PowerFull
01.03.14,13:32
chcem sa spýtať aká forma je najvýhodnejšia na takýto projekt buď ako fyzická osoba , SZČO alebo si založiť s.r.o. .

keďže sa nebude jednať a veľký výkon cca do 15kw hľadám informácie čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie z finančného a ekonomického hľadiska. ( odpisy , dane , majetok ... )

ďakujem .
Peggynka
01.03.14,17:43
Ostaň ako jednoosobová SZČO,tých 15kW máš na "cigarety".Máš tam odpisy,stravné a dane neviem,keď som ja začínala,bolo 5-ročné oslobodenie.Vediem JU a najviac času mi zaberie buzerácia (vkladanie do ISOM-u,URSO, do regionálnej distribučnej sústavy,finančákom,štatistike atď.)Náklady minimálne,všetko tvoja práca.Ja mám MVE.
PowerFull
01.03.14,18:37
mimo tému - Peggynka môžem mi povedať niečo bližšie ak už máš skúsenosti s MVE o oprávnení na výkon činnosti podnikania v energetike a Odbornej spôsobilosti na podnikanie v energetike - elektrina .
Peggynka
01.03.14,18:52
PowerFull
01.03.14,19:06
ak tomu rozumiem správne musím si urobiť skúšky odbornej spôsobilosti na podnikanie v energetike ? ale čo tá prax? podľa tabuľky mám mať 6 rokov ale kto mi ju dá ? mám síce paragraf 22 ale len rok , predtým 21 od školy .
http://www.siea.sk/podmienky-skusok_elektrina/

aký druh živnosti máš otvorený na MVE keď píšeš že si SZČO .
Peggynka
01.03.14,21:18
Na odbornú spôsobilosť si musíš nájsť zástupcu,keď nespĺňaš podmienky.
Podnikanie v energetike nie je živnosť,máš ohlasovaciu povinnosť (URSO),pokiaľ splníš podmienky.Naštuduj si linky,ktoré som pridala.Ja nemám IČO.To je do 1MW výkonu,nad 1MW sú už iná kategória.
PowerFull
01.03.14,22:46
nevieš čo myslia odbornou praxou v energetike ? Ja som študoval elektrotechniku a momentálne aj pracujem v odbore ako technik výroby .Je to tiež akceptovateľná prax ?
Peggynka
02.03.14,06:24
Požadovaná dĺžka praxe sa odvíja od stupňa štúdia;napr.absolvent SOU musí mať 7 rokov praxe,absolvent VŠ-3 roky.Ale skúšku musíš absolvovať,SEIA vydá potvrdenie a to predložíš URSO.Či ti budú akceptovať,závisí od toho,čo ti zamestnávateľ napíše do potvrdenia o praxi.Ak ti napíše,že si prevádzkový elektrikár,tak asi v pohode.Zohnať odborného zástupcu nie je jednoduché,tam dali podmienku,že môže byť odborným zástupcom len jednému subjektu (nechápem prečo,veď nesedí na tej turbíne).Ale to je asi iný zámer,treba dať zarobiť SEIA.Inak stálo ma to vtedy 10 000SK a najlepšie je,že som si to nemohla dať do nákladov (oslobodenie),takže vstupy v tomto podnikaní sú strašne vysoké.Odborná spôsobilosť je v §5 zákona 251/2012 Z.z.
220870
02.03.14,07:08
Skúste sa spýtať priamo Fica ten bude vedieť ,ako obísť zákony.Bez praxe úplne tupý vlastní 60% svetelných elektrární čo sú rozhádzané po celom Pentajáte.
Peggynka
02.03.14,07:24
Inak ,nepíšeš,či máš odsledovaný prietok,lebo pri 15kW výkone si musíš uvedomiť,že nepôjdeš celý rok.Závisí aj od lokality,ja som mala roky,že som stála júl,august (sucho) a od novembra do apríla (zamrznutý potok).Pôvodne tam pri ideálnych podmienkach bolo 300l/s,teraz som rada,keď mám 250l/s.A nezabudni,že platíš odvody - príjem žiadny.Takže netreba mať veľké oči,dobre si to spočítaj.Pri plnom výkone vyrobíš 10MW/mes. a treba ti odložiť na odvody,kedy máš v mesiaci 0.
PowerFull
02.03.14,08:42
k tej praxi napíšem na SIEA čo pod ňou myslia , nedopátral som sa ktoré činnosti sú pre nich akceptovateľné, ani v znení zákona to nevidím

ZÁKON z 31. júla 2012o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov

vodu a lokalitu mám už vytypovanú , riešim papiere okolo stavebného povolenia ale každým dňom zisťujem že tá byrokracia je neskutočná a nechápem čo vždy zas chcú a tá odborná spôsobilosť na podnikanie v energetike je niečo neskutočné ,totálna kravina ,načo im to je keď aj tak musím splniť technické pripojovacie požiadavky a všetko bude automatizovaný proces .

