zazriva
02.03.14,11:25
Pekne prosím o rady ako účtovať.
V roku 2013 som ako zamestnaná fyzická osoba prenajímala l izbový byt nezaradený do obchodného majetku. Zmluvy s nájomníkmi som uzatvárala na dobu l rok. s tým, že ak nájomca ukončí nájomný vzťah skôr, depozit (zábezpeka) vo výške jednomesačného nájomného prepadá v prospech prenajímateľa. V roku 2013 som mala tak nájomníkov 2 krát ukončených skôr ako uplynula nájomná zmluva. Mám tento depozit považovať ako príjem? Ďalej som realitnej kancelárii platila poplatok za sprostredkovanie prenájmu vo výške jednomesačného nájmu.
Tento si môžem účtovať do výdavkov ? Môžem si do výdavkov účtovať aj doplatok za elektrickú.. energiu z vyúčtovacej faktúry a tiež nedoplatok do zdravotného poistenia zo zúčtovania za rok 2012 platené v roku 2013?
V nájomnej zmluve mám uvedené nájomné plus poplatky za energie mesačne.
Za pomoc vopred ďakujem
Anik
02.03.14,14:50
depozit je tvojim príjmom, všetky príjmy, aj preplatky
výdavky -poplatok za sprostredkovanie ak máš od toho doklad zabezpečil tvoj príjem tak to by som do výdavkuv dala, doplatok za el. energiu ak sa týka časovo nájmu- myslím tým ak ten nedoplatok nevznikol z čias , kedy sa byt neprenajímal napr. si tam bývala ty.
nedoplatok do zdr. poistenia určite nie nesúvisí s prenájmom
výdavkom samozrejme je nájomné a poplatky za energie
môžeš si od svojho príjmu odpočítať 500 eur, ktoré sú oslobodené a potom krátiť aj výdavky náležite ku skráteným príjmom je tu toho dosť skús si to pozrieť