súkromná firma, ale peniaze z pokladne bez kvitunku nikomu nedáme. A účet 335 máme saldokontový a prísne sledovaný. Neviem si predstaviť, že by pokladníčke chýbalo fyzicky 50 halierov.Rosemary, to je veľmi jednoduché. Napr. zákazník donesie v hotovosti 100 tisíc, preberie ich majiteľ-konateľ-riaditeľ v jednej osobe s tým, že ja mu len vypíšem PPD, on to podpíše, ale ja fyzicky peniaze nevidím, vidím ich len na papieri. A keď vidím, že mi pokladňa dosť narastá, tak to šupnem na 355. Vieš, predsa si nemôžem dovoliť povedať riaditeľovi, že dajte sem tých 100 tisíc!!! A zas napr. keď máme niečo zaplatiť a momentálne firma nemá dostatok peňazí, tak šéf donesie prachy, tak mu to dám na 365 resp. znížim 355.
katika
11.10.04,13:27
Tiež to dávam na 365, ale nechce sa mi donekonečna vypisovať zmluvy o pôžičkách.
ricij
11.10.04,14:03
U mňa musí deň čo deň sedieť pokladňa. Peniaze bez miosti pýtam aj najvyššieho. V prípade, že si ich nechá pre seba, tiež používam 365, no podpisuje mi výdavkový doklad. Alebo pár blbých bločkov a hodiť to do nedaňových nákladov. Alebo cih akože niekomu darovať - no to by celkom šlo.
elPi
11.10.04,14:06
Asi tu ide o klasický problém, keď majitelia si s peniazmi narábajú podľa ľubovôle (veď sú ich, tak čo) na súkromné účely bez zdanenia, ale často sa použijú zrejme aj na nejaké nekalé veci - na podmazy a pod., (vieme ako to v niektorých oblastiach podnikania chodí), a tak účtovný zostatok v pokladni utešene narastá a peniaze nie sú nikde.
Dá sa to prehnať cez vyplatenie podielov na zisku alebo cez mzdy (odmeny) konateľov, cez nejaké DVP a pod. - ale treba to zdaňovať, prípadne aj platiť odvody.
ricij
11.10.04,14:10
Nerobil by som to cez mzdy, resp. odmeny konateľom - je to príliš nákladné. Alebo podiel na zisku alebo dar. Takto zaplatí daň sročka.
elPi
11.10.04,14:12
Isteže, s tými odvodmi treba rátať.
Je to vec taktiky, príp. iných vplyvov na rozhodnutie.
dvd
11.10.04,14:30
Aby sme dostali papierovy stav pokladne smerom dolu na realnu hodnotu, naháňame od všetkých kamošov účty z reštaurácíí, ktoré potom zaúčtujeme ako nenákladové reprevýdavky 513/211. Keď chceš ovšem takto stopiť "melon", musi ti nosiť účty z krčmy minimálne pol mesta. Tak držím palce.
elPi
11.10.04,16:37
A ešte tu je jeden moment - vplyv na výsledok hospodárenia a vlastné imanie. Stáva sa že VI je nižšie než ten fiktívny zostatok v pokladni a jeho zreálnenie cez náklady môže spôsobiť že sa dostanete do straty a VI do mínusu.

A to je stav, keď záväzky sú vyššie než hodnota majetku, a to je čas, keď je treba začať študovať zákon o konkurze a vyrovnaní.
Takže je treba sledovať aj súvahu a podľa toho sa rozhodnúť.
;)
Zuzana68
11.10.04,17:56
Ešte k tým pôžičkám, nemal by si to následne majiteľ zdaniť, alebo mu účtujete úrok? Mala som tiež podobný problém a pri daňovej kontrole mi to prešlo len tak tak.Mala som štastie na osoby s ktorými sa "dalo" rozprávať.

