Zita5
29.03.06,16:22
Chcela by som poprosiť o pomoc pri doriešení nasledovného prípadu :

Bývalá

SZČO v roku 2004 zrušil ŽL . Je zamestnaný na HPP . Toho času nepodniká . Jeho manželka pracuje v nemenovanej poisťovni a on mi tvrdí , že v minulosti patril pod manželku/pre ňu uzatváral poistné zmluvy / a poisťovňa mu vyplácala v roku 2005 províziu , ktorú zasielala na účet jeho manželke .

Teraz poisťovňa doručila manželke výpis vyplatených provízii za rok 2005, ktoré jej manžel dostal vyplatené . Vzhľadom k tomu , že už mu zamestnávateľ spravil ročné zúčtovanie mzdy a DP A už má podané , teraz prišiel za mnou , že čo ďalej , vraj on len teraz na to prišiel .

Lenže nemá ani ŽL, ani mandátnu zmluvu ani registráciu na DÚ .

Ako na to , jedná sa o príjem . provízie vo výške 130 000 Sk .

Ak by som mohla aj napriek Vášmu vyťaženiu poprosiť o radu , čo s týmto zábudlivcom porobiť , tak poraďte prosím .

Moja otázka :
1/ Ake DP teraz podať ?
2/ Do akého § zahrnúť príjem provízie vo výške 130 000 Sk za rok 2005 uvedeného poisťováka ?
3/ A vôbec aké idenetifikačné číslo uviesť na DP ?
4/ Aké výdavky by si eventuálne mohol uplatniť , aby aspoň znížil ZD ?


On totiž sa vyjadril , že by to najradšej nepriznal , že ako na neho môžu prísť , ale ja som ho z toho vyviedla .

Ďakujem vopred za odpoveď a za venovaný vzácny čas .:)
Johanka
29.03.06,14:28
Prvé ma napadlo, že zabiť...:D
Ja by som mu normálne urobila DP, ako keby bol zaregistrovaný na DÚ. Za to, že sa nezaregistroval bude postihnutý podľa Zákona o správe daní a poplatkov.Namiesto DIČ by som napísal rodné číslo, však je to aj v predtlači ( ak nie je DIČ pridelené, píše sa rodné číslo). Poraď mu nech "práši" na DÚ dovybavovať si registráciu.
Podľa mňa je to to isté, ako keď sa niekto "zabudne " zaregistrovať za platiteľa DPH pri prekročení obratu. Tiež ho nezabijú, iba dostane sankciu za oneskorenú registráciu.;)
Zita5
29.03.06,14:31
S tým zabitím súhlasím:D , avšak on už že vraj ďalej nebude pokračovať v tejto činnosti , akurát mu budú len dobiehať nejaké provízie , ktoré budú ročne činiť 10 000 Sk, takže jemu netreba sa registrovať .:rolleyes: Toť jeho vyjadrenie .
katkaj
29.03.06,14:32
Ja by som tie príjmy dala do par.6 odst.2 písm d a uplatnila by som 25% paušálne výdavky. Lebo skutočné už asi tažko ponaháňa.
Ale súhlasim s Johankou a jej prvou vetou :-)))
katkaj
29.03.06,14:35
S tým zabitím súhlasím:D , avšak on už že vraj ďalej nebude pokračovať v tejto činnosti , akurát mu budú len dobiehať nejaké provízie , ktoré budú ročne činiť 10 000 Sk, takže jemu netreba sa registrovať .:rolleyes: Toť jeho vyjadrenie .

Tak keď si to vie takto zdôvodniť pri kontrole tak nech sa neregistruje. Veď zodpovedá sám za seba :)
Zita5
29.03.06,17:03
Ako postupovať potom v prípade , že už má podané DP typu A?:confused:
Johanka
29.03.06,18:02
:eek: To je riadny exot.
Myslím, že nezáleží na type priznania. Riadne ako riadne. Podá opravné (ak stíhaš) alebo dodatočné (ak nestíhaš). Využila by som osobitné záznamy na vysvetlenie.
Zita5
29.03.06,18:07
:eek: To je riadny exot.
Myslím, že nezáleží na type priznania. Riadne ako riadne. Podá opravné (ak stíhaš) alebo dodatočné (ak nestíhaš). Využila by som osobitné záznamy na vysvetlenie.

