koll86
04.03.14,22:28
Ahojte potreboval by som pomôcť kúpil som si pozemok, ktorý je v územnom pláne v oblasti určenej na výstavbu rodinných domov. Chcem tento rok začať stavať no narazil som na odpor úradníkov v meste.

Môj pozemok je cca 90 m od Kanalizácie a IS, Prípojku na elektriku mám, na pozemku mám aj studňu ako zdroj vody a namiesto kanalizácie ktorá je až 90 m od pozemku chcem zatiaľ zhotoviť žumpu.
Na stavebnom úrade kde som sa bol informovať čo a ako mi povedali, že mi nedajú stavebné povolenie na stavbu domu lebo chcem žumpu, keďže v obci je kanalizácia a ja som 90 m od miesta kde je najbližšie kanál. Bolo mi povedané, že mám si na vlastne náklady vybudovať kanalizáciu a urobiť projekt kanalizácie tak aby zvyšné pracely za mojou cca 15 parciel sa mohli potom na kanál napojiť ! mám to pravdaže financovať sám a pod meskou cestou čo je nemyslitelné premna !!
Neviete mi poradiť ako to vyriešiť???????
Navrhoval som im že nech mi dovolia zhotoviť žumpu a využívať ju pokiaľ mesto raz nevybuduje kanalizáciu aj v danej oblasti no stále trvali na tom že mám to vybudovať ja alebo sa mame spojiť všetci a spoločne to vybudovať čo je nemožné kedže niektorý vlastníci žijú v zahraničí.
Pomôžte mi !!??!! čo mam spraviť aby mi mesto dovolilo dočasne žumpu a následne by som sa až pripojil na kanalizáciu ked ju vybudújú....

Ďakujem za rady
lastovicka123
04.03.14,21:38
No to by som aj ja rada vedela??? ved ked nemá pri dome kanalizáciu tak prečo nemôže postaviť žumpu??? a robiť kanalizáciu na 90 m vzdialenosti je hlúposť!
gambi
05.03.14,06:43
Takze pokial ja viem, tak moznosti su tri.
1. Vybudovat kanalizaciu a ziadat o preplatenie nakladov za vytvorenie pripojky po Vas pozemok kedze to nie je vasa povinnost ale povinnost obce.
2.vybudovat cisticku odpadovych vod - problem je, ze ak je v obci kanalizacia, musite kazde 3 mesiace na vlastne naklady kontrolovat vzorky odpadovej vody z cisticky pre odbor ziv prostredia
3. Vybudovat zumpu, (stav. urad by vam mal dat povolenie), naklady spojene s vyprazdnovanim by mal znasat prevadzkovatel kanalizacie a vam spatne refakturovat podla cennika.

Vyskusaj nahodne oslovit iny stavebny urad. Vela zalezi aj na uradnikoch
command
05.03.14,06:48
Ta moznost c.3 sa mi moc nezda pochybujem ze niekto niekomu nieco preplati
tommi_d
05.03.14,07:09
Ako prvé by som spýtal cteného úradníka akýže to konkrétne zákon či iný všeobecne záväzný právny predpis (nie Všeobecne záväzné nariadenie mesta) ukladá majiteľovi pozemku budovať kanalizačný privádzač (pretože podľa tvojho popisu to nie je prípojka, pokiaľ by sa na ňu v budúcnosti mal ešte iný majiteľ pozemku pripájať) a ešte k tomu na majetku mesta (predpokladám že prístupová cesta nie je tvojim majetkom). Pokiaľ by to neviedlo nikam dal by som podnet na prokuratúru na protiprávne konanie mesta (obce)
bodliak
05.03.14,07:13
#3. No majiteľ domu zaplatí účet za vyčerpanie žumpy. O čom pochybujdeš ?
chandler
05.03.14,07:42
pokial ja viem tak je to tak ako ti hovoria. ak je kanalizacia tak nemozes budovat zumpu. musis sa pripojit na kanalizaciu. tvoj problem je ze tvoj pozemok nesiaha az ku kanalizacii. preto musis vybudovat kanalizaciu. je dolezite si tieto veci zistovat este predtym ako kupis pozemok. jedine mozes skusi ist na vodarne a poradit sa este tam.
buchač
05.03.14,07:43
CITUJEM :
Vyskusaj nahodne oslovit iny stavebny urad. Vela zalezi aj na uradnikoch