Krásny deň Zuzana
Daniela
12.10.04,06:17
Dievčatá, ja žasnem o čom to tu píšete. Celý život robím t.j. 33 rokov s peniazmi, pokladňou a účtovaním, ale o takom niečom som ani nepočula,že by som v pokladni fyzicky nemala mať peniaze. Čo to je? Mám za sebou množstvo šéfov, ukončenie fimy atď, ale také niečo???? Ináč jasné, každý peniaz na 335, mesačne zúčtovať do nuly a v krajnom prípade zrážka zo mzdy. Jedno či to je sám generálny riaditeľ, či náš francúzsky partner. Poznajú Vaši šéfovia zákony??? Veď na tejto porade dávate priame návody na čo sa má kontrola zamerať. A čo audit atď. Bože, ešte asi málo viem. Potom je rýchlozbohatlíkov, a tá naša ekonomika. No musím sa veľa učiť. Ale neviem, neviem či to niekedy strávim. Možno dodôchodku mám ešte 8 rokov......
Už viem, prečo chcel Mikloš podvojné úštovníctvo aj u živnostníkoch a iných malých firmách. Ženy, vy čo pracujete v s.r.o. prípadne v iných takýchto firmách, kde si nectia zákon ako to znášate???
katika
12.10.04,06:44
Daniela, je to proste tak, že šéf ide niekde k zákazníkovi a zinkasuje peniaze, o ktorých nám nepovie a nám potom chýbajú, je to len dočasné. Pretože, keď ich znovu potrebujeme, tak ich tam vráti. Myslím si že sa dejú aj horšie veci vo firmách ako toto.
Braňo
12.10.04,07:11
Rozhodne by som nepodpísal hmotnú zodpovednosť za pokladňu....
Daniela
12.10.04,07:21
Rozhodne nie ...
katika
12.10.04,07:55
Už viem v čom je problém, všetkým sa vám ospraveďlňujem. Preberám účto po niekom inom a tie peniaze sú na 428.
Daniela
12.10.04,08:10
to nevadi, aj tak si nadhodila tému, v ktorej každý priznal alebo aspoň má takú skúsenosť, že je v tom neporiadok.
katika
12.10.04,08:38
Ďakujem Daniela, normalne som sa vyľakala po tej tvojej odpovedi. Ale aspon som si to poriadne pozrela.
IvkaH
03.02.05,12:55
No u nás vo firme je to opačne. Fyzicky máme, ale papierovo sme v mínuse na účte 211. Sme autooprava. Jednoducho, nakupujeme oficiálne, režijné výdavky sú vysoké, ale časť práce ide mimo. Výdavky znížiť nemôžem. Ako mám toto zúčtovať? Dám to ako dar? a nie sú tam nejaké daňové povinnosti?
zuzana
03.02.05,13:34
Ak šéf vloží peniaze do pokladne 365 účet treba pri každom vklade spraviť zmluvu o pôžičke alebo stačí mať podpísaný doklad?
janaGT
04.02.05,08:18
Ak šéf vloží peniaze do pokladne 365 účet treba pri každom vklade spraviť zmluvu o pôžičke alebo stačí mať podpísaný doklad?
mne len podpíše doklad
Ruzickova
05.02.05,15:17
My sme zalozili s.r.o. a este nie sme aktivny. Dali sme urobit peciatku a v pokladni este nič nemame.Ako to mam zučtovať?Ako prijatý preddavok a z toho to zaplatiť.Dakujem
babenko1
05.02.05,16:04
My sme zalozili s.r.o. a este nie sme aktivny. Dali sme urobit peciatku a v pokladni este nič nemame.Ako to mam zučtovať?Ako prijatý preddavok a z toho to zaplatiť.DakujemA tých 200.000,- čo je základné imanie, kam vložili? na účet či do pokladne? ak by to bolo vložené do pokladne (čo sa najčastejšie robí), nemusíš mať žiadne pôžičky
Ruzickova
06.02.05,12:02
Tych 200 000 Sk este nemam fyzicky a ani nie su na ucte,este nemame ucet zalozeny. Takze taketo vydavky mozem zatial financovat z tych 200 000 Sk a nerobit ziadne preddavky?
babenko1
06.02.05,15:23
Tych 200 000 Sk este nemam fyzicky a ani nie su na ucte,este nemame ucet zalozeny. Takze taketo vydavky mozem zatial financovat z tych 200 000 Sk a nerobit ziadne preddavky?áno.. ak ich vložia do pokladne... tak nemusíš robiť žiadne pôžičky... ak mám byť úprimná, ono väčšina podnikateľov ich ani nikdy nevloží... len papierovo
Ruzickova
07.02.05,05:31
A moze ten vklad klesnut pod 200 000 Sk?Ked ZI nemoze klesnut pod 200 000Sk
babenko1
07.02.05,05:36
Keď budeš vyplácať z tých 200tis., ZI ti zostáva nezmenené. Meniť sa ti bude len stav v pokladni.
jeso
18.05.05,14:12
Ešte k tým pôžičkám, nemal by si to následne majiteľ zdaniť, alebo mu účtujete úrok? Mala som tiež podobný problém a pri daňovej kontrole mi to prešlo len tak tak.Mala som štastie na osoby s ktorými sa "dalo" rozprávať.

