dape
29.03.06,12:15
Otázka - ak sú v spoločnosti s.r.o. dvaja spoločníci s obchodným podielom 50 -50 a jeden z nich je konateľ, musia sa samozrejme riadiť spoločenskou zmluvou a keď nie je ustanovené inak obchodným zákonníkom, ale keď konateľ hrubo poruší spoločenskú zmluvu a je vedené proti nemu trestné stíhanie a je evidentné, že tuneluje spoločnosť, ako sa dá tento konateľ vylúčiť zo spoločnosti. Samozrejme, že je mu zamedzené súdom narábať so spoločnosťou cez dispozičné právo, ale stále je vedený ako konateľ a spoločník. Takže je potrebné ho vylúčiť, ale zákon to umožňuje len konateľovi podať takýto návrh, tak sa ešte raz pýtam, ako by sa to dalo urobiť inak?
Bionda
29.03.06,11:00
Máme podobného spoločníka, ale pokým Valným zhromaždením on neodpredá obchodný podiel, len tak sa ho zo spoločnosti nezbavíš, o podiel ho nemôžeš len tak pripraviť . Samotným nešťastným rozhodnutím je podiel 50:50. Dohodnúť sa v tomto prípade nedá. Závisí ako máte napísanú spoločenskú zmluvu, predpokladám, že Valné zhromaždenie je uznášania schopné len vtedy ak má 100% .... apod. Treba si preštudovať hlavne spoločenskú zmluvu...tam je aj o odvolávaní konateľov....
ajobs
29.03.06,11:00
Otázka - ak sú v spoločnosti s.r.o. dvaja spoločníci s obchodným podielom 50 -50 a jeden z nich je konateľ, musia sa samozrejme riadiť spoločenskou zmluvou a keď nie je ustanovené inak obchodným zákonníkom, ale keď konateľ hrubo poruší spoločenskú zmluvu a je vedené proti nemu trestné stíhanie a je evidentné, že tuneluje spoločnosť, ako sa dá tento konateľ vylúčiť zo spoločnosti. Samozrejme, že je mu zamedzené súdom narábať so spoločnosťou cez dispozičné právo, ale stále je vedený ako konateľ a spoločník. Takže je potrebné ho vylúčiť, ale zákon to umožňuje len konateľovi podať takýto návrh, tak sa ešte raz pýtam, ako by sa to dalo urobiť inak?

Veľmi ťažko, napadajú ma iba neštandardné spôsoby riešenia. Tie súvisia so stratou osobnej, takpovediac fyzickej integrity osoby konateľa.
Tieto veci by mala riešiť vo svojej podstate spoločenská zmluva, ale pri podiele 50/50 neviem, neviem....:eek: :confused:
dape
29.03.06,12:54
áno máš pravdu, spoločenskú zmluvu mám 100% preštudovanú, ale keď môj spoločník porušil všetky body určujúce práva nás oboch, spoločnosť pomaly "vyciciava", o čom som sa len pred nedávnom dozvedel a v zmluve je uvedené, že ak jeden z nás hrubo poruší túto písomnú dohodu je zato plne zodpovedný a je postihnuteľný obchodným zákonníkom, kde sa práve uvádza, že iba konateľ môže v tejto veci konať, ale!! ak "vedome" "tuneluje" spoločnosť, môže o tejto veci rozhodnúť súd na základe testného konania voči nemu vedenému!!! a tu je pes zakopaný, za ten čas ako súd rozhodne zo spoločnosti nezostane nič a len predstava ako dlho by trvalo aspoň nejakú tú korunu od neho právoplatne vymôcť je proste nepredstaviteľná!
dana9
29.03.06,12:56
navrhujem, aby ste zvážili požiadať súd o predbežné opatrenie, ak ste to nemali na mysli tým zamedzením dispozície.
Bionda
31.03.06,16:22
Dape, bohuzial musim Ti dat za pravdu, ze u nas sud tak pomaly pracuje. Ale ten sud myslim, ze v tom vasom pripade moze rozhodnut aj o vyluceni spolocnika najma ak pracuje proti zaujmom spolocnosti, len ako som dobre pochopila, ide o cas. Ved uz by v podstate nemal mat disponobilitu vo firme, ak sa ho potrebujete zbavit ako spolocnika, tak uz potom asi jedine zase sudnov cestou.
vieroslava
01.04.06,06:14
Pri návrhu na vydanie predbežného opatrenia musí súd rozhodnúť do 30 dní.