ODPOVEDAM :
To mám ísť do susedného mesta ( obce ) a tam by povolenie dali ???
To je akože aj možné .....?....Asi len fakt " akože " ...
Diky Brona
05.03.14,10:11
POdla mna ak je pozemok zahrnuty v uzemnom plane, tak obec mala akosi naplanovat aj to potiahnutie kanalyzacie k predavanym pozemkom, ktore su hadam zahrnute v tom schvalemom uzemnom plane. So zvyskom suhlasim, pred kupou treba vsetko preverit a ratat s najhorsimi alternativami
pepa78
05.03.14,10:32
Majú pravdu, ak je v meste kanalizácia tak ti nemlžu dovoliť žumpu...neviem koľko € vyjde taká kanalizácia, ale viem, že keď túto "prípojku" neodovzdáš vodárenskej spoločnosti, tak každý kto bude chcieť stavať v tvojej lokalite sa bude musieť napojiťt a ty za to budeš inkasovať peniaze...takže investícia sa ti určite vráti
command
05.03.14,12:04
Nie je tam napisane ze prevadzkovatel kanalizacie znasa vyprazdnovanie zumpy ale som si nevsimol ze dalej je napisane ze to spetne vyfakturuje vam na zaklade cennika.
koll86
05.03.14,18:13
čo sa týka čističky povedali mi že v ŽIADNOM PRÍPADE !! :(
koll86
05.03.14,18:17
prístupová cesta je v majetku mesta, celá oblasť je v územnom pláne určená na výstavbu rodinných domov, no kanalizáciu mám podľa nich zhotoviť sám a tak aby aj iné domy mohli využívať danú kanalizáciu.
koll86
05.03.14,18:23
pozemok je v oblasti ktorá je v uzemnom pláne určená na výstavbu rodinných domov. k pozemku vedie mestská cesta. na meste akurát povedali ze nemajú peniaze na kanalizáciu ale ja ju mam spraviť za svoje proste nemám slov.
koll86
05.03.14,18:33
tu len poviem toto , bolo mi povedané že akonáhle dokončím kanalizáciu až po svoju parcelu prevezme ju do správy vodárenská spoločnosť takže pochybujem že by sa mi investícia vrátila a tiež budem rád ak zvládnem po finančnej stránke výstavbu svojho domu a nie ešte stavať na mestskom pozemku kanalizáciu kde sme???

Najviac ma hnevá to že som skoro v meste človek by čakal ze vybaviť stavebné nebude problém, keď je aj v územnom pláne určené na stavbu rodinných domov no kebyže kúpim stavebný pozemok niekde v .... uprostred ničoho tak tam skôr dostanem stavebné povolenie.
draik
05.03.14,18:45
Siete spravidla buduju stavebnici na svoje naklady. Ak splnite podmienky, mozte kanalizaciu prevadzkovat a od dalsich pripojenych ziadat peniaze. Kedze to mate tahat cez mestske pozemky, tento scenar je vsak skor nerealny. Tietoveci vratane podmienok napojenia si treba obehat pred kupou pozemku.
karakul
05.03.14,19:49
... niekto tu spomínal, aké máš možnosti...
ale bola by tu ešte jedna možnosť - v zákone totiž stojí, že pripojiť sa na kanalizáciu je povinny "....vlastník stavby alebo vlastník pozemku nemá povolenie príslušného orgánu štátnej vodnej správy na iný spôsob nakladania s odpadovými vodami."
teda skúsiť vybaviť povolenie na iný spôsob nakladania s odpadovými vodami - žumpa, ČOV,....
koll86
05.03.14,20:17
kde v zákone sa to píše? vedel by si mi napísať kde to je? v akom zákone? myslíš že ak by som oslovil vodárne tak ak mi dajú stanovisko že dočasne môžem využívať žumpu tak by to mesto muselo zohľadniť?
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.03.14,20:22
O pripojení na verejnú kanalizáciu pojednáva zákon č. 242/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách ....