Krásny deň Zuzana
chcela by som sa vrátiť k tejto problematike...
v pokladni je pekná sumička,ktorú tam nechcem mať- ak ju budem dávať stále na 355 -účet bude len rásť-a dokedy ? ako to urobiť , aby to bolo OK ?
a ešte k tým pôžičkám -ak nedám úrok danovák mi to napadne -alebo nie ?
babenko1
18.05.05,15:31
ten človiečik si stále požičiava? tak tam by mohol byť problém... mala by sa spísať nejaká zmluva a aj nejaký ten úrok k tomu. A prečo sa mu nesnažíš nejako inak znížiť ten stav?
jeso
18.05.05,15:44
ten človiečik si stále požičiava? tak tam by mohol byť problém... mala by sa spísať nejaká zmluva a aj nejaký ten úrok k tomu. A prečo sa mu nesnažíš nejako inak znížiť ten stav?no ved práve o to mi ide, potrebujem znížiť stav v pokladni, aby bol reálny - nie 7-miestne číslo, a neviem ako ...

u FO to dávam ako osobnú spotrebu , ale u sro neviem ako to dať
babenko1
18.05.05,15:58
čo tak nejaké cestovné náhrady... ?
jeso
18.05.05,16:00
u FO ak platí platobnou kartou svoje veci cez podnikatelský účet dám to ako osobnú spotrebu, v sro ak to spraví konatel tie peniaze musím dat do pokladni ako vklad cez 261 účet a preto sa mi pokladna hromadí, hoci peniaze tam v skutočnosti nemám...
ako to robiť inak, ako znižovať pokladnu ? ??, ako účtovať v PU platbu kartou cez podnikatelský účet /osobný nákup konatela /, a platba sa netýka podnikania ?
jeso
18.05.05,16:01
čo tak nejaké cestovné náhrady... ?
tie už zaúčtované mám, ale nestačí to
babenko1
18.05.05,16:02
tak mu narob kopec zahraničných.. :-) a okrem toho, nemôže nejakú faktúrku "kúpiť"?
ja mám skôr problémy, ako dostať do pokladne nejaké peniaze...
jeso
18.05.05,16:20
babenko1, a ako účtuješ v PU ten osobný nákup platobnou karou cez podnikatelský účet
babenko1
18.05.05,16:46
niekde sme to tu už rozoberali.. riešilo sa to v téme jednoduché účtovníctvo.. skús toto si prečítať:
www.porada.sk/showthread.php?t=6095
ondrejvla
18.05.05,17:01
Pozri sa na záväzkové účty, či sú tam nie nejaké záväzky voči nemu, alebo nejaké faktúry, ktoré uhradil on zo svojho a nedal ti doklad... Všetky jeho osobné výbery v PÚ dávam ako 261, tým sa ti pokladňa len kopí! Upozorni ho na to, že má vysokú pokladňu, nech sa trošku spamätá! A prečo vlastne chcel sro? - to mohol mať pokojne len SZČO, tam sa to dá na osobnú spotrebu, ale takto?!
Treba mu prehovoriť do duše, ak je tupý, tak ho naostri, možno pookreje!
evina
18.05.05,19:00
Vieš, predsa si nemôžem dovoliť povedať riaditeľovi, že dajte sem tých 100 tisíc!!!


Len, aby sa nestalo, že jedného dňa riaditeľ povie Tebe, že daj tých 100 tis.
Na začiatku mojjej práce v tejto oblasti, tiež riaditeľ takto vyberal peniaze hlava nehlava, my sme to značili na papieriky a pod. Jedného dňa chýbalo v pokladni 20 000,- a on sa tváril, že s tým nemá nič spoločného. V ten deń sme zamkli pokladničku na kľúčik a odovzdali mu s tým, že alebo aj on si bude vyberať alebo vkladať peniaze na základe pokladničných dokladov, alebo si musí peniaze spravovať sám. Ved´ predpokladám, že kto pracuje s peniazmi v pokladni má podpísanú hmotnú zodpovednosťˇ
a neviem si predstaviť, keď budú chýbať peniaze ako poviete, že to riaditeľ.
V pokladni a v peniazoch má byť 100% poriadok.
jana
19.05.05,05:15
Ja sa ti čudujem, že to tak robíš. Máš hmotnú zodpovednosť za pokladňu?
peniaze v pokladni ti musia sedieť.Čo keď ti to dá majiteľ k náhrade? Ako to
dokážeš, že si ty peniaze nezobrala ty ale majiteľ?
jeso
19.05.05,06:09
Ja sa ti čudujem, že to tak robíš. Máš hmotnú zodpovednosť za pokladňu?
peniaze v pokladni ti musia sedieť.Čo keď ti to dá majiteľ k náhrade? Ako to
dokážeš, že si ty peniaze nezobrala ty ale majiteľ?

