evuša
11.10.04,19:28
Mám takýto problém. Môj klient chodí nakupovať tovar do Poľska. Niektorí dodávatelia mu vystavujú faktúru bez DPH. Ale niektorí mu vystavujú faktúru s DPH platnou v Poľsku. Klient má pridelené IČ DPH SK a kartičku nosí so sebou, ale niektorí predajcovia ju nechcú akceptovať. Vraj si má DPH odpočítať na Slovensku. Ako mám zúčtovať tie faktúry s DPH, keď môj program akceptuje len 19 % sadzbu DPH? Môžem si túto DPH z faktúry vôbec odpočítať, keď správne mu majú v Poľsku vystaviť faktúru len na základ DPH? Vie mi niekto poradiť?
M3G
11.10.04,17:50
Čo robíte napríklad s PHM nakúpenou v Poľsku? Dávate do nákladov aj DPH, nebudete sa predsa ukazovať kartičku na každej pumpe a pýtať doklad bez DPH.


Čiže pokiaľ máte faktúru bez DPH, samozdaníte ju.
Ak je tam aj DPH, dávate všetko do nákladov a samozdaňovať už nebudete.
accad
18.10.04,06:46
Polemizovala by som , či je len také jednoduché, ak ste registrovaný plátca DPH v SR, zaúčtovať doklad o nadobudnutí tovaru, z iného členského štátu od registrovaného plátcu DPH v danom štáte, s DPH priamo do nákladov. Povinnosťou každého platcu DPH v EU je vystavovať na požiadanie pri tovare doklad, pre platcu DPH registrovaného v inom štáte EU, bez dane. Ak je doklad s daňou, tak podľa zákona o DPH platnom v danom štáte máte nárok požiadať o vrátenie DPH zaplatenej v danom štáte. Tak ako to už bolo na PORADe napísané vtedy to zaúčtujete celé do nákladov a požiadate o vrátenie DPH, keď vám DPH vrátia zaúčtujete prijatú vrátenú DPH do výnosov.
Podľa mňa by malo dôjsť k samozdaneniu aj takto nadobudnutého tovaru.