RomanOS
29.03.06,14:58
Prosim o radu

Kde by som mohol vystudovat vsetky podmienky a naroky pri zahranicnej pracovnej ceste?
10 mesiacov pracuje mimo republiky.
Napr.
1.) Ako sa zohladnuje práca počas sviatku. (zamestnavatel mi neuznáva sviatky v SR ale v krajne v ktorej sa nachádzam-niekde sviatky nemaju Cina npr. teda nie tolko ako u nas)
2.) Co sa týka cestovania do destinacie a spat na SR. Aj ked cestujem viac nez 8 hodin npr. 28 zamestnavatel mi zapocitava vzdy len 8.
3.) Kolko krat mam narok na navrat do SR pokial som na zahranicnej npr. 9 mesiacov vkuse?
Atd

Vopred velmi pekne dakujem.
Prosim neodvolavajte sa na Zbierku zákonov č. 283/2002.
Chobot
29.03.06,14:27
Prosim o radu

Kde by som mohol vystudovat vsetky podmienky a naroky pri zahranicnej pracovnej ceste?
10 mesiacov pracuje mimo republiky.
Napr.
1.) Ako sa zohladnuje práca počas sviatku. (zamestnavatel mi neuznáva sviatky v SR ale v krajne v ktorej sa nachádzam-niekde sviatky nemaju Cina npr. teda nie tolko ako u nas)
2.) Co sa týka cestovania do destinacie a spat na SR. Aj ked cestujem viac nez 8 hodin npr. 28 zamestnavatel mi zapocitava vzdy len 8.
3.) Kolko krat mam narok na navrat do SR pokial som na zahranicnej npr. 9 mesiacov vkuse?
Atd

Vopred velmi pekne dakujem.
Prosim neodvolavajte sa na Zbierku zákonov č. 283/2002.

Pokiaľ nie si vyslaný do zahraničia ako diplomat alebo nie si zamestnancom štátnej služby, tak sa musím odvolaž na zákon č. 283/2002, nepomôžem si.

Ďalej si treba ujasniť, či ide o služobnú cestu, alebo o určenie výkonu práce v zahraničí (tzn. že v pracovnej zmluve je uvedený výkon práce v zahraničí).

V prvom prípade sa berú sviatky tak, ako sú u nás. V druhom prípade by som sa skôr priklonil k názoru, že sa treba risdiť sviatkami v krajine pôsobnosti (veď keď je tam sviatok, pracoval by si v ten deň?).

k 2.:Zamestnávateľ postupuje správne, keď ti prepláca len 8 hodín ako keby si odpracoval pracovnú smenu. Samotné cestovanie nie je výkon práce, preto za tú dobu nemá zamestnanec nárok na náhradu mzdy.

3: Toto, pokiaľ viem, neupravuje žiadny zákon, je to vecou dohody.

Takže zase len musím povedať, že treba si poriadne pozrieť zákon 283/2002, čo z toho je aplikovateľné pre Tvoj prípad. Nikde inde sa tieto veci nedozvieš.
Ziarowka
22.05.06,19:32
Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patri:
- náhrda preukázaných cestovných výdavkov
- náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie
- stravné
- náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov (napr. prakovné, telefonické hovory služobné, služobne zaslaný fax,...)
- náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu rodiny do miesta pobytu alebo do vopred dohodnutého mista pobytu rodiny na území SR, ak pracovná cesta trvá viac ako 7 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, a to každý týždeň, ak nie je táto náhrada so zamestnancom dohodnutá na dlhší čas, najdlhšie však za 1 mesiac...

To znamená, že ak si v zahraničí dlhšie ako týždeň, tak minimálne raz za mesiac máš zo zákona nárok na cestu späť...
AntekaK
26.05.06,04:45
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám žiadne skúsenosti so zahraničnými pracovnými cestami, neviem ako treba vyúčtovať náklady na pracovnú cestu na základe cestovného príkazu, keď zamestnanci používali eurá (prepočítavať kurzy už viem ako treba) aj slovenské koruny. Dostali preddavok na pracovnú cestu v eurách, to išlo cez valutovú pokladňu, dostali aj slovenské koruny, tie sme vyplatili ako preddavok v korunovej pokladni.
Neviem ako to vyúčtujem. Kam založím cestovné príkazy, ako vyúčtujem tie preddavky, podľa všetkého ešte budem doplácať.
Neviem, či doplácať eurá alebo slovenské koruny?
Ďakujem.:eek:
Ziarowka
26.05.06,09:57
Či vyplácať eurá alebo slovenské koruny to závisí ako to je dohodnuté v Príkaze na pracovnú cestu do zahraničia (tlačivo, ktoré dostať kúpiť aj v Ševte), ktorý by sa mal spísať ešte pred pracovnou cestou.
Neviem ako ostatní, ale ja mám zvlášť šanón na cestovné príkazy a kópie si ešte prikladám k výdavkovým pokladničným dokladom, keď preplácam cesťáky zamestnancom.
monikad
06.10.07,14:29
Ahojte poradaci,
viete mi niekto poradit, kolko dní za rok moze byt na zahranicnej pracovnej ceste?
Beru sa prac. dni alebo kalendarne?

Dakujem.
lilly1210
06.10.07,17:40
Ahojte,

surne potrebujem odpoved:
1. posielame zamestnanca na jeden rok do zahranicia. Ide sa tam zaskolovat a zaroven pracovat pre matersku firmu, ale zamestnany a plateny bude od nas. Musim mu povinne plat rozdelit na cast v cudzej mene a v SKK alebo je to z nasej strany dobrovolne? Mozeme ho po cely ten cas vyplacat len v Skk a diety v cudzej mene?
2. ako mam definovat jeho pobyt - ako zahranicnu pracovnu cestu, docasne pridelenie, vykon prace v zahranici? Su potom jeho naroky voci nam rozdielne?
3. ma pravo na diety a vreckove aj pri takto dlhej dobe? Ak som spravne zakon o cestovnych nahradach pochopila, tak ano bez ohladu na dlzku trvania.
4. podla IV. casti zakona o cestovnych nahradach - tykaju sa ho §19 az §33? Alebo tieto platia len pre statnych a verejnych zamestnancov? Z ich definicie nie je jasne ci pojednavaju o zamestnancoch vseobecne alebo konkretne o statnych. Nas zamestnanec je "normalny", teda ani statny ani vo verejnej sluzbe.
5. ake nahrady mu patria, ked berie so sebou aj manzelku? Mam sa riadit §20? Jeho manzelka totiz kvoli tomu dala vypoved, aby sla s nim. Patri mu nahrada 20% z jeho platu podla §20 odsek 1?
7. ak tam jeho manzelka otehotnie a rozhodne sa tam chodit k doktorovi (teda nechodit kazdy mesiac k svojmu gynekologovi do SR) a tam aj porodit, plati pre nu §25?
8. podla §11 musim zamestnancovi preplacat nevyhnutne liecebne vydavky. Ako posudim, co je nevyhnutne? Mam uzatvorit zmluvu s komercnou poistovnou a doklady o jeho vydavkoch posunut jej na posudenie?
9. podla §11 ho mozem poistit ja ako zamestnavatel. Co ak to odmietne? Straca narok na preplacanie liecebnych vydavkov? Ak si sam vybavil cestovne a zdravotne poistenie do zahranicia, mam stale povinnost mu preplacat liecebne vydavky? Moze si dat cast vydavkov preplatit svojou poistovnou a tie, ktore mu jeho poistovna odmietne, dat preplatit nam?

Dakujem za rychlu odpoved.