majitel presne vie, že je v pokladni v účtovníctve viac panazí ako ich mám fyzicky a aj vie prečo, len ich potrebujem aj účtovne nejako pekne dať preč-v JU to viem urobiť cez osobnú spotrebu , ale v PU a v sro to tak robiť nemôžem...
anto
19.05.05,06:15
Ja spravujem firemnú pokladňu, šéf si nepravidelne vyberá sumy, tak mu ich pekne účtujem na jeho osobný účet, a keď dosiahnú určitú výšku, tak mu dám podpísať výdavkový pokladničný doklad a zúčtujem mu to cez mzdu. Prská, ale nedá sa s tým nič robiť. Dobré účty robia dobrých priateľov.
jeso
19.05.05,06:41
Ja spravujem firemnú pokladňu, šéf si nepravidelne vyberá sumy, tak mu ich pekne účtujem na jeho osobný účet, a keď dosiahnú určitú výšku, tak mu dám podpísať výdavkový pokladničný doklad a zúčtujem mu to cez mzdu. Prská, ale nedá sa s tým nič robiť. Dobré účty robia dobrých priateľov.

no ale cez mzdy -to by sa to muselo zdaniť a ešte aj platiť odvody a to šéf nechce-
ja viem asi chcem nejaký zázrak, aby som tie peniažky elegantne odstránila...
judy
19.05.05,06:53
Predpokladam, ze ten riaditel je zaroven aj zamestnancom,tak by som to riesila cez ucet 335 pohladavky voci zamestnancom

napr. poskytnuty preddavok na drobny nakup - bud vrati peniaze alebo dolozi blockami.

vyuctovanie 5xx/335
Jevajs
20.05.05,22:37
Myslím si, že základná otázka nie je o hmotnej zodpovednosti, ani o tom či šéf vie, nevie, súhlasí, nesúhlasí, ale o tom ako to v účtovníctve (211)vyčistiť. Pohľadávky nič nevyriešia, mzda pri veľkej, napr. 1/2 mil. sume?? by sa nikomu asi nepáčila. Otázka si myslím znie príkladovo: dá sa 1/2 melóna alebo aj viac úplatok z kasy s maximálnym vedomím a súhlasom konateľa, majiteľa. Ako to zniesť zo sveta? :eek:
ALDA
21.05.05,06:10
Ja by som to dala na 355-ostatné pohľadávky voči spoločníkom a nech sa potom stará, ty budeš čistá! Dôraz: prevzal aj schválil konateľ!
Jevajs
22.05.05,06:47
Súhlasím, ale rada by som to vyčistila do takej miery, aby to nezostalo na pohľadávkach. Konateľ volá SOS a ja chcem pomôct. :rolleyes:
ondrejvla
22.05.05,12:39
Súhlasím, ale rada by som to vyčistila do takej miery, aby to nezostalo na pohľadávkach. Konateľ volá SOS a ja chcem pomôct. :rolleyes:
Na základe toho čo chceš a toho čo môžeš, ti odporúčam to, čo ostatní predo mnou - daj mu podpísať VPD a zaúčtuj to ako pohľadávku voči nemu! Snaž sa mať vždy pokladňu čistú, bez navýšení, ktoré si on vyberal, či sa mu to páči, alebo nie! Nijako ináč sa to nedá, i keď ti on bude tvrdiť, že áno!! Jeho SOS nech je pre teba podpísaná pohľadávka voči nemu, lebo v opačnom príapde budeš ty tým druhým, kto bude plakať! Skutočne sa ti to môže vypomstiť, tá tvoja ochota pomôcť! Títo tzv.tiežpodnikatelia sú obyčajní podvodníci, ktorí schovávajú černotu po kútoch, aby ju vytlačili na kraj a nie do svojej firmy! A to si píš, že viem, o čom hovorím!!!
Ja som odišla z firmy, kde som mala veľmi pekný príjem, samozrejme, že všetko to bol oficiálny príjem, práve pre tieto tmavé kúty, lebo žiadne peniaze mi nestoja za to, aby som sa ja kľudne nevyspala!
Skús pouvažovať nad mojou odpoveďou!
Olgica
23.05.05,05:27
Mne sa tiež (ale len občas) nahromadia peniaze na 211.00, no nie až v takej veľkej sume. Riešime to cez 365.00 - lebo konateľ tam má vklady.
V tvojom prípade by som vysvetlila konateľovi, že to treba zlikvidovať a buť si postupne dá do mzdy odmeny (veď šéf môže mať aj 200.000,-Sk odmeny za mesiac) a zdaní sa mu to alebo mu to bude stále narastať na 355.00.
Jevajs
23.05.05,16:47
Moja snaha riešiť nadstav financií je preto, že peniaze šli na niečo, čo sa nemôže zúčtovať, ale ich vyplatenie bolo podmienené veľkou zákazkou. Nedáš, nedostaneš a môžeš začať prepúšťať ľudí, a pod. Z mojej strany to mám chránené samozrejme oproti podpisu ale dôvod na čo šli ma núti na premýšľanie ako to zlikvidovať. Preto tá snaha o pomoc z mojej strany. Nerada by som to dávala na pohľadávky alebo na mzdy, ale asi budem musieť. Sú situácie, keď človek musí robiť aj to s čím nesúhlasí. A tým teraz myslím aj konateľa.
jeso
23.05.05,18:22
Myslím si, že základná otázka nie je o hmotnej zodpovednosti, ani o tom či šéf vie, nevie, súhlasí, nesúhlasí, ale o tom ako to v účtovníctve (211)vyčistiť. Pohľadávky nič nevyriešia, mzda pri veľkej, napr. 1/2 mil. sume?? by sa nikomu asi nepáčila. Otázka si myslím znie príkladovo: dá sa 1/2 melóna alebo aj viac úplatok z kasy s maximálnym vedomím a súhlasom konateľa, majiteľa. Ako to zniesť zo sveta? :eek:

