Roland77
28.02.14,15:38
Pred mesiacom som manželke založil osobný účet v banke, kde som previedol všetko to znamená príjem aj výdaj. Včera jej exekútor zablokoval účet s tým, že tam svieti astronomická suma -8000eur. Dnes som začal pátrať a dopátral som sa asi k tomu, že v roku 2004 vraj vybrala dva mobilné telefóny a neboli platené. U mobilného operátora majú aj origináli zmlúv s fotokópiou OP. Celková dlžná suma bola 3000€ a vraj si prevzala aj platobný rozkaz v roku 2007. Neviem, či jej mohli odcudziť OP a potom vrátiť a či mohli sfalšovať podpis (to sme sa ani nepoznali) pri údajnom podpise zmluvy s mobilným operátorom, ale v čase keď mala prevziať platobný rozkaz sme boli už spolu a pracovali v zahraničí, takže ten prevzal niekto iný.
Problém je teraz v tom že naša nehnuteľnosť bola ohodnotená na niečo cez 5000eur a pred viac ako troma rokmi nám ju moja mama darovala z 1/2 mne a z 1/2 manželke. Vrátenie daru už asi kvôli premlčacej lehote nebude možné. Hnuteľné veci, ktoré sú v bezpodielovom vlastníctve manželov sme si kupovali
spoločne. Môžeme prísť o všetko? Ja som teraz po 19 rokoch prišiel o prácu a manželka pracuje za 350€ mne skončila podpora a nedostávam nič. Práca tu nie je ale ja kvôli zdravotnému stavu nemôžem pracovať, ale nemám ani nárok na invalid.
Veriteľ sa asi s malými splátkami neuspokojí. Nevidím žiadne iné východisko iba napakovať rodinu do auta a postaviť sa s autom pred rýchlik.
Nemyslím to vážne, ale asi sa staneme bezdomovcami, máme malé dieťa prosím poradíte mi niekto, či sa dá niečo robiť?

Manželka si je istá,že žiadne telefóny nebrala ...
Trvalý pobyt má zmenený už 7 rokov, prečo ju exekútor nevyhľadal v registri obyvateľstva skôr?
Zamestnaná na Slovensku je už 4 roky, prečo ju nehľadal v registri zamestnancov?
Prečo čakal ? My sme fakt o ničom do štvrtku nevedeli ... od tej minúty sme ešte nespali ani nejedli ... fakt nie je žiadna možnosť pomoci slušným ľuďom?

Doplnené 2.3.14: dlžná suma na účte sa každým dňom zvyšuje, za 3 dni to narástlo o viac ako 8€ ... "je toto normálne?", veď takýmto tempom, do mesiaca to robí cca 90eur ... ak to nedajbože budeme musieť zaplatiť nebudeme stíhať platiť ani úroky :(
korela
28.02.14,21:35
Nesídli tá vymáhačská fa v BA na Karadžičovej? Tá prebrala (odkúpila) pohľadávky od Eurotelu, teraz Telekomu. Uspela som.Bola to vraj záležitosť spred siedmich rokov. Ale nevedeli mi to dokázať, a ani v samotnom Telecome. Išlo však v porovnaní s vami o "malú sumu".
Ak ste si istí, že ste v práve, nevzdávajte to.
Roland77
01.03.14,05:03
Ďakujem, nie je to v BA ale manželka si je istá, že žiadne telefóny nebrala. Pre našu rodinu je táto suma likvidačná. 19rokov som ťažko pracoval, máme malé dieťa a teraz kvôli "falošnej" exekúcii prídeme aj o 120 ročnú strechu nad hlavou ... :(
avalik
01.03.14,15:14
ja by som na mieste tvojej manzelky zasla nazriet do sudneho spisu - su tam ulozene aj potvrdenia o doruceni, bude vediet kto v r. 2004 prevzal platobny rozkaz, voci ktoremu urcite bola moznost odvolat sa
AmmiS
01.03.14,16:50
1/ Preskúmať zo súdneho spisu všetko na základe čoho vlastne exekúcia je vedená, pôvodnú zmluvu s mob. operátorom (kto podpísal a kedy a k čomu zaväzuje zmluva), platobný rozkaz - exekučný titul (kto ho prevzal a presne kedy).

Ak vaša manželka neprevzala do vlastných rúk platobný rozkaz, tento nemohol a ani nebol právoplatne doručený (to by ho ona fakt musela prevziať, aby bol) a teda sa tento platobný rozkaz nemohol stať exekučným titulom - nie je vykonateľný. Na podklade PR, ktorý nie je vykonateľný nie je možné viesť exekúciu a postihnúť majetok.

