Diky Brona
04.03.14,10:29
Chcem predat s.r.o. no mam na nu pisane este 2 auta, ktore si chcem previest do osobneho uzivania. Situacia je nasledovna. Auta boli odpisovane 2 roky, uctovna zostatkova hodnota je povedzme 6tisEur. Firme bola na zaciatku poskytnuta bezurocna pozicka odomna ako konatela povedzme vo vyske 15tis eur prave na nakup vozidiel. Su nejake prostriedky z trzieb na BU povedzme 2tis a v pokladni vraj podla uctovnikov 9tis cca (len uctovna polozka). Spolocnost mala hospodarske vysledky stratu vo vyske cca 5700Eur a tento rok neviem este, ale kvoli odpisom asi tiez strata bude nejaka.
Moj ciel, dostat do vlastnictva auta a vysporiadanu spolocnost predat.
Uctovnik mi radi predat auta si za povodnu nadobudajucu cenu (asi 20tis), no mne sa to zda nespravne. Ved boli odpisovane 2 roky a ich zostatkova hodnota aj mimo firmu by bola nizsia. Nikto by predsa 2rocne auto nekupil za plnu cenu. Navyse nemam realne 20tis vo vacku, ktore mozem prebehnut cez BU. Cez kasu sa viac ako 5tis neda bez registracky.
Moja otazka znie, ci sa neda situacia riesit nasledovne. Previest si z BU cca tych 2tis + pokladna 9tis (len uctovna polozka, fyzicky peniaze nie su) + auta si od firmy za zostatkovu cenu previest za 6tis = cca 17tis. Dlh firmy voci mne je 15tis, cize firma ma zisk 2tis, moze umorit cast straty z minulych obdobi co bolo okolo 5700, cize ked tretinu rozpusti, sme viac menej na nule.
Alebo moj napad je hlupost? Prosim o radu, ako sa to da uctovne vyriesit.
hena22
04.03.14,11:16
s.r.o. nie je platcom DPH?
Diky Brona
04.03.14,11:19
nie, nie je platca
hena22
04.03.14,11:56
Aby si firmu nepredával so záväzkami, potrebuješ sa zbaviť svojej bezúročnej pôžičky 15 tisíc €. Zároveň vykazuješ fiktívny zostatok v pokladni 9 tisíc € (nemalo by sa to stávať, no ale čo už...) a máš záujem o 2 autá cca za 6000€, čo je zároveň aj zostatková cena. Môžeš si dať tie autá vyfakturovať za 6000€ a započítať úhradu faktúry na svoju pôžičku. pred rokom by si mohol aj prijať tie fiktívne peniaze z pokladne, dnes sa to už nedá, kvôli zákonu o obmedzení hotovostných platieb. takže budeš musieť točiť peniaze z banky. vyplatíš si 2000€ na účet ako splátku pôžičky, bez príjmového dokladu ich odovzdáš do pokladne, odvedú sa do banky a znovu si vyplatíš splátku pôžičky. Nakoniec by v banke mali ostať peniaze v pôvodnej výške a v pokladni iba reálne peniaze. Hospodárenie firmy touto transakciou nijako neovplyvníš... zostatková cena pôjde do nákladov a tá istá predajná cena do výnosov. Keď predávaš firmu, bankový účet je jej majetkom, takisto peniaze v pokladni, majetok aj pohľadávky. Tvoje nebude už nič. Všetko čo som napísala musíš urobiť už pred prevodom firmy, po prevode už nie si oprávnený konať.
Alternatívne môžeš autá predať za vyššiu ako zostatkovú cenu, vtedy ovplyvníš hospodárenie firmy (aj s daňovým dopadom), aj zápočet na pôžičku môžeš urobiť ale nezbavíš sa schodku na pokladni a nový majiteľ tie peniaze určite bude pýtať.
Vo všeobecnosti by si sebe ako spriaznenej osobe nemal predávať majetok za podhodnotenú cenu, zvyčajne ZC je nižšia ako trhová
Diky Brona
04.03.14,15:41
Hena dakujem, tym zakonom o obmedzeni hotovostnych platieb sa mysli, ze vobec nemozem tieto fiktivne peniaze z pokladne zapocitat, alebo je to obmedzenie do vysky 5tis Eur akoze mozem urobit "vyber"? Uctovnik mi tvrdil, ze pri fakte, ze firmu idem predavat, tak akoby to mozem obist, ale ja nechcem nejake sankcie a natahovacky s DU. Potrebujem to nejako vyriesit, lebo zjavne to, ze uctovali a nakopili 9tis fiktivnych v pokladni nebolo uplne spravne. Ved sa to mohlo pouzit proti tej pozicke odomna, ci nie? Znizit dl firmy a zaroven stav v pokladni. Ale mozno trepem.

Ty radis teda auta si napr predat za 8tis (ZC je 6tis, cize zisk firmy je 2tis), vyplatit si z BU 2tis. Z Kasy 5tis a potom na BU vlozit realne 5tis zo svojho, akoze to ide z kasy a odtial si vyplatim naspat? Kasu tak dostanem na nulu aj BU? a zaroven splatim si pozicku?
hena22
04.03.14,17:06
pokiaľ viem, 5 tisíc sa vzťahuje na celý obchodný prípad. takže sorry,, z pokladne nič nesplácaj. ešte raz si prečítaj to koliečko vyššie. prípadne mi napíš SS. Za ZC sa bežne predáva a keby sa nejednalo priamo o teba - majiteľa, nemala by som k tej cene žiadne výhrady.