Jevajs, napísala si to velmi pekne, presne na toto som myslela,vidieť, že podobný problém nemám len ja...
ešte ho ale vyriešiť ! a to samozrejme v rámci zákona !
Jevajs
24.05.05,19:29
Dík za pochvalu. Rada by tiež bodla. Tak čo poraďáci?
S21
25.05.05,03:27
a čo tak kúpiť si reklamu?
ALDA
25.05.05,04:14
Súhlasím, ale rada by som to vyčistila do takej miery, aby to nezostalo na pohľadávkach. Konateľ volá SOS a ja chcem pomôct. :rolleyes:

Už som Ti odpovedala, ale nedá mi dodať a vtedy, keď tie peniaze bral, prečo
sa neporadil a teraz mu chceš pomôcť:D Snáď ho ešte neľutuješ:D
judy
25.05.05,06:29
skus sa skontaktovat s nejakou "offshore" spolocnostou - uzavriete si zmluvu o nejakej spolupraci + nejake zapisnice o vykonani sluzby - peniaze im zaplatite na zaklade zmluvy, oni si nechaju nejake % a ostatne vam vyplatia v hotovosti.
Jana Acsová
25.05.05,07:10
A čo takto kopu brigádnikov, samozrejme študentov, na prázdninovú výpomoc?
ondrejvla
29.05.05,13:04
Jevajs, neviem prečo, ale vôbec som neuvažovala nad tým, že tie korunky išli ako..., no proste sú preč a to nielen vinou konateľa! Niekto tu už radil, nejaká off shore spoločnosť! Skús navrhnúť šéfovi, ten bude určite vedieť o čom je reč! Zaplatíš percentá, ale 1/2 melóna zlikviduješ!
Jevajs
02.06.05,14:04
Už som Ti odpovedala, ale nedá mi dodať a vtedy, keď tie peniaze bral, prečo
sa neporadil a teraz mu chceš pomôcť:D Snáď ho ešte neľutuješ:D
Koho budem ľutovať a komu sa budem snažiť pomôcť nechaj prosím na mňa. Ďakujem
ik-a
02.06.05,14:55
Jevajs, to ze sa ta dotli niekoho slova je jedna vec a vecou druhou je to komentovat v niekolkych spravach. No ale prehodme list. Necitala som vsetky rady, ktore si dostala, ale co tak nedanove naklady-513. Potom ju tu moznost aj cestakov.
ondrejvla
02.06.05,19:36
To ale nie je fér! Snažíme sa pomôcť, a... čo to dnes visí vo vzduchu? Alebo, žeby erupcie na slnku?...
Jevajs
02.06.05,19:37
ik-a toto musím vysvetliť, i keď sama neviem ako, lebo tomu nerozumiem. Preto to idem len opísať. Som asi junior najjuniorovatejší. Chcela som ALDE odpovedať. Preto som jej napísala a po odoslaní som odpoveď nevidela. Zopakovala som to ešte 2-krát a stále nič. Napísala som to znova /vždy s iným textom samozrejme/ 29. a znova tá istá situácia. Tak moc som jej chcela odpísať, že som dnes zopakovala snahu. Až po tvojom príspevku sa mi objavili na obrazovke všetky moje príspevky a oči som si šla vyočiť. Dokonca do dnešného dňa som nevidela ani reakciu ondrejvla tiež z 29.5.. Nerozumiem tomu. Niečo asi robím zle. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí museli čítať niekoľkokrát niečo čo som chcela vyjadriť v podstate dvoma vetami a raz. Dúfam že tento príspevok odošlem bez problémov. Ak nie, nezopakujem ho a raz sa dúfam objaví.
Zuzka
02.06.05,20:35
Jevajs, to čo Ti poradila S21, AVO a judy je najreálnejšie. Ak mu ich dáš podpísať, že ich prevzal a zaúčtuješ na 365, tým sa to nevyrieši, pretože by ich mal raz vrátiť.
aladin
03.06.05,04:52
ja som mal taký problem že Vklad (200.000) ZI sa minulo tak spolocnici pociacali sro čke.. spisalo sa to lenže jedna lo sa o bezurocnu pozicku spoločníkov pre sro. Pri prípadnej kontrole sa to može nepaciť DU ? Nechcel som to riešiť zvysovanim ZI , lebo to je zdlhave ale peniaze boli potrebne lebo sa jednalo o nakup strojov. Aký mate na to názor ?
účtovník 007
03.06.05,05:21
To máš pravdu, že sa to DÚ nebude páčiť, hlavne podľa Zákona o dani z príjmov §2 písm. n,o. U nás sme mali množstvo pôžičiek od spoločníkov aj od spoločností z konsolidovaného celku, ale vždy s úrokmi, ktoré sú potom predmetom dane z príjmu pre poskytovateľa. Aby sa konateľovi nestalo, že pri daňovej kontrole mu dodania nevyplatené úroky od s.r.o. podľa úrokových sadzieb v banke.
aladin
03.06.05,05:26
ach jjaaaajj , no čo už,dajako poriešme
juliska
08.06.05,11:15
No ja tento výber účtujem na 588 ako daňovo neúčinný - čo samozrejme zohľadním v koncoročnej uzávierke.
accad
08.06.05,11:49
Prečo by mala mať daňová kontrola výhrady k bezúročnej pôžičke poskytnutej spoločníkom s.r.o, v ktorej ma majetkový vklad?