To je ,:rolleyes: lebo skôr sa k tomu nedostanem ako v piatok , a teraz mi volal , že on predsa by nepodával to DP, že nemajú ako na neho prísť .Ide ma poraziť .... potom bude mať problém .Vysvetlila som mu , že príslušná poisťovna ho nahlási na DÚ , ale nič si neberie k srdcu .
Denda
29.03.06,18:11
Chcela by som poprosiť o pomoc pri doriešení nasledovného prípadu :

Bývalá

SZČO v roku 2004 zrušil ŽL . Je zamestnaný na HPP . Toho času nepodniká . Jeho manželka pracuje v nemenovanej poisťovni a on mi tvrdí , že v minulosti patril pod manželku/pre ňu uzatváral poistné zmluvy / a poisťovňa mu vyplácala v roku 2005 províziu , ktorú zasielala na účet jeho manželke .

Teraz poisťovňa doručila manželke výpis vyplatených provízii za rok 2005, ktoré jej manžel dostal vyplatené . Vzhľadom k tomu , že už mu zamestnávateľ spravil ročné zúčtovanie mzdy a DP A už má podané , teraz prišiel za mnou , že čo ďalej , vraj on len teraz na to prišiel .


Ako postupoval v roku 2004? Poisťovák nemôže mať príjmy z poisťovni bez zmluvy. Overte si či sa skutočne nejedná o príjmy jeho manželky a kto má podpísanú zmluvu. Je to dôležité aj z pohľadu správneho zatriedenia písmena v ods.1 alebo ods.2 §6 Zákona o dani z príjmu. Ak nemá zmluvu podľa mňa to nemôže byť §6 a treba skúmať či sa nejedná len o nejaké vratky napr.stornoreziev atď......
Johanka
29.03.06,18:13
Tak tu nepomôže ani zabiť...
Je vysoko pravdepodobné, že by mu v DP vyšiel daňový nedoplatok.A ešte väčšia pravdepodobnosť, že by si nakoniec bola Ty všetkému na vine.
Ruky preč!!! Igelitku vrátiť a zabudnúť.
Tweety
29.03.06,18:16
Tak tu nepomôže ani zabiť...
Je vysoko pravdepodobné, že by mu v DP vyšiel daňový nedoplatok.A ešte väčšia pravdepodobnosť, že by si nakoniec bola Ty všetkému na vine.
Ruky preč!!! Igelitku vrátiť a zabudnúť. Komu niet rady, tomu niet pomoci. Zabudnúť na to.
Zita5
29.03.06,18:20
Johanka asi máš pravdu , určite kašlem na to , lebo potom skutočne sa to zvrhne a ešte budem já vinníkom .

too Denda , on bol aj s manželkou poisťovák a pracovali pre jednu poisťovnu , zrušil živnosť aj zmluvu s poisťovnou a údajne tie príjmy mu prišli až v roku 2005 , kto vie či to nebolo už aj v roku 2004:rolleyes: Jeho manželka pracuje v tej poisťovni ďalej ,ale peniažky plynú na jej účet .No a zistila som , že prečo ....on má exekútora .......a nechce vlastniť žiadny účet .....ale potom v tom je aj manželka ......no hrôza ..... idem od toho ....:rolleyes:
Denda
29.03.06,18:22
Johanka asi máš pravdu , určite kašlem na to , lebo potom skutočne sa to zvrhne a ešte budem já vinníkom .

