mystya
03.03.14,19:01
Dobrý deň, dvaja živnostníci ma oslovili, aby som im spravila daňové priznanie, avšak obidvaja brali minulý rok dotáciu z úradu a ja som s dotáciou ešte neúčtovala, nemám s tým žiadne teoretické ani praktické skúsenosti. Je s tým veľa roboty? Ako a kde sa to prejaví v daňovom priznaní?Ďakujem
mondes
03.03.14,18:27
Ak im bola poskytnutá dotácia z ÚP, tak je lepšie im robiť komplet JU. Prijatú dotáciu zaúčtujete ako PNZD, a následné čerpanie dotácie, napr. kúpa zváračky za 400 eur zaúčtujete cez ID a to dvojitým zápisom. Najprv odúčtujete z PNZD mínusom 400 eur do POZD plusom 400 eur a potom urobíte úhradu buď z pokladne, lebo z BU. Takto každý výdavok z dotácie je potrebné preúčtovávať. Aj odvody, ak ich má zahrnuté v podnikat. zámere. A preštudujte si dohodu, ktorú uzatvorili s ÚP, nakoľko je potrebné u niekoho každý polrok vypracovať správu a zaniesť ju na ÚP.
Danuska10
07.03.14,08:51
Dobrý deň, no ja to o tej dotácii lúskam už druhý deň a nemám jednoznačné odpovede. Najprv som tomu rozumela tak, že ak robím JU, dávam do príjmu z dotácie len to, čo som použila ako výdaj....ako ste odpovedali vyššie. A pri paušály sa vraj zahŕňa do základu dane celá dotácia. Pozrela som si zákon a teraz už tomu nerozumiem. Viete mi túto časť objasniť?
V § 17....do ZD sa nezahŕňa:,
ods. 3 písm h,
dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane:
1.........................................
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,..........ale tejto vete nerozumiem...
mondes
07.03.14,10:30
No veď tú dotáciu zaúčtujete do PNZD a až čiastky, ktoré čerpáte z dotácie, idú do výdavkov, ale zároveň do príjmov,(podľa vyššie uvedeného postupu), čiže dopad na ZD bude nulový.
Danuska10
07.03.14,19:52
Tak dostala som odpoveď z DÚ......pripájam.....(v skratke pri paušály bez ohľadu na čerpanie sa dotácia zahŕňa do ZD celá :-(

Odpoveď z Finančnej správy:
Ak sa jedná o daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie daňovú evidenciu podľa zákona (a uplatňuje skutočné výdavky), pri zahrnovaní dotácie, podpory a príspevku do základu dane uplatňuje postup podľa § 17 ods.3 písm.h) zákona o dani z príjmov.

Ustanovenie § 17 ods.3 písm.h) zákna o dnai z príjmov určuje, že dotácie, podpory a príspevky, ktoré príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 ZDP (s účinnosťou od 1. 1. 2014 sa daňová evidencia zjednocuje s evidenciou pre príjmy z prenájmu a uvádza sa v § 6 ods. 11 ZDP) a ktoré nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu (čerpaniu) a to:
– postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto prostriedkov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej
výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
– v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom
období, v ktorom boli prijaté.

Ak by takýto príjem plynul daňovníkovi, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.
Anik
07.03.14,20:03
Hlavne najdôležitejšie z toho všetkého je pozrieť do zmluvy. Ak je to z tých novších čo boli dávané v roku 2013 je tam u väčšiny povinnosť viesť jednoduché účtovníctvo a nezaoberať sa paušálom. Aj keď všetko má svoje výhody a nevýhody