Xeepeet
28.02.14,13:47
Snazim sa ziskat viac informacii o ukonceni jednoosobovej eserocky. Mojim planom bolo ju zrusit bez likvidacie, avsak zacala sa exekucia na sumu 1300 Eur pricom na ucte spolocnosti je 300 Eur. Ide len o tuto pohladavku.

- mam vyhlasit konkurz
alebo
- mam vyrovnat exekuciu a pokracovat v likvidacii spolocnosti
stuko
15.03.14,17:50
zdravim,
moznosti je viacero.

- sud ex offo spolocnost v tomto pripade nevymaze
- ak date spolocnost do likvidacie, tak pocas upisovania pohladavok (3M odo dna zverejnenia v OV, si exekutor takuto pohladavku prihlasi
- ak likvidator zisti, ze spolocnost je v predlzneni, musi so zakona podat navrh na vyhlasenie konkurzu
. s vyhlasenim konkurzu je spojeny minimalny poplatok 2000€,


- Ja navrhujem tento postup:
. vyrovnat pohladavku o exekutora
- dat spolocnost do riadnej likvidacie

- ak by ste potrebovali pomoct s likvidaciu, moja spolocnost vam ju vie urobit za cenu od 500€ (ak je firma prazdna) vratane vsetkych poplatkov, pripadne ma kontaktujte cez sukromnu spravu

Pekny den,
Pavel
mtmartin
02.02.16,11:14
Viem, že reagujem na staršiu tému, ale prečo v tomto prípade nie je najlepšou voľbou vyhlásiť konkurz zo strany dlžníka? Však predsa toto sa píše v Obchodnom zákonníku:

"Ak po ukončení konkurzného konania zostane majetok spoločnosti, vykoná sa jej likvidácia. Ak po ukončení konkurzného konania nezostane spoločnosti žiaden majetok alebo ak bol konkurz zrušený z dôvodu, že majetok úpadcu nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo ak návrh na vyhlásenie konkurzu bol zamietnutý pre nedostatok majetku alebo ak bolo konkurzné konanie zastavené pre nedostatok majetku alebo ak bol konkurz zrušený pre nedostatok majetku, vykoná súd na základe právoplatného rozhodnutia výmaz spoločnosti z obchodného registra."

Zdôrazňujem: "...ak návrh na vyhlásenie konkurzu bol zamietnutý pre nedostatok majetku" ... "vykoná súd na základe právoplatného rozhodnutia výmaz spoločnosti z obchodného registra"

Toto nie je riešenie? Vyhlásiť na seba konkurzu, súd povie, že nie je dostatok majetku na vyhlásenie konkurzu a vykoná výmaz spoločnosti....

V čom je teda háčik?

BTW: som len študent
Consultix
02.02.16,22:48
Ak sa jedna o dlznika, teda ma splatne zavazky a je naplnena podstata upadku (dlznik je platobne neschopny, alebo predlzeny), tak vyhlasit konkurz nie je vec lepsej volby ale statutarova psia, pardon, zakonna povinnost.
Je to riesenie a mal by takto postupovat kazdy podnikatel, ktory sa dostane do upadku. Ale u nas je skor zvykom nechat firmy tak a zalozit si inu. Osobne nechapem, ze to nestoji tym konatelom za tu namahu drzat sa zakona a korektne ukoncit existenciu firmy a tym padom si ako tak ocistit aj svoje meno. Ale som rad, ze konecne mame diskvalifikacny register.
A ten hacik? Navrhovatel pri podani navrhu na konkurz je povinny zaplatit preddavok na uhradu odmeny a vydavkov predbezneho spravcu v sume 1659,70 EUR.
PS: V odpovedi vyssie (skor by som to nazval reklamou) by som vedel par veci upresnit...
mtmartin
03.02.16,14:26
Zadávateľ tejto témy píše, že dlhuje 1300, ale na účte má len 300 a chce zrušiť spoločnosť. Takže on nemá na výber, on proste musí podať návrh na vyhlásenie konkurzu, že?

Ak je navrhovateľom právnická osoba (teda spoločnosť sama) a má majetok len tých 300 EUR, tak čo by mala robiť? Ak ten preddavok nechce jej štatutarny orgán zaplatiť "zo svojho" tak zostane na veky vekov "funkčná"? (v skutočnosti mŕtva)