too Denda , on bol aj s manželkou poisťovák a pracovali pre jednu poisťovnu , zrušil živnosť aj zmluvu s poisťovnou a údajne tie príjmy mu prišli až v roku 2005 , kto vie či to nebolo už aj v roku 2004:rolleyes: Jeho manželka pracuje v tej poisťovni ďalej ,ale peniažky plynú na jej účet .No a zistila som , že prečo ....on má exekútora .......a nechce vlastniť žiadny účet .....ale potom v tom je aj manželka ......no hrôza ..... idem od toho ....:rolleyes:
Ruky preč od toho. Poisťovnňa bez zmluvy nevyplatí ani korunu. Dáva Vám mylné informácie:cool:
Zita5
29.03.06,19:08
Ďakujem za príspevky .:)
Teraz keď nad tým uvažujem , keby to nebol môj prípad a môj známy ...... a niekto by na porade také niečo napísal do príspevku , tiež by som mu radila dať od toho ruky preč:rolleyes: :D , možno ma už na toľko poznáte ......avšak, ak sa objaví známy tak človek , hneď na výstrahu
no, no ,no .... zabúda , a vstúpi si do seba až potom ,ak mu radia spôsobom ...daj od toho ruky preč .... a za to Vám ďakujem.;) Skutočne kašlem na to .Nech si rieši problém sám .
Johanka
29.03.06,19:17
Naozaj niekedy pomôže názor nezaujatého pozorovateľa, lebo najmä známemu človeku chceme pomôcť za každú cenu. Lenže - pomôcť môžeš iba tomu, kto o Tvoju pomoc stojí.
Už som to myslím raz písala : Pomôž somárovi z blata, odmení sa Ti kopnutím. Stokrát overené!!!
Vytiahni ďalšiu igelitku a hor sa do práce :D .
Melnick
29.03.06,19:42
[quote=Zita5]Ďakujem za príspevky .:)

Zitka ,dnes som odovzdávala vypracované opravné DP poisťováčke, ktorá síce má pridelené DIČ, ale mala urobené RZD a nikde priznané
provízie.Pretože to DP išlo až do BA dala som si ho skontrolovať
na DÚ u nás, aby ju tam v BA niečo nezaskočilo keď je taký vysoký
termín na odrodenie priznaní. Prílohou DP / opravného = orig.RZD.
pre náš DÚ to postačovalo,uvidím ako v BA.:)
Zita5
29.03.06,19:46
Melnick , takže ten istý prípad , no to je hrozné ...... a čo si jej uplatňovala aké výdavky.....?
Melnick
29.03.06,19:49
našťastie baba mala príjmy také nízke a väčšiu časť roka
bola PN, že jej opravné vyšlo super. Zabudla som Ti povedať ,že Ti
potvrdím aliby v čase vraždy toho poisťováka.:D
Melnick
29.03.06,19:53
Tiež totiž potrebujem aliby. Bývalý kolega priniesol
niekoľko šanónov SRO fungujúcej od apríla.
Urobená iba Dph - ako neviem . Ani položka zaúčtovaná
už prosím všetkých naokolo o pomoc a od nedele som si
dovolila dať teraz 2 hodinového šlofíka.
Som ako vyžmýkaný citrón.:mee:

Je síce pravda ,že zo stretka som odchádzala posledná,ale asi aj taký výpadok potrebujeme.:)
Zita5
29.03.06,19:54
našťastie baba mala príjmy také nízke a väčšiu časť roka
bola PN, že jej opravné vyšlo super. Zabudla som Ti povedať ,že Ti
potvrdím aliby v čase vraždy toho poisťováka.:D


Beriem Ťa za slovo .:D
Johanka
29.03.06,19:57
našťastie baba mala príjmy také nízke a väčšiu časť roka
bola PN, že jej opravné vyšlo super. Zabudla som Ti povedať ,že Ti
potvrdím aliby v čase vraždy toho poisťováka.:D
Povieme, že bolo Poraďácke stretko . Koľko nás je ? :D :D :D
Zita5
29.03.06,19:59
Melnick , ale počkaj do soboty , ešte mám igelitkára a jedného krabicového ;) :)
atramka
29.03.06,20:05
No babenky, prihodím jednu vecičku s poisťovákmi: Poisťovák-živnostník, vzhľadom na zníženie náladov urobil sporostredkovateľskú zmluvu s osobou zamestnanou v celkom inej oblasti na hlavný pracovný pomer, že mu predpripravovala (dohadzovala) nových klientov vo svojom voľnom čase.
Osôbka to bola šikovná, cez túto sprostredkovateľskú zmluvu si zarobila
22000,- Sk. Bola iba zamestnancom, a tento príležitostný príjem nemusí zdaniť, ale je to všetko OK? Nemá IČO, ani DIČ iba RČ. Nemala sa prihlásiť na DÚ ako sprostredkovateľ sprostredkovateľa??? Čo vy na to?? Nie je to až také čisté, či áno??
Melnick
29.03.06,20:07
A veruže sa mala. Môže sa tešiť na 2000.- sk pozdrav z DÚ.:p

