IvetaH
03.03.14,08:52
Mám obchodný podiel 80% v inej UJ, k uzávierke by sa mal oceniť reálnou hodnotou. Metoda vlastného imania je dobrovoľná a potom je tu odhadom a konateľ odhadol, že sa reálna hodnota nelíši od obstarávacej ceny. Potrebujem na to nejaký doklad alebo len tak o ničom nebudem účtovať? Dakujem


Poradí niekto prosím?
KloferHladny
06.03.14,18:47
Zhodnotenie/znehodnotenie investície zistíte z vlastného imania dcéry. Konateľ rozhodol o investícii, nech doloží výkazy dcéry (predbežné) a na základe týchto určíte precenenie podielu.
IvetaH
09.03.14,19:02
ďakujem za reakciu. V zákone je napísané, že môže použiť metódu vlastného imania, mám problém s tým slovíčkom "môže". Znamená to, že nemusí? ďakujem
KloferHladny
09.03.14,22:25
Ak existujú objektívne dôvody ... Ja mám takú skúsenosť s prísnymi auditormi, že pokiaľ neviete získať informácie o hospodárení vlastnej dcéry, potom to znamená, že dcéra má problémy s účtovníctvom, vykazovaním a je predpoklad, že o majetok vykázaný vo finančných aktívach nie je dobre postarané. Ihneď požadujú v percentách odhadom preceniť aktíva (riziko straty) ... Ak nemáte povinnosť auditu, ponechajte bez precenenia (§ 14 odst 16 postupov). Podľa významnosti sumy k závierke doložte vyhlásenie konateľa - zdôvodnenie "objektívnosti" a uvedenie dátumu, ku ktorému bude možné hodnotu vlastného imania dcéry určiť.
IvetaH
10.03.14,21:07
V postate neexistuje objektívny dôvod, konateľ je Kapitán Amerika, nemyslí to zle, len nemá ani páru o čom rozhoduje. A systém práce, že "účtovník nech účtuje čo má na stole" nezdieľam. Aj tak podpíše všetko, čo mu pripravím, len niekedy je toho dosť aj na mňa a za svoju firmu by som rozhodla raz dva, ale za neho je to predsa len iné.
Ďakujem pekne.