mayala
03.03.14,09:37
dobrý deň,
potrebovala by som poradiť aké potvrdenia treba doložiť k daňovému priznaniu. Manžel v roku 2013 pracoval od 01.01. 2013 do 31.05.2013, potom od 01.06 do septembra bol PN, od 07.09.2013 nezamestnaný- poberal dávku v nezam. do konca roka. Potrebuje k danovému priznaniu potvrdenia zo SP o výške príspevku počas PN a dávkach v nezamestnanosti????
Keď si chce uplatniť nezd. časť základu dane na manželku musi tiež doložiť potvrdenia o jej príjmoch? /Od 01.01.2013 do 01.02 dávka v nezam.+ príspevok na ošetrovanie člena rodiny+ prídavky na deti, od 01.02. pridavky na deti + príspevok na ošetrovanie čl. rodiny, od 31.08. len prídavky na deti)
Musíme si vyžiadať úplne o všetkých manželových a mojich príjmoch potvrdenia (ÚPSVaR+SP+zamestnávatel) a doložiť ich k danovému priznaniu. Keďže bol manžel nezamestnaný od septembra nebol mu vyplatený ani danový bonus na naše dve deti. Niekde som čítala, že ked si ho chce uplatniť musí k danovému priznaniu doložiť aj rodné listy a potvrdenie o návšteve školy. Je to pravda?

PORADTE MI PROSííííííM.

Ďakujem.
Katy a R
03.03.14,09:00
Priamo v tlačive DP nájdeš - čo treba povinne priložiť! Treba si len dobre prečítať.
manžel prikladá len potvrdenie o zdaniteľných príjmoch (žiadne dávky a pod) - ak chce bonus - tak samozrejme doložiť treba.
No a k NČZD na manželku - najskôr si dobre pozrieť § 11 - že či je nárok vôbec - a za aké obdobie ??? - a ak áno - potom dobre zrátať príjem (doklady treba mať dobre odložené doma - prikladať k DP netreba)
využi vyhľadávanie - tých tém je tu habadej - aj čo všetko do príjmu manželky patrí
http://www.porada.sk/t237347-nczd-na-manzela.html
mayala
03.03.14,13:03
ďakujem za odpoveď.
Ešte jedno by som potrebovala vedieť. NČZD sa počíta za celý rok alebo len príslušná časť za mesiace v ktorých robil. /môže si odpočítať sumu , ktorú mu zamestnávatel uviedol na potrvrdení , čiže 2800 eur, alebo celú sumu 3735,94). A tak isto aj daňový bonus- má nárok na celý rok, alebo len za odrobené mesiace?
Anik
03.03.14,13:10
môže si uplatniť celú odp. položku, a môže si aj douplatňovať DB predpokladám, že ak sa pýtaš, na odp. pol. na manželku tak príjem mal vyšší ako 2026,2