maped
01.03.14,02:02
vie mi niekto poradiť, firma používa už 8 rokov to isté SK NACE, ktoré jej ale neprislúcha. Ja som v tom pokračovala po predchodcoch. Je to úplne od veci, môžem to konečne zmeniť?
Potrebovala by som poradiť, zaoberá sa predajom tovaru-komponenty na výpočtovú techniku ale aj iný tovar a zároveň robí služby web stránky a domény.
pavol54
01.03.14,03:45
zavolaj si na štatistický úrad a dohovor sa s nimi , raz ročne môžeš robiť zmenu v hlavnej činnosti ku ktorej si dáš aj patričný SK NACE.
maped
01.03.14,08:17
pozerala som na ich stránku, no veru ani neviem na ktoré číslo by som mala volať. Ja mám za klienta volať a naťahovať sa za SK NACE aby som mu konečne urobila DPPO?
Nemáš skúsenosti, či to vybavím pri jednom telefonáte a či ja mám to číslo vedieť aby mi ho tam pridelili? Vieš keby som toto robila každému, asi by som sa zbláznila. Ď.
pavol54
01.03.14,09:07
nevybavíš, to nie je v tvojej kompetencii ale v kompetencii konateľa a naviac sa za to platí však písomne upozorni konateľa, a naviac na tú činnosť musí mať povolenie zo živnostenského úradu a musí byť táto činnosť zapísaná v orsr firmy
maped
01.03.14,09:22
poviem Ti , on si vymyslel sám kód 96.09.0 Ostatné osobné služby (čo sú spoločenské aktivity, opatrovateľské služby a pod.) a ja som mu prerábala učto a kód som nechala. Keď som už viac krát pozerala na tento kód-je to pre neho úplná blbosť. On vlastne vykonáva predaj PC komponentov a ostat. tovaru a sprostredkováva predaj web stránok a rieši domény. To si len tak nemôže zmeniť sám? Tak čo mám teraz robiť? Ď.
avalik
01.03.14,09:37
Poučenie k DP PO si čítala?

Na riadku 04 sa uvedie kód SK NACE Rev. 2 podľa vyhlášky Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 306/2007 Z. z., ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia ekonomických činností. Kód SK NACE nahrádza kód OKEČ a klasifikáciu kódov SK NACE možno nájsť na internetovej stránke www.statistics.sk.

V kolónke „Hlavná, prevažná činnosť“ sa uvádza názov činnosti, z ktorej v zdaňovacom období daňovník dosiahol najvyšší príjem.



Nie je tam uvedené, že SK NACE uvedieš to, čo má firma priradené Štatistickým úradom - ktoré si vieš overiť na stránke Štatistického úradu.

Firma môže mať každý rok iné SK NACE ak vykonáva rôzne činnosti. Jeden rok sa môže dariť predaju tovaru, iný rok sa bude dariť poskytovaniu služieb - vždy na základe dosiahnutých príjmov v danom zdaňovacom období uvedieš do DP príslušné SK NACE.



SK NACE zistíš tu http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Klasifikacie/NACE_syst.rtf

ak nenájdeš, hľadáš vo vysvetlivkách k SK NACE http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Klasifikacie/nace_vysvetl.rtf

Doplnenie:

Najprv musíš zistiť, z ktorej činnosti dosiahol najvysší príjem.

A potom tú činnosť hľadáš (napr. sa orientuješ podľa príslušnej činnosti uvedenej v živnostenskom liste. Ak danú činnosť nenájdeš v rovnakom znení v SK NACE ani vo vysvetlivkách, tak v SK NACE hladáš v prislušnej oblasti položku s názvom napr. "ostatné činnosti inde neuvedené"
pavol54
01.03.14,10:27
ale SK NACE musí korelovať s povolenými predmetmi podnikania, to znamená že by sa tam nemalo objaviť iné na nezapísané činnosti do orsr
maped
01.03.14,10:34
tak mu to tento rok sama zmením, lebo si stále uvádzal kód 96090 Ostatné osobné služby (to je org. podujatí, trénovanie domáci zvierat...:) chápeš, všetko bolo pred tým uvedené zle, lebo on vykonáva predaj tovaru PC komponentov aj ostatného tovaru elektro a pod. a obchoduje s doménami a webstránkami-ako službami. Už som pozerala do kódov a nič som tam nevybrala. Fakt neviem čo mu prideliť? Ako mám postupovať? Napadlo mi, to zisťovať až teraz, ten kód-nepozdával sa mi. Prosím čo robiť?
avalik
01.03.14,11:49
ano, spravna poznamka ... ale to som predpokladala ako samozrejmost, ze firma ma prijmy len zo zapisanych/povolenych predmetov podnikania
avalik
01.03.14,12:03
doplnila som odpoveď