Vzťah medzi spoločníkom a SRO upravujú § 105 až § 153 Obchodného zákonníka. Z týchto § nevyplýva nemožnosť požičiavania peňazí spoločníkov spoločnosti, v ktorej májú majetkovú účasť, ako dlžníkovi. Za nevyhnutnosť, príp.výhodnosť takejto pôžičky od spoločníka zodpovedá konateľ sro, pretože štatutárny orgán obchodnej spoločnosti je povinný spoločne a nerozdielne nahradiť škodu (§ 133 až § 136 Obch.zákonníka).
Právny vzťah ohľadom pôžičky medzi spoločníkom a s.r.o. sa teda spravuje § 657 a § 658 Občianskeho zákonníka, kde v § 658 ods.1 je písané, že pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky. Platenie úrokov veriteľovi (spoločník) zo zmluvy o pôžičke peňazí teda nie je zo zákona povinné, a je len na zmluvných stranách, či si platenie úrokov dohodnú.

Daňová kontrola nemôže spochybniť túto zmluvu ani s odvolaním na § 2 ods.2 písm. n a o.
Eva99
08.06.05,11:55
Prečo by mala mať daňová kontrola výhrady k bezúročnej pôžičke poskytnutej spoločníkom s.r.o, v ktorej ma majetkový vklad?

Vzťah medzi spoločníkom a SRO upravujú § 105 až § 153 Obchodného zákonníka. Z týchto § nevyplýva nemožnosť požičiavania peňazí spoločníkov spoločnosti, v ktorej májú majetkovú účasť, ako dlžníkovi. Za nevyhnutnosť, príp.výhodnosť takejto pôžičky od spoločníka zodpovedá konateľ sro, pretože štatutárny orgán obchodnej spoločnosti je povinný spoločne a nerozdielne nahradiť škodu (§ 133 až § 136 Obch.zákonníka).
Právny vzťah ohľadom pôžičky medzi spoločníkom a s.r.o. sa teda spravuje § 657 a § 658 Občianskeho zákonníka, kde v § 658 ods.1 je písané, že pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky. Platenie úrokov veriteľovi (spoločník) zo zmluvy o pôžičke peňazí teda nie je zo zákona povinné, a je len na zmluvných stranách, či si platenie úrokov dohodnú.