Ale ved čo sa čudujem keď žijeme v banánovej republike bez banánov . ( kedy si to tá Slovač uvedomí ??? )
LukyKs
02.03.14,12:54
Mulo.

Odborná sposobilosť je na to, aby si vedel , či / čo / ako urobiť ak nastane prípad, že si s tým automatika neporadí
Peggynka
02.03.14,15:20
Ale ved čo sa čudujem keď žijeme v banánovej republike bez banánov . ( kedy si to tá Slovač uvedomí ??? )[/QUOTE]
Tak si si uľavil,len neviem,čo chceš od "Slovače".Ja si týmto prechádzam denne a mám možnosť výberu,buď to budem alebo nebudem robiť.Taká je realita.
PowerFull
02.03.14,17:49
Mulo.

Odborná sposobilosť je na to, aby si vedel , či / čo / ako urobiť ak nastane prípad, že si s tým automatika neporadí

to si síce napísal pekne ale vysvetli mi prečo je v podmienkach ukončeného štúdia aj ekonomického zamerania ??? taký človek nemusí mať ani potuchy o elektrike . urobí si odbornú spôsobilosť a už bude vedieť riešiť technické problémy pri nejakej poruche ???
to už môže robiť hocikto ,kto sa naučí na skúšky ...
a ďalšia vec čo tak ochranné prvky v prípade poruchy? a ten človek ktorý bude mať spôsobilosť myslíš že bude sledovať 24 hodín prevádzku ? keď nastane porucha ja tam budem prvý a je v mojom záujme vedieť všetko čo sa týka mve aby som vedel riešiť problém .
Narážam na zbytočnosť takejto funkcie.
PowerFull
02.03.14,17:50
Peggynka - píšeš že namáš IČO , si zamestnaná a popri tom máš tú MVE ?
Peggynka
02.03.14,19:46
Peggynka - píšeš že namáš IČO , si zamestnaná a popri tom máš tú MVE ?
IČO nemám,lebo podnikám na základe iného ako je živnostenské oprávnenie (ohlasovacia povinnosť na URSO) a nemám žiadnu inú podnikateľskú činnosť.Som starobná dôchodkyňa. MVE patrili pod živnosti do 30.6.1999,kedy sa zmenou zákona dostali pod MH SR,vydávali sa licencie.MH neskôr zistilo,že im to prerástlo cez hlavu,tak presunuli výrobcov do 1MW pod novovzniknuté URSO (2001).V tom období to bol taký cirkus,že MH SR zrušilo všetkým živnosti k 1.7.1999,ale naši draho platení poslanci schválili nekompletné zákony,nemali SEIA,ktorá mala toto zastrešovať a začiatkom roka 2000 sme boli obvinení,že podnikáme načierno.Zákon platil od 1.7.1999 a SEIA zriadili v decembri 1999 a trvalo ešte 5 mesiacov,kým sa uskutočnili prvé školenia a skúšky odborných zástupcov.
A takto to v tomto podnikaní funguje ďalej.Vždy nájdu niečo,čím by mohli človeku "osladiť" život.Poslední boli OKTE (zadávanie dát do XMtrade/ISOM),predtým cirkus s finančným úradom (každý mesiac podávať daňové priznanie zo spotrebnej dane),medzitým sa ozvali z URSO Martin s vyplnením 10-tich tabuliek s technickými dátami (ktoré mimochodom má komplet URSO Bratislava) a zaslaním vo Worde-ani neviem,čo to je.Netušila som,že k tomuto podnikaniu budem potrebovať byť expert v IT technológiách.OKTE chce vedieť mesiac,rok a 5 rokov dopredu,koľko vyrobím elektriny (ó, ja Sibylla!).To je len úryvok z toho,čo ťa čaká.Takže si šetri nervy,budeš to potrebovať.4x mi to vykradli osadníci,známemu ukradli komplet železnú stavebnú búdu aj s náradím a vykopali zo zeme 200m káblov - pracovití,to oni sú,takže musíme byť v strehu.Tak nech sa ti darí...
PowerFull
03.03.14,15:52
našiel som túto informáciu ale je staršieho dátumu . Platí to alebo je tam už nejaká zmena ?

Z pohľadu zákona o dani z príjmov patria skupiny samostatne zárobkovo činných osôb podnikajúcich na základe iného než živnostenského oprávnenia do tej istej kategórie ako živnostníci a majú rovnaké možnosti a povinnosti.
Peggynka
03.03.14,16:21
Platí,len občas je s tým problém;napr. som si chcela objednať stravenky a majú to na nete tak nastavené,že ťa nepustí ďalej,keď nevypíšeš IČO.Ale to sú "prkotiny",občas musím vysvetľovať,že nemám IČO-som podozrivá...A pritom dosť ľudí podniká v odvetviach,kde nemajú IČO.Väčšina tých,čo prevádzkujú MVE majú aj iné činnosti (napr.kovovýrobu) a tí IČO majú.