2/ Pokiaľ exekučný titul nie je vykonateľný je tu skutočnosť, ktorá je dôvodom na zastavenie exekúcie podľa § 57 ods. 1 a) - k) Exekučného poriadku a súd je povinný exekúciu na návrh zastaviť

3/ Podajte návrh na zastavenie exekúcie z tohto dôvodu. Navrhujem obrátiť sa na advokáta vo vašom okolí na spísanie kvalifikovanej žiadosti - návrhu na zastavenie exekúcie s uvedením príslušných ustanovení exekučného poriadku a občianskeho súdneho poriadku a to čím skôr.
Roland77
01.03.14,17:37
nevieme v ktorom meste je súdny spis manželka bývala 200km cez SR, nemáme v rukách žiadny papier iba zablokovaný účet ...
Roland77
01.03.14,17:39
v pondelok idem za právnikom, ale ako som si dohadoval stretnutie, vraj tam už veľká šanca nie je ... ale manželka na 100% neprevzala platobný rozkaz do vlastných rúk.
Ako zistím na ktorom súde sa nachádzajú všetky tieto dokumenty? Od exekútora nám neprišiel ešte žiaden papier, máme len zablokovaný účet ... nemám z čoho zaplatiť ani energie ani telefóny, všetky peniaze som mal tam ...
avalik
01.03.14,18:05
v navrhu na vykonanie exekucie by to malo byt uvedene ... sud bol pravdepodobne v mieste trvaleho bydliska manzelky v tom obdobi
willma
01.03.14,19:22
súd v prípade neprevzatia plaťáku, nerieši, stanoví opatrovníka a dovi dopo - exekúcia sa môže rozbehnúť - vlastná skúsenosť - a len tak mimochodom - býva to zamestnanec súdu, ktorému je totál ukradnuté, čo bude s povinným.
AmmiS
01.03.14,20:19
§ 173 ods. 1 OSP "Platobný rozkaz sa doručuje odporcovi do vlastných rúk. Náhradné doručenie je vylúčené"
korela
01.03.14,21:25
V akom zmysle má človek chápať - do vlastných rúk.
Nám hlavne poštári, ktorí zastupujú cez dovolenkové obdobie, alebo noví, často prehadzujú poštu po susedoch, aj keď máme menovky na svojich schránkach. Nebývame v obytnom dome.
Zo zákona však tiež vyplýva, ak si človek nevyzdvihne tzv. žltý lístok z pošty s doručením do vlastných rúk (i keď je tam lehota do 18 dní), a neodpovie danej inštitúcii do piatich dní, lehota na odvolanie je premlčaná.
V niektorých krajinách sa podobné listy doručujú osobne, to je iný prístup. Osobne nemám nikdy dobrý pocit pri akýchkoľvek zásielkach u nás, že sa dostali k uvedenému adresátovi podľa údajov v adrese. Čo potom?
Ako postupovať a reagovať aj dodatočne, ak adresát nedostal žltý lístok, pričom prebratie zásielky neignoroval, pretože o nej jednoducho nevedel?
Roland77
02.03.14,11:16
ale ak exekúcia začala na základe prevzatia platobného rozkazu, ktorý prevzal niekto iný a ani si nedal námahu oznámiť manželke, že niečo prišlo, myslím si že to nie je s právnym ani kostolným poriadkom ... zajtra majú prísť papiere od exekútora, ak sa dozviem že musím cestovať 200km na okresný súd som v peknej "brinde", ja nemám za čo ani natankovať, všetky naše peniaze sú blokované na účte, to aby som si fakt hodil tú mašľu ? :( nikoho nezaujíma že nemáš za čo ani dieťaťu obedy zaplatiť v škole ani na cestu do tej školy, mám hlavu v smútku, ak sa ukáže že exekúcia je protiprávna ako dlho trvá odblokovanie účtu? 15-teho mám platiť energie, elektrárne sa s Vami ne...rú nezaplatíš - vypnú. To si v tomto štáte každý môže robiť čo chce? Prečo si za 10 rokov nik na nič nespomenul? Počkali si kým bude suma zaujímavá? Bojím sa robiť akékoľvek právne kroky ...
AmmiS
02.03.14,12:37
Nehnala by som to do takých krajných riešení :-) Sú ťažké situácie v živote, ale verte mi, že existujú aj advokáti, ktorí sú schopní pochopiť vašu finančnú situáciu a pomôcť. Len si správne vybrať. Vaše právne kroky som vám už naznačila.
draik
02.03.14,13:14
Zohnať tak starý spis nebude otázkou pár dní. Bude totiž uložený v archíve, odkiaľ si ho bude treba vyžiadať cez súd, ktorý o prípade rozhodoval. Čas 14 dní na podanie námietok proti exekúcii na to stačiť nemusí.
Bez spisu ťažko zistíte, na základe akého podkladu je vedená exekúcia. Námietky prípadne aj návrh na zastavenie exekúcie je napriek tomu vhodné podať, aby exekúcia neprebehla.
Roland77
02.03.14,13:15
AmmiS
Ďakujem, viem že z každej situácie kým má človek akú takú nádej sa dá dostať, dodávate nám tú správnu energiu a nádej, som Vám za celú moju rodinku vďačný ... Je vidieť že dobrý ľudia ešte existujú a Vy ste tomu príkladom :)
Roland77
02.03.14,17:46
OK, podám námietky a návrh na zastavenie exekúcie, samozrejme navštívim právnika aby som tam nenapísal hlúposti, ale čo bude ďalej?
Ak aj uznajú námietku a exekúciu zastavia, môžu ju znova obnoviť?
Ak ju môžu, a znova obnovia ... potom o akú čiastku by sa jednalo?
Ide o to, že ak porastú denne úroky a ja budem naťahovať čas, suma sa navyšuje astronomickým tempom, ak budem mesiac čakať na súdny spis, bude ma to stáť cca 90€.
Prepáčte nevyznám sa v týchto veciach a niekomu môžem pripadať ako úplný analfabet, ale čo sa exekučného práva týka, tak ním aj som.