Daňová kontrola nemôže spochybniť túto zmluvu ani s odvolaním na § 2 ods.2 písm. n a o.
Suhlasim s accad. U nas to tiez robime bez urokov a zatial vsetko ok...:o
MISICKABA
26.08.05,09:45
Poraďte poraďáci, nastúpila som do firmy, zistila som manko v pokladni okolo 80 tis., robím tu už okolo 3 rokov, doteraz nemám podpísanú hmotnú zodpovednosť, inventarizáciu pokladne mám našťastie od vedúcej podpísanú aj od kolegyne, kde je spomenuté, že o manku vedia a že bolo v pokladni už keď som nastúpila. Som právne dosť kritá, nechcela by som, aby mi to potom niekto dal k náhrade, keď to nie je moja vina. Vediem si vlastnú pokl. knihu. Oficiálna pokl. kniha sedí s účtovným stavom. Len účtovný a skutočný stav sa nerovnajú. Riaditeľ o tom nevie, len moja nadriadená.
Poraďte ako mám pokračovať. Jedna známa mi povedala, že som mala na začiatku spraviť červenú čiaru v pokl. knihe,ale to som nevedela. Ďakujem
účtovník 007
26.08.05,10:07
Samozrejme, že si mala urobiť hrubú čiaru a presne si nechať potvrdiť stav v pokladni. Ak si prevzala pokladňu mala byť urobená inventarizácia pokladne a vyhotovený protokol. V tomto mal byť uvedený schodok.(manko). Ako to že majiteľ o manku nevie, iba Tvoja kol.? Nesmrdí to prúserom? Zisti si ,kto tie peniaze z pokladne má "požičané" a jednaj. Hlavne o tom povedz šéfovi.
boitana
26.08.05,10:14
myslim si ze prvemu by malo zalezat na tom sefovi aby pokladna sedela,aj mne zacali robia take veci sefovci,lenze hned som vystavila VPD ,/sice davam to na 314/alebo PPD/ na 324 / a moc sa im to nepacilo ale naucili sa,lebo vzdy mi povedali zajtra to vratim,lenze zajtra nebolo nic a tak som sa potom ja trapila a preco? a dnes je to ok-a klidne sa ma moze spytat sef na co isli tie peniaze? ukazem doklad -podpisaný ním a nech si on rozmysla na co ich pouzil -ku koncu roka sa snazia svoje zalohy vycistit-nezavidim ti takych neporiadnych sefov-drzim ti palce aby sa to neobratilo proti tebe
MISICKABA
26.08.05,10:14
Samozrejme, že si mala urobiť hrubú čiaru a presne si nechať potvrdiť stav v pokladni. Ak si prevzala pokladňu mala byť urobená inventarizácia pokladne a vyhotovený protokol. V tomto mal byť uvedený schodok.(manko). Ako to že majiteľ o manku nevie, iba Tvoja kol.? Nesmrdí to prúserom? Zisti si ,kto tie peniaze z pokladne má "požičané" a jednaj. Hlavne o tom povedz šéfovi.Ono je to trošku zložitejšie, kolegyňa čo to robila predtým dostala porážku a ja som to prevzala zo dňa na deň. Nevie o tom riaditeľ,ale moja šéfka áno. Nie som tou inventarizáciou kritá? Ďakujem
účtovník 007
26.08.05,10:19
Z príspevku vychádza, že peniaze si nepožičal šéf. Vie o tom iba kolegyňa. A to sa mi nezdá. Samozrejme, že máš pravdu s výbermi z pokladne od šéfstva. Najhoršie je vysvetliť majiteľovi, že hoci zo svijho, neda sa brať len-tak.
účtovník 007
26.08.05,10:23
Ono je to trošku zložitejšie, kolegyňa čo to robila predtým dostala porážku a ja som to prevzala zo dňa na deň. Nevie o tom riaditeľ,ale moja šéfka áno. Nie som tou inventarizáciou kritá? Ďakujem
Ak sa urobila oficiálna inventarizácia, malo byť o rozdiele účtované. Napr 335-xxx/211. Prečo to kolegyňa nechala 3 roky sa vliecť?Viem, že sa niektoré veci robia všeljako, ale z vlastnej skúsenosti viem, že peniaze sú moc háklivá vec.
boitana
26.08.05,10:26
cize tvoja sefka vie kde su,tak nech ona to povie majitelovi ze tam chybaju skk ,a kde su a preco chybaju ,ja si tiez myslim ze by mal o tom vediet sef
MISICKABA
26.08.05,10:27
Ďakujem, však práve toho sa obávam, aby mi to nedali k náhrade a niekto sa nabalil, skutočne neviem čo sa tu stalo. Nechala to tak už 3 roky, vraj nebol čas a vraj to bude účtovná chyba. Ak som len spomenula, že to poviem riaditeľovi, nesúhlasila s tým, že vraj mne PK sedí, tak načo. Mohla by mi spraviť peklo, toho sa bojím, je to moja šéfka a šéfka ekonomického.
Olgica
26.08.05,10:28
U nás oficiálny a účtovný stav pokladne nikdy nesedí, lebo konateľ si vyberá z účtu prachy na "rôzne" platby týkajúce sa firmy. Nebude to podobne?
Kačena I.
26.08.05,10:36
Nie je ti podozrivé, že tvoja vedúca to nejako kryje? Ja viem, že je ťažké riešiť takéto situácie, ale keď to nepovieš šefovi ty a on sa to nejakou náhodou dozvie, tak na zodpovednosť zoberie asi teba, veď ty máš na starosti pokladňu. Aj keď mu ukážeš podpis, že vedúca o tom vie, tak môže padnúť jedna otázka: a prečo ste to nepovedali mne...
Tweety
26.08.05,10:38
U nás oficiálny a účtovný stav pokladne nikdy nesedí, lebo konateľ si vyberá z účtu prachy na "rôzne" platby týkajúce sa firmy. Nebude to podobne?Až podozrivo podobné, ale nie je to tak, že za zverené peniažky zodpovedá osoba, ktorá s nimi pracuje a má hmotnú zodpovednosť aj papierovo? Na takéto výbery peňazí musia byť doklady aj keď ide o majiteľov alebo konateľov. To treba jednoznačne naučiť a poučiť našich nadriadených. Jednoducho taká je litera zákona-nedá sa svietiť!!!
MISICKABA
26.08.05,10:43
Myslím že určite nie, šéf sem nastúpil neskôr ako ja a už tam to manko bolo. Neviem čo by si robila ty? Mám len strach, že keď to poviem bude peklo od šéfky a keď nie budem to mať k náhrade, alebo peklo od riaditeľa. Neviem čo robiť, je to ťažké, som ako medzi dvoma mlynmi.
boitana
26.08.05,10:53
lenze takto budes stale nad tym rozmyslat,ja by som to povedala sefke ze som sa takto orzhodla to oznamit sefovi a povedz aj preco lebo ty si tie peniaze ozaj nemala v pokladni ked si ju preberala,a stale nad tym rozmyslas a uvidis ze sa veci pohnu a ako zareaguje sefka -skus to nech to dopadne ako to dopadne,zacni ten problem urychlene riesit,nezavidim ti to ,drzim ti palce
MISICKABA
26.08.05,10:56
Ďakujem, musím to riešiť, veď kvôli tomu ani nespím...
boitana
26.08.05,11:04
tak to ti verim ze sa ti neda spavat,poznam to mne obcas po dovolenke nesadne pokladna lebo mi nedaju vsetky doklady a kym to najdem a pridem na to tak su to tiez take noci,len mne to trva tak dva dni-a aj to je blbe
JanaF
26.08.05,11:09
Som toho nazoru ako vacsina, ze by si to mala oznamit sefovi, ved tie peniaze sa nemohli stratit iba tak a kedze mas zodpovednost za pokladnu a v pripade kontroly ta isto tvoja sefka nebude chranit, skor by som povedala, ze potopi... Urcite to nenechavaj iba na nahodu ako sa to vyvinie:)
Radsej konat ako neskor lutovat
Lila
07.09.05,05:53
Úprimne Ťa ľutujem, pretože čo sa vo Vašej firme robí je postavené na hlavu.

