nikula
03.03.14,12:23
Živnosť bola 3 mesiace. Uplatňuje si paušálne výdavky 40%. Ako postupovať v
tomto prípade?
- pohľadávky uhradené po termíne zrušenia živnosti
- patria do príjmov, z ktorých sa uplatňujú 40% výdavky
- patria do príjmov, ale z týchto pohľadávok si nemôže uplatniť 40% výdavky,
- o tieto pohľadávky sa upravuje ZD?
- poistné platené po termíne nemožno uplniť vo výdavkoch?

Nakoľko som si toho prečítala viac a bolo aj viac názorov, tak prosím o také zhrnutie.
Ďakujem
mondes
03.03.14,11:30
1. Pohľadávky uhradené po termíne pripočítať k príjmu ,následne odpočítať 40%.
2. Aj výdavky, uhradené po termíne, ktoré sa viažu k živnosti je potrebné pripočítať k výdavkom
nikula
04.03.14,07:21
pred pár dňami som sa pýtala pani na daňovom, že pohľadávky po termíne idú do úpravy ZD... Potom som bola na pochybách a tu na porade tiež niektorí píšu tak a tak.
A v jednoduchom účtovníctve sa upravuje ZD, alebo sa uzávierkovými operáciami doúčtujú pohľadávky a záväzky uhradené po termíne? A tým vstupujú priamo do príjmov a výdavkoch? Ďakujem
kn-alka
04.03.14,08:27
nikula (Dnes 09:21) pred pár dňami som sa pýtala pani na daňovom, že pohľadávky po termíne idú do úpravy ZD... Potom som bola na pochybách a tu na porade tiež niektorí píšu tak a tak.
A v jednoduchom účtovníctve sa upravuje ZD, alebo sa uzávierkovými operáciami doúčtujú pohľadávky a záväzky uhradené po termíne? A tým vstupujú priamo do príjmov a výdavkoch? Ďakujem

Môžeš si vybrať, ako budeš postupovať:

Zákon o dani z príjmov
§32
(12) Ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu 132a). Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach alebo dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené v súvislosti s príjmami podľa § 6 až 8.