Však v zákone sa predsa píše, že : "...ak návrh na vyhlásenie konkurzu bol zamietnutý pre nedostatok majetku" ... "vykoná súd na základe právoplatného rozhodnutia výmaz spoločnosti z obchodného registra"

touto cestou sa nedá ísť? Bude to stať tých 300 eur, čo tam zostalo
Consultix
03.02.16,14:52
Sud nezacne konat (nevymenuje ani predbezneho spravcu), kym nie je navrh uplny, teda nie je zaplateny aj preddavok. Minuly rok tato podmienka sa celkom sluzne umiestnila v rebricky "byrokraticky nezmysel roka". Povinnost mam statutarny organ, nie spolocnost. Ale navrhovatelom je samotny dlznik, teda spolocnost. Tak vyznaj sa v tom :))
Zakon v podstate priamo neriesi, co ak ma dlznik len jedneho veritela, treba si to vydedukovat Likvidacia nie je mozna, nakolko nie su uspokojeni vsetci veritelia.
Konkurz nie je povinny z dovodu platobnej neschopnosti, nakolko nie je splnena podmienka dvoch zavazkov a dvoch veritelov. Na druhej strane ale vznika konkurz z dovodu predlzenia, t.j. zavazky presahuju hodnotu majetku. V tomto pripade: Dlzi 1300 a jeho majetok je 300. Takze 300 zaplati veritelovi, zostane dlh 1000, co je viac ako nulovy majetok a poda navrh na konkurz.
Jednoduche, nie? :)
PS: Nemajetnost neznamena, ze spolocnost nema ziaden majetok. Nemajetnost znamena, ze majetok nepostacuje ani na zakladnu odmenu spravcu.
Consultix
03.02.16,14:59
PS: Teraz som sa mrkol esteraz do zadania... Ked sme pri pocte veritelov, tak ma dvoch. Jedneho, comu dlzi 1300 EUR a exekutora, ved ten ma narok na odmenu. Pravda, este nie je odmena splatna, ale s tymto sa da hrat tiez. Aj ked zbyytcne, kedze povinnost podat navrh na konkurz mu vznika z dovodu predlzenia.
Dáša_
03.02.16,15:46
chlapi, o pluralitu veriteľov by som sa nebála - čoskoro sa platí daňová licencia :D A nezabúdajte na zákonnú zmluvnú pokutu, ktorá hrozí konateľovi, že nedal firmu do konkurzu do 30 dní, odkedy "zistil predĺženie"
Consultix
03.02.16,16:36
Ja sa toho nebojim, skor oni by sa mali bat diskvalifikacneho registra. Ta zmluvna pokuta je nic, voci tomu, ze mozu byt sudom odpisani mirmix-dirmix :0
mtmartin
04.02.16,10:25
Ďakujem za odpovede. Takže ešte raz, mám spoločnosť, ktorá má majetok 300 eur ale záväzky 1300 eur a chcem ukončiť činnosť. Podať návrh na konkurz nemôžem, pretože nemám na preddavok a sám zo svojho to zaplatiť nechcem. Konkrétne v tomto prípade by bol najlacnejší spôsob ako zrušiť spoločnosť ten, že vložím do spoločnosti 1000 EUR, splatím dlhy a idem do likvidácie? Stále je to lacnejšie ako zaplatiť preddavok, že?

Mimochodom, kedy potom dochádza k situácií: "...ak návrh na vyhlásenie konkurzu bol zamietnutý pre nedostatok majetku" ... "vykoná súd na základe právoplatného rozhodnutia výmaz spoločnosti z obchodného registra" ?
Consultix
04.02.16,14:11
Zakon neriesi, ci mas alebo nemas. Povinnost ma statutarny organ, tede mame vyklad zakona, ze to mus zaplatit. Dane tiez neplatis preto, lebo chces, ale preto, lebo musis.
Vklad 1000 EUR do firmy nic nevyriesi, kedze to bude zavazok, len uz nie voci dodavatelovi, ale konatelovi. Jasne, mozes navysist zakladne imanie, alebo kapitalizovat vklad, ale zase spekulujeme.
K situacii ohladom vymazu po rozhodnuti o zamietnuti konkurzu z dovodu nemajetnosti dochadza az v konani, teda po zaplateni preddavku.
PS: Zakon ma za ucel a ulohu riesit primarne velke pripady predlzenia a platobnej neschopnosti. V pripade malych firiem je vela veci neosetrenych, takze treba hlavne plnit zavazky a neriesit konkurz :)
Dáša_
05.02.16,16:18
no ja sa stále obávam, že tá likvidácia bude drahšia ako konkurz. Predpokladám ale, že pokladna je aj papierovo nulová, nie že tam sú peniaze, ktoré už nie sú. Počítajme cca 1660€ je návrh na vyhlásenie konkurzu. Teraz by si vložil 1000€ na vyrovnanie záväzku. Další záväzok je 420€ danová licencia, ktorú treba zaplatiť v marci. A likvidácia tiež nie je zadarmo, niečo stoja minimálne poplatky..... Naviac, likvidácia sa môže ťahať. Konkurz by bol zamietnutý pre nedostatok majetku. Pri troche šťastia za pol roka pokoj.... Ale bolo by treba súvahu, či tam fakt nie je majetok. Lebo mnohí majetok nemajú, ale v pokladni sú povyberané peniaze, nevyplatené zisky....