Ale povedzme si to jednoduhšie- je to vizitka šéfa . Väčšinou takéto móresy sú v športových kluboch, kde nejde o 1 melón ,ale o viac melónov / ide aj o cudziu menu/ , ktoré chýbajú v pokladni. Vtedy sa to rieši cesťákmi do zahraničia alebo
pôžičkami. Žiaľ takýto šéfovia sú bez chrbtovej kosti a je len na Tebe, či tam zostaneš a budeš sa naďalej trápiť a vymýšľať nezmysly.
A ešte niečo, ak takýto šéf zistí, že si pri Tebe môže robiť čo chce, tak to bude len horšie a horšie /manko Ti bude len narastať/. Skús to riešiť tou pôžičkou a vysvetli mu, že v pokladni nemôže byť taká vysoká hotovosť!
IvanaK
28.09.05,11:58
neviete mi prosim poradit aky kurz mam pouzit pri vklade 500CZK do pokladne?
liba2
28.09.05,12:07
neviete mi prosim poradit aky kurz mam pouzit pri vklade 500CZK do pokladne?Kurz NBS dňa prijatia CZK do pokladne.

Opravujem sa, správna odpoveď:
Kurzom nákupu v komerčnej banke.
IvanaK
28.09.05,12:17
Dakujem:-)
Kačena I.
28.09.05,12:30
Ale keď si to prijala z nejakej komerčnej banky, tak ich kurzom a tým istým aj dávať výdaj.
IvanaK
28.09.05,13:03
No vybrali sme z firemneho SKK uctu v Tatra banke 500 CZK a potrebujem ich vlozit do pokladne...????
liba2
28.09.05,13:07
Ale keď si to prijala z nejakej komerčnej banky, tak ich kurzom a tým istým aj dávať výdaj.Kačenka má pravdu. Treba to prijať kurzom za aký ste ich nakúpili vo vašej banke. Nedomyslela som to, prepáč. (už som z tej "husaciny" zblbnutá).
IvanaK
30.09.05,09:03
ahojte este jedna prosba, akym kurzom mam zauctovat do pokladne nakup ceskej dialnicnej znamky, bola kupena vcera a hodnota 300,- a potom este mapa brna za 109Sk?
Dakujem
ucetni_fantozzi
16.06.06,08:47
stretol sa niekto z vas s pripadom, kedy firma riesena v exekucii, pripadne v konkurze ma v uctovnictve stav pokladne podstatne vyssi, ako realny stav? ako sa riesi zodpovednost - konatel?