Vovi
29.03.06,11:44
Dodávateľ mi vystavil faktúru na 130.000,- Sk za nájom, el. energiu atď.
Potom mi poslat k tejto faktúre dobropis za spotrebu el. energie vo výške 42.000,-. Faktúru som zaevidovala do knihy záväzkov a dobropis tiež, ale mínusom. Som plátca DPH, takže DPH som zahrnula do priznania. Teraz však riešim problém, či mám prijatý dobropis zaúčtovať ako nepeňažný príjem interným dokladom do peňaž. denníka a úhradu faktúry tiež ako nepeňažný výdaj. Zároveň poznačím úhrady týchto faktúr v knihe záväzkov.
Ľuba
29.03.06,09:49
V peňažnom denníku by sa malo účtovať o pohybe peňazí, takže ja by som to poznačila v knihe došlých faktúr (neviem, či na to nebudeš potrebovať súhlas dodávateľa so zápočtom).
boitana
19.10.06,11:59
zdravim vsetkych,a prosim o vas nazor a hlavne radu,ak s tym ma niekto skusenost-dufam ze to dobre vysvetlim-ale takto mi to povedal on ze mu idu platby za zmluvy-zacinam uctovat jedneho poistovacieho agenta v JU,on napr v roku 2003 uzatvori nejaku zivotnu poistku a v danom roku dostane aj proviziu na cele obdobie zmluvy-v roku 2003 si to da do prijmu a v roku 2006 klient zrusi zmluvu a jemu pride-vyuctovanie o zrusenych poistkach s minusom-co s tym?vie mi niekto poradit-dakujem
.lena.
19.10.06,12:29
Dodávateľ mi vystavil faktúru na 130.000,- Sk za nájom, el. energiu atď.
Potom mi poslat k tejto faktúre dobropis za spotrebu el. energie vo výške 42.000,-. Faktúru som zaevidovala do knihy záväzkov a dobropis tiež, ale mínusom. Som plátca DPH, takže DPH som zahrnula do priznania. Teraz však riešim problém, či mám prijatý dobropis zaúčtovať ako nepeňažný príjem interným dokladom do peňaž. denníka a úhradu faktúry tiež ako nepeňažný výdaj. Zároveň poznačím úhrady týchto faktúr v knihe záväzkov.
Takýto zápočet evidujem cez interné doklady na základe dohody o vzájomnom zápočte.
účtovník 007
19.10.06,13:09
Z otázky mi vychádza, že účtuješ v JU. V tomto prípade na základe vzájomného zápočtu zaúčtovať cez ID nepeňažný príjem k dobropisu v a nepeňažný výdaj k došlej fa. Tým v knihe záväzkov zostane na fa iba rozdiel z pôvodnej sumy a dobropisu. Zostatok uhradíš.