psps
01.03.14,14:17
Pred vianocami sa rozdali vianočné kolekcie zamestnancom. Z nákupu som uplatnila DPH, čo som asi nemala. Dala som to ako výdaj zo SF. Kolekciu som mala zdaniť zamestnancom, čo ma ani nenapadlo. No proste veľa chýb a teraz rozmýšľam, že aby som nemusela opraviť DPH a ani zamestnancom výplaty, tak by som to zaúčtovala akože sme tie kolekcie dali svojim klientom ako reklamný predmet, akože obal kolekcie by bol reklamný. Vtedy by som nemusela opravovať nič a normálne by to šlo do nákladov. Dá sa to???
Tweety
01.03.14,13:37
SF nemôže byť použitý na nákup reklamných predmetov. SF slúži zamestnancom. Musíš to zamestnancom dodaniť a samozrejme aj podať DDP k dph.

mala som skôr na mysli, že už keď som to takto domrvila, tak by som kolekcie vyhodila zo SF a dala by som to len ako reklamný predmet. Akoby sme kolekcie nedali zamestnancom ale klientom. Alebo takto: Dá sa vianočná kolekcia uznať ako reklamný predmet?
Ak to preúčtuješ na 501 AÚ-reklamný predmet, potom nemusíš nič dodaňovať. Nikde nie je špecifikovaný pojem reklamný predmet, takže to môže byť pokojne aj dezert.
psps
01.03.14,13:40
mala som skôr na mysli, že už keď som to takto domrvila, tak by som kolekcie vyhodila zo SF a dala by som to len ako reklamný predmet. Akoby sme kolekcie nedali zamestnancom ale klientom. Alebo takto: Dá sa vianočná kolekcia uznať ako reklamný predmet?
karakul
01.03.14,13:46
... ak to vyhodíš zo SF, tak to musíš dať inde - dáš to do nákladov, nebude ti sedieť HV - prašť ako uhoď
psps
01.03.14,13:50
HV výsledok nevadí, veď ešte nie je podané DP a môžem ním hýbať. Ide len o JÚ. Ja stále len rozmýšľam, či sa dá kolekcia zahrnúť do reklamných predmetov.
vodniksro
01.03.14,13:56
hm, ked sa dari, tak nech uz poriadne, ze?

a aka bola suma tej kolekcie? Zmesti sa to do limitu, hej?

Tweety - a ja by som mozno aj urobila ako tsts. Jasne, ze urobit opravy v uctovani, nie vydaj zo SF, ale preuctovat na 501, nie 513. Aka je vobec pravdepodobnost, ze jej pridu na kontrolu? O rok, dva, tri..... Dovtedy uz budu dalsie vianoce a psps si uz da pozor :). Pri systeme, ako funguju kontroly - DPH nevie o dani zo zavislej cinnosti, dan PO nema potuchy o DPH..... Ako by jej dokazali, ze to fakt nedala klientom? Ak by mala este nahodou nejaku zvysnu kolekciu, tak vyrobit etiketu s logom firmy, pripadne aspon nazov fi, nalepit to na obal, urobit foto a prilozit to k dokladu o nakupe kolekcii.
Z druhej strany - teraz sa s tym pohra a opravi to, sama sa k chybe prizna. Za dodatocne DDP dostane taku istu pokutu v sucasnosti, ako ked by s tym neurobila nic a najdu jej to oni.
vodniksro
01.03.14,13:59
kym som dopisala, doplnila si, ze je to JU, takze uctovanie 501, 513 sa ta samozrejme netyka....
psps
01.03.14,14:06
jedna kolekcia stála 4,99 e. Veru nechce sa mi podávať DDP a dodaňovať zamestancom. Je mi lepšie to dať ako reklamný predmet (ak by som účtovala v Pú tak na účet 501) A takto isto konateľka nakúpila kalendáre a rozdali ich aj zamestnancom aj klientom. Tiež by som asi musela kvôli tomuto opraviť DPH a dodaniť zamestnancom, takto si urobím len nejakú internú evidenciu, ktorým klientom sa kalendáre a kolekcie odovzdali a myslím, že mám hotovo. Kalendáre som najskôr rozmýšľala, že ich dám do kancelárskych potrieb, ale je ich viac a kancelária žiadna.
psps
01.03.14,14:10
Ďakujem, Tweety, vodniksro, upokojili ste ma.
vodniksro
01.03.14,14:15
suhlasim tweety... na 501 v PU, ma JU, tak do rezie, ked to bolo za 4,99 €, nechala by som to tiez uz tak....
bola som na skoleni, skolitel z DU, komentoval reklamny predmet nasledovne: no ked si date konak, tak to je jasneze repre, ale ked si na ten konak date nalepku s logom, tak mate reklamny predmet a potom si date konak :)
Tweety
01.03.14,14:17
Vodniksro-pojem réžia už v JÚ nie je, rovnako ako povinnosť mať na reklamnom predmete logo..
psps
01.03.14,14:18
vodniksro, to je dobrééééé
vodniksro
01.03.14,14:19
no to viem.... :)rychlo ma len nenapadlo, ako sa to teraz v JU vola, nerobim nikomu JU, iba evidenciu a potom PO, ale chapeme sa... :)

logo - to som skor myslela na take "kriticke" predmety, ako kolekcia, konak a pod... :) aby nemali moznost hovorit, ze je to repre.... logo skor ako ochrana firmy, pre istotu ;)
Tweety
01.03.14,14:20
no ja áno, ale zadávateľku môžeš pomýliť.
psps
01.03.14,14:23
Tweety, teraz ma napadlo veľa príkladov.... Viem, že to by asi neprešlo, ale napríklad, kúpim deťom čokolády, dám si ich do 501 , však akože klientom....:)
vodniksro
01.03.14,14:25
jasne tweety, to ma nenapadlo, pardon
psps
01.03.14,14:30
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Tweety
01.03.14,14:30
psps-veľa špekuluješ