Ale moja klientka má takýchto šikovných pomocníkov
až 15.
atramka
29.03.06,20:11
... no to si myslím aj ja.... no ale nedala sa presvedčiť .... .:-(
..... Skôr to mohlo byť nejako inak naformulované cez príkaznú zmluvu, to by asi obstálo lepšie.... čo myslíte???????
Melnick
29.03.06,20:14
Je to presne to isté. Pretože občan ,ak predpokladá, že bude mať príjmy,už by sa mal ísť nabonzovať na DÚ.
Ináč hrozí 2000.-Sk pokuta / z niečoho musia byť platení/,
keď každý sa snaží ZD znižovať a odvádzať z minima.:p

Prajem pekný večer - SRO ma volá.
atramka
29.03.06,20:16
Melnick, to im potom asi všetkým uhrádza tie pokuty na DÚ (ak si to dali do zmluvy:D :D ).... ak to je bez odmeny, tak potom , keď príde pozdrav - a verím že ho DÚ pošle, lebo tu okolo lietajú pokuty jedna radosť .. -.....už zostanú len oči pre:mee:
atramka
29.03.06,20:18
.... no a predsa........ nedá sa z toho nejako vyzuť?????? ako to urobiť tak, aby bol aj vlk sýty aj baran celý????????????
Zita5
30.03.06,09:55
.... no a predsa........ nedá sa z toho nejako vyzuť?????? ako to urobiť tak, aby bol aj vlk sýty aj baran celý????????????

Aj vlk a baran zostane hladný ..... ak niečo sa vyskytne zo strany DÚ .....:p :)
Zita5
30.03.06,19:56
[quote=Zita5]Ďakujem za príspevky .:)

Zitka ,dnes som odovzdávala vypracované opravné DP poisťováčke, ktorá síce má pridelené DIČ, ale mala urobené RZD a nikde priznané
provízie.Pretože to DP išlo až do BA dala som si ho skontrolovať
na DÚ u nás, aby ju tam v BA niečo nezaskočilo keď je taký vysoký
termín na odrodenie priznaní. Prílohou DP / opravného = orig.RZD.
pre náš DÚ to postačovalo,uvidím ako v BA.:)

Melnick , takémuto sprostredkovateľovi poist. zmlúv vyplýva povinnosť podľa výšky príjmu platiť aj odvody do ZP a SP?

Pripomínam že je zamestnaný na HPP a sprostredkovanie robí na základe mandátnej zmluvy/ktorá sa už ževraj našla /.
atramka
30.03.06,21:02
[quote=Melnick]

Melnick , takémuto sprostredkovateľovi poist. zmlúv vyplýva povinnosť podľa výšky príjmu platiť aj odvody do ZP a SP?

Pripomínam že je zamestnaný na HPP a sprostredkovanie robí na základe mandátnej zmluvy/ktorá sa už ževraj našla /.

Pri ročnej provízii 130000,- určite treba, do SP min.2288,- ako SZČO - popri odvodoch z HPP a do ZP ako si vypočíta, nemá určenú dolnú hranicu ( npr. 183,- Sk)
Zita5
30.03.06,21:41
[quote=Zita5]

Pri ročnej provízii 130000,- určite treba, do SP min.2288,- ako SZČO - popri odvodoch z HPP a do ZP ako si vypočíta, nemá určenú dolnú hranicu ( npr. 183,- Sk)


Bude robiť aj ročné zúčtovanie ZP?b Tá sociálka sa mi nezdá , je to tak ?
atramka
30.03.06,21:54
[quote=atramka]


Bude robiť aj ročné zúčtovanie ZP?b Tá sociálka sa mi nezdá , je to tak ?

