tomaseko
28.02.14,14:44
Dostal som vypoved v praci, nepohodol som sa s vedenim firmy - pracoval som ako zivnostnik. Od 1. marca som nezamestnany, dostal som novu pracovnu prilezitost robit na dohodu. S tym ze sa mam prihlasit na urad prace, nova firma mi bude dokladovat prijem cca 50eur na vyplatnu pasku pre urad prace a ostatne mi da firma ako hotovost. Firmu som si preveril cez znamu osobu, ide o seriozne vyplacanie, ako hotovost raz tyzdenne. Mna zaujima, pokial by bola vo firme nejaka kontrola, priklad inspektorat prace, mozem mat problem aj ja nejaky? Zivnost chcem zrusit kvoli vysokym odvodom. V tej firme pracuje spolu 10 ludi, ktori su tiez dohodari a zaroven na urade prace, niektori su ako studenti. Pytal som sa par z nich, ako sa im firma pozdava, som dostal odpoved ze su spokojni, ze konatelia si vazia ich pracu a vyplacaju nacas, ostatne neriesia. Nechcem sa dostat do pravnych problemov, neviem totiz v tom chodit, ja vlastne len chcem byt v pohode, po pravnej stranke.

Este ma zaujima, ked teda som v evidencii uradu prace, mozem poberat socku? Nejakych 60eur by to malo byt. Pocas zivnostenskeho podnikania som neodvadzal ziadne odvody. Moj vek 26 rokov.
mondes
28.02.14,13:54
Takže:
1. ak si živnostník, v žiadnom prípade si nemohol dostať vvýpoveď, tú dostávajú len zamestnanci. A
2. Ta firma Vám oficiálne na papieri zaplatí cca. 50 eur a ostatné Vám dáva na čierno. Myslíš, že je to ok? A z tých 50 eur si vypočítaj, napr. aký budeš mať "vysoký" dôchodok.
tomaseko
28.02.14,13:57
pre mna je dolezite vyzit, ja dochodok neriesim