Džejn
03.03.14,14:26
Ahojte chcela by som poprosiť o radu:
Na túto tému som tu prečítala veľa príspevkov a chcela by som sa uistiť či som to správne pochopila. Mám v účtovníctve staré pohľadávky ešte z roku 2008 voči fyzickým osobám. Sú to nízke sumy do 20 € za internetové služby. Predpokladám, že nám ich už nikto nezaplatí. Netvorili sme na ne opravné položky, lebo bola stále nádej, že ich uhradia.... ale nestalo sa. Môžem ešte aj takto staré pohľadávky daňovo odpísať 546/311 v celkovej výške alebo už len nedaňovo... Vo všetkých prípadoch sa hovorí len po 3 rokoch - v štvrtom roku ... tak neviem či je to ovplyvnené aj časovo? prosím poradí niekto? vopred ďakujem
Tweety
03.03.14,13:28
Môžeš ich odpísať.
§19
i) výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:

1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331, 94 eura 332 eur,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331, 94 eura 332 eur,
(14) Tvorba opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov, 102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcej sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako
a) 360 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 20 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
b) 720 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
c) 1 080 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva.
Džejn
03.03.14,13:37
ďakujem krásne a promptnú odpoveď..... a ešte by som mala jednu otázku... stala sa nám taká vec. Že prišla k nám dodavateľská faktúra ešte v roku 2012 my sme ju čiastočne uhradili a čiastočne reklamovali. Oni nám tú reklamáciu aj uznali a vystavili dobropis a reklamovaný tovar. Ale nedopatrením a u nás do účtovníctva tie dobropisy nedostali. Ja som v roku 2013 náháňala, že ako to ideme riešiť a zrazu sa objavili dobropisy.... Ako to mam teraz vyriešiť? Mam v učto len čiastočne zaplatený záväzok a nič iné a viem že ten rozdiel od nás nebudú žiadať. Da sa s tým niečo rozumné urobiť???
Tweety
03.03.14,13:38
A máš tie dobropisy zaúčtované? Ak áno, tak urob úhradu faktúry dobropisom.
Džejn
03.03.14,13:41
No práve že nemám lebo som na to prišla neskoro a kedže dobropisy boli ešte z roku 2012 a už bolo podané aj DP za rok 2012 ..... tak to šéf nechcel komplikovať... myslela som či sa to nedá nejak dať do výnosov ...
Džejn
04.03.14,07:19
Nemá s tým nikto skúsenosti? prosím..... čo by som s tým mohla urobiť... :-(