Zitka, jednoznačne mal byť zaevidovaný na Dú a mať DIČ, svoj ŽL si zrušil v r.2004 ale on ako sprostredkovateľ nemusel mať živnostenský list, ale registráciu na DIČ -tie jeho provízie boli určite aj v r. 2004, povedzme tiež 130 tis. Sk .......... takže takto to môže vychádzat.....
Melnick
30.03.06,23:09
[quote=atramka]


Bude robiť aj ročné zúčtovanie ZP?b Tá sociálka sa mi nezdá , je to tak ?

Zitka ,v týchto neskorých hodinách som ešte sem zablúdila.
S tou SP je to podľa §§.
§ 642 -651 OZ -povinnosť nevzniká
§ 652 a vyššie OZ - povinnosť áno
Do ZP - povinnosť vždy- určí si výšku ,potom RZ
Neviem či to ešte potrebuješ.:)
Hurá na igelitky!!!!
Zita5
31.03.06,06:04
[quote=Zita5]

Zitka ,v týchto neskorých hodinách som ešte sem zablúdila.
S tou SP je to podľa §§.
§ 642 -651 OZ -povinnosť nevzniká
§ 652 a vyššie OZ - povinnosť áno
Do ZP - povinnosť vždy- určí si výšku ,potom RZ
Neviem či to ešte potrebuješ.:)
Hurá na igelitky!!!!

Melnick , ďakujem. V takú skorú rannú hodinu si tu čo robila ......nebodaj si pracovala .;) :)
Bea Š.
31.03.06,09:38
Môže si takýto poisťovák dať do nákladov auto, t.j. paušál 6,20 + PHM ? musí mať zaplatenú cestnú daň ? A čo iné si ešte môže dať ? Včera večer ma takými otázkami zahrnul známy, ktorý si predĺžil lehotu na odovzdanie DP a mám mu príjmy nejak skresať.
Johanka
31.03.06,10:07
Môže si takýto poisťovák dať do nákladov auto, t.j. paušál 6,20 + PHM ? musí mať zaplatenú cestnú daň ? A čo iné si ešte môže dať ? Včera večer ma takými otázkami zahrnul známy, ktorý si predĺžil lehotu na odovzdanie DP a mám mu príjmy nejak skresať.
Ak si chce dať do nákladov 6,20 Sk a náhradu za spotr.PHM, musí ísť o vlastné osobné MV. Daňová povinnosť k dani z MV mu vzniká v deň, kedy použije toto MV prvýraz na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.
Ako námet čo všetko môžeš dať do výdavkov - buď lúskaj Poradu alebo § 19 ZoDP. Doplňujúce otázky radi zodpovieme ;) .
eop
25.09.06,12:48
[quote=Zita5]
... jednoznačne mal byť zaevidovaný na Dú a mať DIČ, nemusel mať živnostenský list, ale registráciu na DIČ...

Dnes na mňa padla takáto otázka. "Mám iba DIČ, môžem vystavovať aj faktúry?" Nie som si istá, ako je to s tými poisťovákmi, nebolo mi ani povedané, za čo to chce vystavovať, možno asi nejaká sprostr.odmena. Mám v tom mišung:eek:
Johanka
25.09.06,12:57
Len nech smelo vystavuje. ak má za čo :) .
Vážne - sprostredkovatelia poistného sa považujú za daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods.2 písm. d/ Zákona o dani z príjmov. Považujú sa za SZČO, iba podnikajú na základe osobitného predpisu a nie podľa Živnostenského zákona.
eop
25.09.06,13:07
Len nech smelo vystavuje. ak má za čo :) .
Vážne - sprostredkovatelia poistného sa považujú za daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods.2 písm. d/ Zákona o dani z príjmov. Považujú sa za SZČO, iba podnikajú na základe osobitného predpisu a nie podľa Živnostenského zákona.

