scorp
03.03.14,08:12
Dobry den. Hysteria okolo nového zakona pokracuje. Najnovsie info, ze vraj bude novela. Temy okolo zverejnovania fotografii na webe som presiel, ale suvis s mojim problémom som nenasiel. Napriel tomu sa chcem uistit, ci ma zverejnovanie fota, a videa suvis s novym zakonom na OOU.

K veci: skola zaznamenava svoju cinnost prostrednictvom fotografii a videi. Samozrejme ich prezentuje na svojom webe. Potrebuje k tomu suhlas rodica, ak su tam deti, resp. potrebuje suhlas ucitela, pripadne iných dospelých osob, napr. primator, minister a ine vyznamne osobnosti ?
Otazka 2: ako je to s vytvarnymi pracami ? Doteraz nikto odo mna neziadal suhlas so zverejnenim, ked sme ako skola posielali prace do sutazi. Prace veselo visia na webe s menom a vekom ziaka. Dakujem za odpovede.
Chobot
03.03.14,09:04
Zverejňovanie fotografií sa riadi Občianskym zákonníkom, ten je nadriadený zákonu o ochrane os. údajov. V § 11 sa uvádza nasledovné:

(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa vyhotovia alebo použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky, zvukové alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

(3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

Zaznamenávanie činnosti školy by sa dalo považovať za spravodajstvo. Ak tie fotky či videá vyslovene nie sú v rozpore s oprávnenými záujmami zobrazovaných fyzických osôb (napr. detailná fotka niekoho, ktor sa práve špára v nose), tak ju škola môže použiť aj bez súhlasu dotknutých osôb.

K druhej otázke - pokiaľ je pri obraze iba meno a vek, nie je to osobný údaj. Z týchto údajov nie je určená osoba a je len ťažko určiteľná. Samotné dielo - obraz, maľba či iné dielo - asi nebude autorsky chránené, aby nemohlo byť zverejnené na webe.

Z ochrany OU sa robí v poslednej dobe strašný strašiak, či priamo hon na čarodejnice. Na jednej strane si na sociálne siete zavesia fotky zo súkromia, svoje intímne fotky, na druhej strane keď to spraví iná osoba, tak sa oháňajú zákonom o OOU a div nie že súdom. Niekedy aj z bezvýznamenej veci dokážu narobiť aktívny rodičia problém - ak škola zverejní fotku ich dieťaťa. Pred čím ho chcú chrániť?

A novela zákona? Jedna bola minulý rok. Neviem, či sa chystá ďalšia, ak áno, nepoznám podrobnosti. Treba si počkať, v akej podobe ju schvália. NEtreba predbiehať.
scorp
04.03.14,06:20
Dakujem, darmo, kto vie, ten vie ...
Len poznamka k ucitelom. Pre same papierovanie nemaju cas ucit. K tomu ich dohnala byrokraticka masineria, ktora povysuje papier nad vsetko ostatne.
Razitko
04.03.14,22:55
Súťaže si väčšinou v štatúte súťaže vyhradzujú právo na zverejnenie.
Sabadka
12.03.14,04:53
Súhlasím s odpoveďou od Chobota, len by som dodala pár poznámok čo sa týka výtvarných prác, je síce pravda, že ak pri výtvarnej práci je uvedené len meno a vek žiaka na základe týchto dvoch údajov je osoba ťažko určiteľná, lenže ak je tam pridaný aj názov školy a mesto, a v takomto prípade sa tam uvádza dokonca v niektorých prípadoch aj trieda, ktorú žiak navštevuje, tak na základe týchto údajov je už osoba určiteľná. My sme to ošetrili súhlasom dotknutej osoby a tak isto sme tam zahrnuli aj zverejňovanie obrazových a obrazovo-zvukových záznamov z akcií organizovaných školou. Mali sme konkrétny príklad, keď rodič prišiel robiť cirkus, lebo si nepraje, aby fotky jeho dieťaťa boli zverejnené, takže na stránke školy sme museli na fotkách tvár daného dieťaťa prekryť. Takisto jeho práce sme nemohli posielať do súťaží, pretože matka s tým nesúhlasila. Takže ja odporúčam radšej ošetriť dopredu, pretože ako sa hovorí, jeden aktívny blbec je horší ako triedny nepriateľ.
willma
12.03.14,06:18
nedá mi nekomentovať: Ja ako rodič som hrdá na to, že decko reprezentuje školu a keď ešte navrch úspešne, tak som hrdá dvojnásobne - kto chce decku ublížiť tak si nájde spôsob a nezaujíma ho nejaká OOÚ a ani morálka. Celé je to hon na čarodejnice. Aj tak naše osobné údaje poskytujeme kdekoľvek a kedykoľvek a dobrovoľne. Vždy sa nájde niekto šikovný, kto ich napriek hysterickým opatreniam dokáže získať a zneužiť.
Chobot
12.03.14,07:35
Milujem takých "akčných" rodičov, čo prehnane chránia dieťa - ani neviem pred čím.

Ale poznám aj opačné extrémy - boli sme na stužkovej. Jedna matka si tam fotila syna a ešte počas stužkovej tie fotky vešala na Facebook, aby sa pochválila, aký je jej syn šikovný....
willma
12.03.14,07:36
jeden aj druhý extrém je chorý :)
scorp
12.03.14,08:50
Tomuto suhlasu sa skola chcela vyhnut. Preto ten dotaz. Chapem aj to, ze radsej "vyrobit" papier, aby nebol problem. Skola bohuzial fabrikuje mnoztvo iných "súhlasov", ziak je prijaty, ziak nie je prijaty, atd ...
Preto ucitelov obdivujem, neucia, papieruju.