sisa2
11.10.04,14:28
Ahojte, snad mi bude vediet niekto poradit...
Sme zahranicna s.r.o., ktoru by od januara mala prebrat nova zahranicna firma. Mame v evidencii pracovnicku, ktora je uz 5 rokov na RD - nastupila, v skusobnej dobe ostala tehotna, odpracovala u nas 8 mesiacov a odisla na MD. Pred skoncenim RD priniesla potvrdenie, ze je opat tehotna, takze isla priamo z RD na druhu MD. Je nova firma povinna prebrat tuto pracovnicku, alebo je moznost dat jej vypoved, aj ked sa trvalo stara o dieta mladsie ako 3 roky?
Luba2
11.10.04,13:24
Počas MD jej výpoveď dať nemôžete, skúste sa s ňou dohodnúť napr. na dohode s dôvodu organizačných zmien a s odstupným. Ale ak nebude súhlasiť, tak nemôžete robiť v podstate nič, len čakať na koniec MD.
sisa2
12.10.04,07:48
No prave s tou dohodou je problem...
Treba pockat na koniec RD, alebo staci MD? Co v pripade, ze znova ostane tehotna? Sme povinni mat v evidencii pracovnicku, ktora u nas odrobila 8 mesiacov a bude 6 (prip. 9) rokov doma???
Luba2
12.10.04,13:02
Žiaľ, ak sa s ňou inak nedohodnete, tak ste povinní mať ju v evidencii. Ust. § 64 Zákonníka práce hovorí, že zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to: .....1. c/ keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, alebo keď je zamestnankyňa, alebo zamestnanec na rodičovskej dovolenke.

Mala som zamestnankyňu na RD a úplne rovnaký probém. Bolo to ešte podľa starého zákonníka práce pred štyrmi rokmi, ponúkli sme jej najprv dvojmesačné odstupné - neprijala /to bolo vtedy zákonom dané aj pri výpovedi/ potom päťmesačné a prijala. Po dvoch rokoch prišla hľadať prácu a zhodou okolností sme vedeli, že jedno miesto sa uvoľní. Prijali sme ju opäť do novej firmy a v pdstate ona tým získala a my sme mohli starú firmu zlikvidovať.
betty
30.11.04,10:46
Ak sa dohodneme - môžem pracovníčke, ktorá je na RD do r.2006 vyplatiť odstupné dnes?
betty
03.12.04,09:58
Ak sa dohodneme - môžem pracovníčke, ktorá je na RD do r.2006 vyplatiť odstupné dnes?
Prosím, poraďte mi ak máte nejaké skúsenosti.
Ďakujem.
Zita4
03.12.04,10:39
Môžeš sa s ňou dohodnúť, ale v dôvode skončenia PP musí byť jedine § 63, odst. 1 písm. a) Zákonníka práce.