Aháááá... Super. Ďakujem:D
jankajese
29.09.06,11:26
Chcela by som sa spýtať, kamarátke došla výzva zo ZP na doplnenie ročného zúčtovania ZP. Pracovala celý rok na TPP a zároveň bola sprostredkovateľom DSS. Podala ročné zúčtovanie - typ tlačiva S - SA, SD. Je to správne?
Vy ste hlavičky, určite si to pamätáte, či je to správne zvolený druh tlačív.
jankajese
29.09.06,11:41
Neviete mi fakt pomôcť, mám tušenie, že si zvolila zlé typy tlačív, ak môžte, poradte.dakujem
Johanka
30.09.06,11:23
natkov
11.03.07,08:49
Tak ako je to zo zaregistrovaným poisťovakom na DÚ.
1. Kde zaradím príjem (HP) v DP
2. Aké výdavky si môže uplatniť.
Dekuji
katkaj
11.03.07,08:54
Tak ako je to zo zaregistrovaným poisťovakom na DÚ.
1. Kde zaradím príjem (HP) v DP paragraf 6 odst.2 písm. d
2. Aké výdavky si môže uplatniť. Paušálne alebo skutočné. podľa toho ako sa rozhodne
Dekuji

Odpoved v texte
natkov
11.03.07,09:04
Skutočné výdavky, napr. nákup PHL, telefón a t ď....????
katkaj
11.03.07,09:05
Skutočné výdavky, napr. nákup PHL, telefón a t ď....????


Áno, ale pri skutočných výdavkoch musí viesť účtovníctvo.
mysimis
11.03.07,09:06
Skutočné výdavky, napr. nákup PHL, telefón a t ď....????

Prepočítaj si čo je pre neho výhodnejšie - či skutočné náklady, alebo paušál.
natkov
11.03.07,09:09
Veľmi pekne ďakujem......
natkov
11.03.07,09:18
Apropo paušal 40% rok 2006
katkaj
11.03.07,09:19
Apropo paušal 40% rok 2006


Áno 40% pre rok 2006
jankajese
11.03.07,15:50
Sprostredkovateľ DSS sa rozhodol pre paušalne výdavky. V roku 2006 pracoval aj na TPP. Takže z príjmu zo sprostredkovania si odpočíta platby do ZP (platené z titulu sprostredkovania), platby do SP (dobrovoľné NP), nedoplatok z RZZP (za rok 2005 zaplatený 20.10.2006).
Je to takto správne, ďakujem a ešte ak bol sprostredkovateľom len do 31.12.2006, uvedie sa v DP rodné číslo, alebo ešte DIČ /ukončená činnosť sporstredkovateľa a registrácia na DU, 10.01.2007 odovzdaná kartička s DIČ/.
Ďakujem za radu.
mysimis
11.03.07,16:03
Do DP sa uvedie DIČ. Pri paušálnych výdavkoch si uplatní 40% + zaplatené odvody do ZP a SP.
jankajese
11.03.07,16:06
A čo s tým nedoplatkom z RZZP?
STRELEC
11.03.07,16:12
A čo s tým nedoplatkom z RZZP?Pri paušálnych výdavkoch je zaplatený nedoplatok za RZZP výdavkom.
jankajese
11.03.07,16:30
Prepáčte, len aby som to nedoplietla:
Príjmy:
- výdavky 40 %
- odvody ZP a Sp
- nedoplatok na RZZP ?
STRELEC
11.03.07,16:32
Uhradený nedoplatok nie je niečo zvlášť. Sú to jednoducho fondy, ktoré boli riadne uhradené v roku 2006.
jankajese
11.03.07,16:41
Ďakujem, ešte, že Vás mám...
STRELEC
11.03.07,16:44
Ďakujem, ešte, že Vás mám...Na Porade si človek pomôže - raz ja Tebe, inokedy Ty mne :)
Zita5
05.04.08,09:30
Prosím Vás uvedená pripojená odpoveď ešte stále platí .Ďakujem za reakciu .
http://www.porada.sk/219322-post34.html