merlinhz
02.03.14,15:46
Dobry den mam mensi problem ,
na zaciatku januara 2014 som zaplatil zdravotku aj socialku este po starom teda tych cca 55.02 a 127,niečo ... pri zdravotke som dal specificky symbol 201401 to znamena ze som ju kvazi platil za januar a to uz som mal platit novu zvysenu sumu... chcem sa spytat ci ta zdravotka a socialka sa vzdy platia na mesiac dopredu alebo za ten predosli mesiac.. a teraz ci vlastne najblizsie platim za januar alebo februar.... alebo mam pokracovat v plateni normalne ako minuly rok (len samozrejme novu sumu) a oni mi to potom nejak na konci zuctuju ten nedoplatok ? zatial som zaplatil iba ten januar, za februar chcem zaplatit teraz len sa musim s vami poradit

dalsia vec je ze minuly rok som mal zarobok nieco medzi 18-19tisic eur, tym padom este platim tu zdravotku a socialku minimalnu ? vobec sa nevyznam v tom ako sa to preratava tak sa chcem spytat do akej zarobenej sumy v minulom roku sa plati minimalna socialka a zdravotka a ci sa do toho limitu este ja z mojim zarobkom zmestim ... velka vdaka lebo som z toho uz idiot
Anik
02.03.14,15:01
zo zákona sa platí
1.1.2014 - do 8.02.2014 - u väčšiny živnostníkov to je nastavené tak, u tých , ktorí majú dosť fin. prostriedkov si platia za január v januári, takže to akú sumu si mal zaplatiť musíš zistiť ty. Veď vedieš nejakú evidenciu, alebo paušál, alebo JÚ tam sa to dá ľahko zistiť.
ak by tam mal byť nedoplatok na SP sa dá doplatiť aj v pokladni v hotovosti, aby ťa neskôr o niekoľko rokov nepenalizovali na ZP to isté

tých 18 - 20 tisíc to bol príjem-obrat ? , alebo už základ dane ?
http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-odvody/odvody-poistovne/11/kalkulacka-vypocet-poistneho-szco-socialnej-poistovne-2014/33269
merlinhz
02.03.14,15:31
to bol prijem hruby bez odratania vsetkeho, vypocital som to pomocou toho linku mi vysla socialka 133,42 takze to minimum, a zdravotku vyratam ako ? ok takze januar som zaplatil obydva nahovno lebo som zaplatil staru sumu, snad mi potom dojde nejake zuctovanie a potom tych par eur doplatim
merlinhz
02.03.14,15:44
len mi nieje jasna este jedna vec, preco ked si vyratavam vysku preddavkov na rok 2014 preco to vyratavam z danoveho priznania za rok 2012? to sa vzdy na zaciatku roka vyratava podla posledneho danoveho ? teda potom zas 2015 budem platit podla danoveho z roku 2013 ? dik ja som v tomto debil
Anik
02.03.14,15:52
a neplatil si v januári za december 80% SZČO to tak platí . Zájdi si na pobočky a daj to do poriadku.
Anik
02.03.14,15:55
predpokladám, že si dostal za minulý rok RZZP a tam si mal mať uvedený preddavok od 1.1.2014, ak si napr. ešte nepodnikal tak celý rok platíš sumu, ktorú máš danú na rok 2014 a na základe DP za rok 2013 urobí ZP RZZP a vyčísli Ti sumu, ktorú budeš platiť od 1.1.2015