Ema1
02.03.14,16:32
Ak je v DP zaškrtnutý paušál
na r. 2 výdavky nemá byť uvedené nič
na r. 9 výdavky má byť uvedený súčet 40 percent z príjmov (+ odvody ak sú uvedené pod tabuľkou?
Anik
02.03.14,15:37
áno
kn-alka
02.03.14,16:31
Tu som našla aj iný názor:
http://www.porada.sk/t231632-pausalny-vydavok-a-zaplatene-odvody-v-dp.html

avalik (28.02.14 13:05) neviem opravit odpoved, tak dam aspon tu:

Dobrý deň,
DP FO B, tabuľka č. 1 - výdavky na r. 2 sa uvádzajú vrátane preukázateľne zaplateného poistného alebo sa toto poistné zahrnie len do r. 9 ?

Dobrý deň,

Riadok 2 výdavky - daňovník uvedie 40% tné výdavky k príjmom (max. 5040 ) + preukázateľne zaplatené poistné z príjmov podľa § 6 ods. 1 písm.b) zákona.

---
S pozdravom,
Ing. Jana Jezerčáková
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
zanetth
02.03.14,16:50
Nebolo by od veci, keby sa jednoznačne dohodli na tom, čo je vlastne správne...Jeden povie tak, druhý inak... a daňovníci a účtovníčky sú zase za fackovacích panákov... z roka na rok je to tuším horšie...namiesto toho, aby nám to uľahčili, maturujeme nad primitívnymi vecami...škoda reči....ale asi je lepšie nedať na r. 2 nič, nech si tam dopíšu, čo chcú...
Katy a R
02.03.14,16:57
fakt sa tým už nezaoberajte - riadok 9 nie je súčtový na eDane - čiže je jedno, čo je v riadku 2 (možno v niektorých programoch je to inak??) - a na DU treba správkyni ukázať poučenie (keby niečo)
pani Jezerčáková asi nečítala poučenie (ktovie, kto ho napísal?? ;))
mondes
02.03.14,16:59
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak v tabuľke č. 1 r. 2 zapíšeš celkové príjmy a do stlpca výdavky dáš 40 % z príjmov (tie nemôžu presiahnuť sumu 5040 Eur) + zaplatené odvody do ZP a SP. Spolu s odvodmi to môže byť viac ako 5040 Eur. Ten limit sa vzťahuje na 40% z príjmu.
kn-alka
02.03.14,17:37
... aj ja to takto vyplňujem, som zvedavá, čo na to povedia na podatelni, v stredu sa tam chystám
mondes
02.03.14,17:52
Ja nechápem tú tému, veď v poučení je to jasne napísané. Ja už som podala nie jedno DP takto vyplnené a nebol žiadny problém.
Zita5
02.03.14,18:14
Nech už to je tak či onak , zajtra napíšem na facko na Finančnú správu kde je pravda . Nebudem písať dopyt , ale verejne , nech sa aj verejne vyjadria .
Ak raz píšu v poučení to a v skutočnosti odpovedajú ono a potom zasa príde na rad vlastný názor správkyň , je to čistá buzerácia daňových poplatníkov, lebo treba počítať s tým, že je tu eventuálne možnosť , že niekoho s daňovým priznaním vrátia , resp. dajú prepracovať daňové priznanie .Nech sa láskavo už konečne dohodnú a vydajú k riadku 2 a a k riadku 9 jednotné a nemenné stanovisko .
Kristina27
02.03.14,18:15
presne tak, veď každý si vie z DP vypočítať ak je začiarknuté, že uplatňuje paušálne, že 40% z tých príjmov na r. 2 je toľko, a preto je to viac, lebo je tam ešte plus to zaplatené poistné, ktoré tiež majú pod tabuľkou vypísané
Katy a R
02.03.14,18:18
Zitka - to asi len preto - aby sme tu mali o čom špekulovať ;) ??
už od roku 2009 píšu v poučení - že úhrnom na riadku 9! ... fakt neviem, načo teraz dávali také stanoviská z fin riaditeľstva ?????-
- čo keď vôbec nemám príjem v riadku 2;) (ale v iných)
Zita5
02.03.14,18:21
Tu ide aj o to , že ak niekto postupuje podľa poučenia t.j. riadok 9 i napriek tomu daňový úrad pošle výzvu na opravu a doplniť aj do r.2.Údajne účtovníčka sa preukázala aj s poučením a správkyňu dane to nezaujímalo ! A to kde sme ? Mne je jedno , kde to uvediem, ale prečo by mali preháňať ľudí .
Katy a R
02.03.14,18:27
našťastie - u nás je to OK (niekedy síce s poukázaním na poučenie) .. ale vlani sa mi stalo - že SP mala nejaké námietky (cez DU) - pri viacerých príjmoch (odst 1 a 2) chceli vedieť, že koľko poistného patrí k jednotlivým príjmom ??? ..