lubka32
03.03.14,11:24
Tweety
03.03.14,10:28
Môžete. AK sú naozaj choré v rovnakom čase.
viktorviktor
03.03.14,13:52
Ošetrovné sa vyplatí za to isté obdobie osobného a celodenného ošetrovania jednej fyzickej osoby alebo viac fyzických osôb uvedených v § 39 ods. 1 písm. a) alebo osobnej a celodennej starostlivosti o jedno alebo o viac detí uvedených v § 39 ods. 1 písm. b) len raz a len jednému poistencovi a v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.
Chobot
03.03.14,14:01
To, čo citoval viktorviktor som čítal aspoň 10 x. Nakoniec som usúdil, že Tweety má pravdu. Zákon v tom ustanovení predpokladá nasledovné situácie:

1. 1 osoba ošetruje 1 rodinného príslušníka alebo dieťa - dostáva 1x ošetrovné

2. 1. osoba ošetruje súčasne 2 rodinných príslušníkov - osoba, ktorá ošeruje, dostane ošetrovné iba 1x, aj keď sa stará o 2 osoby alebo maloleté deti

3. 2 osoby (napr. obaja rodičia) ošetrujú tú istú osobu (napr. dieťa) súčasne - nárok na ošetrované má iba jeden z nich.

Zákon ale neuvádza prípad, kedy jeden rodič ošetruje 1 dieťa a druhý rodič ošetruje 2. dieťa. Resp. podľa mňa ide o 2 samostatné prípady (nie ako uvádza zákon "v tom istom prípade") a preto majú nárok obaja. Keď to zoberieme z praktického hľadiska - ako by soc. poisťovňa zistila, že ide o súčasnú starostlivosť. Otec je hlásený k jednému dieťaťu a matka je hlásená k inému dieťaťu.