Dedenie
02.03.14,20:33
Dobry den
chcel by som sa poradit ohladom dedenia majetku.
Mojej matky partner zije s nami uz viac ako 25 rokov no nikdy sa nevzali, ma taktiez aj dve vlastne deti z
predchadzajucou manzelkou s ktorymi sa nestýka a ani o seba nejavia ziaden zaujem.
Byvame v byte ktory patri mojej mame, no jej partner zdedil aj dom po rodicoch.
Tento dom sa chystame zrekonstruovat a dat do toho ja aj moja mama nemalo penazi chcem sa teda spytat
aby len tak to vsetko neprepadlo jeho detom z predchadzajuceho manzelstva.
existuje nejaky zakon alebo nieco podobne ak by sa partnerovi mojej mamy niekedy v buducnosti ci uz umrel
prirodzenou smrtou atd. aby to nezdedili jeho deti ktore
nemali o nic zaujem a ani do toho nedali ani euro?
Je lepsie spisat nejaku zmluvu este za zivota, alebo darovaciu zmluvu alebo zavet v pripade umrtia?
Prosim o radu co by bolo lepsie spravit aby nemali tie jeho deti potom na nic narok?
Chcem aby to bolo zatial napisane na nom aby si nemyslel ze ho chceme nejako oklamat no v pripade niecoho aby
nededili jeho deti ale napr.ja.
Dakujem za kazdu radu.
Kam a na koho sa s tym potom obratit aby take nieco zbuchal aj na papier a dal som mu podpisat? ci aky je postup? a kolko ma to bude stat?
meha
03.03.14,05:20
Určite riešiť počas života.
Darovacia zmluva-uviesť doživotné právo partnera Vašej mamy.
Závet-vydediť jeho deti.
Kúpno-predajná zmluva-pre Vás najlepšia alternatíva,pre neho zlá.
misoft
03.03.14,09:54
@meha naznačil:
-Darovacia zmluva s právom dožitia pre matku, na neho sa toto vzťahovať nemusí, záleží na darcovi, ako sa rozhodne ----- riziko: matka si môže to rozmyslieť a žiadať dar späť. Ale musela by mať na to zákonný dôvod.
-Závet - matka spíše do závetu, kto bude dediť - výhoda - on v ňom nemusí byť (teda aj jeho deti sú z hry vonku). On nie je majiteľom. On nie je v prvom rade.
-KPZ - predaj deťom - byt je jej majetkom, ona je oprávnená rozhodovať o predaji, on do toho nemá čo vravieť. Môže sa pri prediaji v katastri (pri zápise) dať aj ťarcha pre matku - dožitie. Jeho sa to už nebude vôbec týkať, bude tam ako cudzia osoba.

V prvom a treťom prípade budete vlastníkmi ešte za života matky. Pre jej druha to bude znamenať jedno - bude musieť cálovať nájomné, alebo sa odsťahovať, ak sa rozhodnete, že tam nemá byť.
kopretinka
03.03.14,09:58
misoft,nejedná sa o byt matky,ale o dom partnera
misoft
03.03.14,10:03
Jááááj - sorry - zle som čítal. Tak v tom prípade - v žiadnom prípade nevrážať prachy do rekonštrukcie.... lebo to je majetok druha a je potom otázne, či sa náklady vrátia....
buchač
03.03.14,10:13
Všetko v pohode , len to vydedenie by muselo mať fest pádne dôvody .
Po smrti druha sa deti vrhnú okamžite do boja o majetok .

Takže radšej tie iné ( spomenuté ) dôvody .
bodliak
03.03.14,10:15
Súčasný stav: Po partnerovi budú dediť jeho deti.
Takže do domu nič neinvestovať, kým si to nevysporiadate.

Možnosti ?
Nespoliehajte sa na závet.
Nech dom daruje vám, deťom a oni dvaja (matka a partner) nech si nechajú v dome doživotné užívacie právo (zapisuje sa na kataster/LV).
Potom môžete do toho dať vlastné peniaze.
meha
03.03.14,15:08
Súhlasím.
Dedenie1
03.03.14,16:32
Takze ako mam postupovat co bude najjednoduchsie a najlepsie? nejake konkretne odpovede potrebujem. Dakujem
Chobot
04.03.14,10:49
Však hore ti konkrétne poradili. Ak nič neurobíš, dom zdedia jeho deti.

Aby si tomu zabránil, najlepšie riešenie je, aby dom daroval tebe, resp. tebe a mame alebo len mame. Najlepšie tomu, kto bude do domu investovať peniaze. Zároveň do darovacej zmluvy môžete uviesť doživotné právo užívania. Ale to už tiež vyššie niekto uviedol.

Čo konkrétnejšie potrebuješ?
kopretinka
04.03.14,11:28
tú mínusku som ti nedala ja,keby niečo :D
kopretinka
04.03.14,11:29
asi naučiť sa čítať.....
asterix174
04.03.14,20:11
Jednoducho nech dom za života daruje tomu kto do to vrazí peniaze a on nech si nechá vecné bremeno doživotného užívania, toto darovanie nebudú môcť po jeho smrti napadnúť ani jeho deti.
Bednarova J
06.03.14,16:02
Počas života: buď dom predať , alebo darovať ( môže však žiadať vrátenie daru zo zákonných dôvodov) a zriadiť právo osobného užívania, možné v oboch prípadoch.

Pre prípad smrti: závet a listina o vydedení neopomenuteľných dedičov ( jeho deti a ich potomkovia ) Môže však novým závetom zrušiť starý závet, čo v prípade investícií do nehnuteľnosti ( jeho ) by bolo značne nevýhodné.
misoft
06.03.14,19:38
@kopretinka: mínusku nerieš :D, šak to len číslo s vodorovnou čiaročkou vpredu......
Peggynka
07.03.14,05:03
Podstatné je,či to chce riešiť majiteľ alebo len ty.Ak majiteľ,nech ti to predá,ak ty,tak do toho neinvestuj,kým to nie je tvoje.A vecné bremeno doživotného bývania mu zabezpečí vzťah k nehnuteľnosti.