Výňatok :
§ 23
Všeobecné podmienky pripojenia
sa na verejnú kanalizáciu
a vypúšťanie vôd do verejnej kanalizácie


(1) Žiadateľ o pripojenie na verejnú kanalizáciu sa môže pripojiť na verejnú kanalizáciu len na základe písomnej zmluvy uzatvorenej s vlastníkom verejnej kanalizácie podľa § 4 ods. 3. Vlastník verejnej kanalizácie alebo vlastník časti verejnej kanalizácie, ktorý žiada o pripojenie na inú verejnú kanalizáciu, ktorej nie je vlastníkom, môže sa pripojiť na verejnú kanalizáciu prevádzkovo súvisiacu len na základe písomnej zmluvy podľa § 16 ods. 5.

(2) Vlastník stavby alebo vlastník pozemku je povinný pripojiť stavbu alebo pozemok, kde vznikajú odpadové vody, na verejnú kanalizáciu a splniť technické podmienky týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu a uzatvoriť zmluvu o pripojení s vlastníkom verejnej kanalizácie, ak v obci, na ktorej území sa stavba alebo pozemok nachádza, je zriadená a vlastník stavby alebo vlastník pozemku nemá povolenie príslušného orgánu štátnej vodnej správy na iný spôsob nakladania s odpadovými vodami.

(3) Vlastník verejnej kanalizácie uzatvorí zmluvu, ak
a) žiadateľ o pripojenie na verejnú kanalizáciu spĺňa technické podmienky týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu a
b) kapacita verejnej kanalizácie to umožňuje.

(4) Stavbu alebo pozemok možno pripojiť na verejnú kanalizáciu podľa systému sústavy verejnej kanalizácie jednou kanalizačnou prípojkou. So súhlasom prevádzkovateľa verejnej kanalizácie možno v odôvodnených prípadoch vybudovať jednu kanalizačnú prípojku pre viac stavieb alebo viac pozemkov alebo viac kanalizačných prípojok pre jednu stavbu alebo jeden pozemok.

(5) Do verejnej kanalizácie možno vypúšťať alebo odvádzať iba odpadové vody mierou znečistenia a množstvom zodpovedajúce prevádzkovému poriadku verejnej kanalizácie, ak sa ich producent nedohodne s prevádzkovateľom verejnej kanalizácie inak.

(6) Odpadové vody, ktoré presahujú najvyššiu prípustnú mieru znečistenia podľa prevádzkového poriadku verejnej kanalizácie, sa môžu vypúšťať do verejnej kanalizácie až po ich predčistení u producenta odpadových vôd na mieru zodpovedajúcu prevádzkovému poriadku verejnej kanalizácie alebo rozhodnutiu okresného úradu.

(7) Ak je súčasťou verejnej kanalizácie čistiareň odpadových vôd, ktorá zabezpečuje zodpovedajúce čistenie odpadových vôd v súlade s povolením na nakladanie s vodami, 7) je zakázané vypúšťať do stokovej siete obsah žúmp a odpadové vody z domových čistiarní odpadových vôd.

(8) Producent odpadových vôd je povinný v mieste a v rozsahu určenom prevádzkovým poriadkom verejnej kanalizácie kontrolovať mieru znečistenia vypúšťaných odpadových vôd do verejnej kanalizácie s výnimkou vypúšťania odpadových vôd z domácností.

