marianita17
04.03.14,09:45
Potrebovala by som radu. Od roku 2009 pracujem na pracovnú zmluvu na 1/4 úväzok (t.j. na zmluve hrubá mzda cca 90,- €). Otehotnela som v januári 2014. Mám nárok na materskú? Dalo by sa s tým ešte niečo robiť, aby mi vznikol nárok na vyššiu materskú, nakoľko na základe terajšieho VZ to bude biedne? Veľmi by mi pomohla odpoveď a dobrá rada. Vopred dakujem!
veronikasad
04.03.14,08:55
Máš nárok na materskú z príjmu roku 2013. Vzhľadom na nízky vymeriavací základ, od mesiaca v ktorom sa dieťa narodí ti bude UPSVaR doplácať rozdiel medzi rodičovským príspevkom a vyplatenou materskou.
Ak máš možnosť zamestnať sa s vyšším príjmom, môžeš ešte tak urobiť. Ale zamestnanie=nem.poistenie musí trvať do nástupu na materskú min.90 kal.dní bez PN-ky. Vtedy sa ti bude materské rátať z nového príjmu. Po odpracovaní 90 kal. dní - ak budeš mať rizikové tehotenstvo, môžeš byť do nástupu na materskú na PN-ke. Nemocenské budeš tiež dostávať z príjmu nového zamestnávatela.
marianita17
04.03.14,09:15
A čo v prípade, že by som sa stala dobrovoľne poistenou osobou. Pomohlo by mi to alebo sa to neoplatí?
Katy a R
04.03.14,09:19
pomohlo by ti to v prípade, žeby si terajší PP ukončila ... z min VZ treba ale platiť okolo 140 mesačne ...
Ešte by prichádzal do úvahy nárok z dvoch poistení ... teda aj z dobrovoľného poistenia aj z PP - ak by si potom nanovo uzatvorila PP. ??? (neviem, že či sa ti dá)
...
Najlepšie ale je nové, dobre platené zamestnanie;) (ako píše veronika)
marianita17
04.03.14,09:23
Tak už len zohnať dobre platené zamestnanie ;) Ďakujem za vaše rady a názory.
veronikasad
04.03.14,09:25
A čo v prípade, že by som sa stala dobrovoľne poistenou osobou. Pomohlo by mi to alebo sa to neoplatí?
Pre nárok na materské z dobrovolného poistenia potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Započítava sa aj predch.ukončené nem.poistenie. Aby si túto podmienku splnila, musela by si súčasný pracovný pomer ukončiť.
veronikasad
04.03.14,09:26
Tak už len zohnať dobre platené zamestnanie ;) Ďakujem za vaše rady a názory.
A postupovať tak ako som ti napísala vyššie. Musí trvať bez PN-ky aspoň 90 kal.dní