(9) Odvádzanie odpadových vôd a vôd z povrchového odtoku a ich zneškodňovanie zo stavby alebo z pozemku, ktorá slúži na výkon samosprávy obce14) alebo na verejné účely, alebo z verejných priestranstiev, zabezpečuje vlastník nehnuteľnosti na vlastné náklady.

(10) Vlastník verejnej kanalizácie môže odmietnuť pripojenie na verejnú kanalizáciu alebo odvádzanie odpadových vôd do verejnej kanalizácie, ak
a) zneškodňovanie odpadových vôd je účelnejšie u ich producenta,
b) zneškodňovanie odpadových vôd mimo verejnej kanalizácie nepoškodí povrchové vody a podzemné vody,
c) zneškodňovanie odpadových vôd vo verejnej kanalizácii je technicky nemožné alebo ekonomicky neúnosné,
d) odvádzanie vôd z povrchového odtoku je možné mimo verejnej kanalizácie,
e) obsahujú látky toxické pre kal, látky inhibujúce biologické procesy čistenia odpadových vôd alebo látky kumulujúce sa v kale do tej miery, že limitujú proces ďalšieho nakladania s ním,
f) to neumožňuje kapacita verejnej kanalizácie a čistiarne odpadových vôd,
g) zariadenia producenta nespĺňajú technické podmienky pripojenia na verejnú kanalizáciu vrátane meradla.

(11) Dôvody odmietnutia pripojenia na verejnú kanalizáciu alebo odvádzania odpadových vôd do verejnej kanalizácie podľa odseku 10 je prevádzkovateľ verejnej kanalizácie povinný písomne preukázať a odôvodniť žiadateľovi o pripojenie na verejnú kanalizáciu alebo producentovi do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti.

(12) Náklady na realizáciu pripojenia ďalšej časti verejnej kanalizácie prevádzkovo súvisiacej hradí žiadateľ o pripojenie na verejnú kanalizáciu, ak sa nedohodne inak.

Choďte uvedenou cestou. Ak sa dohodnete s prevádzkovateľom kanalizácie (napr. spravíte ekonomický prepúočet a pod.) tak chodte náslkedne cestou orgánu štátnej správy na úseku ochrany vôd - pre tento prípad je to obec podľa zákona č. 364/2004 Z.z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon).

Na obec treba dať žiadosť o stanovisko z hľadiska zákona č. 364/2004 Z.z.. Je povinná vyjadriť sa. Ich nadriadený orgán je okresný úrad, odbor starostlivosti o ŽP.

Zatiaľ nechodte cestou stavebného úradu.


CIMOM
karakul
05.03.14,21:18
píše sa o tom v zákone č. 442/2002...
Pozor - vodárne a orgán štátnej vodnej správy nie je to isté - u vodární určite nie - sú to súkromné firmy... orgány ŠVS sú: http://www.enviroportal.sk/agendy/ochrana-vod
chandler
06.03.14,08:53
to ekonomicky neunosne neplati pre koll86 ale pre vlastnika verejnej kanalizacie :)
chandler
06.03.14,08:55
no to je prave ten problem, ze bud si to zaplatis alebo budes cakat.
pepa78
06.03.14,10:42
prevádzkovať to sám nemôže, musínájsť spoločnosť,ktorá má na to oprávnenie...takúto spoločnosť vie dohodiť firma, ktorá bude realizovať stavbu kanalizácie
Peggynka
10.03.14,07:54
Buchač,neveril by si,ale aj takto to funguje;chlapík prišiel vysmiaty s papiermi v ruke a to,čo sa zdalo,že neprejde (obv.úrad život. prostredia),vybavil na krajskom úrade ŽP v KE,pričom patríme pod PO (ako-ponechám na tvoj úsudok).Jednoducho obišiel príslušný úrad.
suto22
01.12.14,11:14
koll86 mam velmi podobny problem a zaujimalo by ma ako ste dopadli.