JANA LC
05.03.14,06:42
Teraz som otvorila poštu z pondelka, že idem účtovať a mám dva darčeky:
jedna došlá faktúra s dátumom dodania : 20.01.2014
druhá došlá faktúra s dátumom dodania: 31.01.2014

Dnes je 05.03.2014, v pondelok bolo 03.03.2014.
Sú tie fakturantky, resp. účtovníčky normálne ?

Ak sa niekto s takýmto stretol, poraďte mi prosím. Budem aj volať správkyni, ale čo keď sa nedovolám ?

Už mi prišla takáto DFA, ale ešte v čase podania do 25.02.2014, tak som len spravila opravný KV.

Podľa nižšie uvedeného príkladu, ktorý prikladám, mi to vychádza tak, že keď mám dôkaz - poštové obálky, že tieto DFA prišli po dátume podania, teda po 25.02.2014, treba si uplatniť DPH v DP DPH za február a dať to do KV DPH február, ale s dátumom dodania, ako je na DFA teda ten január. V tomto prípade by sa nemalo robiť dodatočné KV DPH. Pochopila som to správne ?

Príklad:
5. Platiteľovi dane (dodávateľovi) vznikla v decembri 2013 daňová povinnosť z dodávky tovaru, na ktorú vyhotovil faktúru oneskorene až po 15.01.2014. Uvedie túto faktúru dodávateľ do kontrolného výkazu za mesiac január 2014? Kde v kontrolnom výkaze uvádza odberateľ odpočítanie dane z tejto faktúry?
(Doplnené: 20.02.2014)

Podľa § 78 ods. 2 zákona o DPH musí kontrolný výkaz obsahovať údaje o daňovej povinnosti a odpočítaní dane za príslušné zdaňovacie obdobie v stanovenom členení. Keďže v konkrétnom prípade ide o faktúru na dodávku tovaru, pri ktorej vznikla daňová povinnosť v roku 2013, potom nie je dôvod uvádzať faktúru do kontrolného výkazu. Ak odberateľ prijme faktúru po lehote na podanie daňového priznania za december 2013 (resp. 4. štvrťrok 2013) a uplatní si odpočet dane v zmysle zákona o DPH v daňovom priznaní za január 2014, uvedie údaje z tejto faktúry v časti B.2 kontrolného výkazu za január 2014.

PS: Keď som sa rozprávala s majiteľom, že prečo to tak urobili, tak vraj preto, lebo im hrozil nadmerný odpočet , a že sa boja daňovej kontroly. Tak ďakujem pekne za také účtovníčky, ja mám jednu firmu, ktorá má už 6 mesiacov nadmerný odpočet, a žiadnej daňovej kontroly sa nebojím.

Ďakujem za akúkoľvek radu!
Dáša_
05.03.14,05:53
A toto už neplatí "(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, " ?

Na odpočet máš predsa čas do konca roka.
JANA LC
05.03.14,06:02
Nejde mi o odpočet DPH, to viem, že sa môže odpočítať aj na Vianoce - cez DP DPH, ide mi o kontrolný výkaz DPH:
urobiť dodatočný KV DPH za január, alebo to dať do KV DPH za február, ale s dátumom dodania januárovým, tak ako je na DFA ?

Ďakujem za odpoveď !
Dáša_
05.03.14,06:05
vtedy, keď dáš do odpočtu
Numinoso
05.03.14,06:28
Súhlasím s Dášou, odpočítaj si to vo februári a hneď to uveď aj do KV.
kn-alka
05.03.14,06:38
KV musí sedieť s DPH, takže ak si uplatníš nejaký odpočet neskôr, uvedieš ho takisto v tom mesiaci aj v KV, ako aj v DPH.
To len kvôli roku 2013 boli také stresy ohľadne KV, lebo rok 2013 sa v KV nemal objaviť.
JANA LC
05.03.14,07:54
Ďakujem, ale teraz som dohovorila so svojou správkyňou, vyjadrila sa jednoznačne, že treba urobiť dodatočný KV za január, a DPH z tejto DFA si môžem odpočítať v DP DPH vo februári, že nemusím robiť aj dodatočné daňové priznanie DPH za január.
Keby sa to dalo riešiť tak, ako mi radíte, bola by som rada.
Prosím, informujte sa aj Vy u svojich správcov na DÚ, čo oni povedia.
Ešte raz ďakujem!
bodliak
05.03.14,07:58
1. Ale to potom nebudú sedieť sumy DP DPH a KV DPH pre daný mesiac. To správkyni nevadí ?
2. máš to od nej písomne ? Inak zaprie aj svoj nos medzi očami.

Teraz vidím aj iný príspevok, ktorý to tvrdí - ale nakoniec som si všimol, že je tiež Tvoj.
Veď keď do KV chcú všetko, dátumy dodania aj čísla faktúr, v čom je problém aby to spárovali bez ohľadu na mesiac, v ktorom bol KV podaný ?
Alebo keď podáš v marci opravný za január, spustia januárovú rekonciliáciu znova ???
Oni z toho tiež majú pekný hokej, akurát nad nimi nevisí drakonická pokuta.
Llívia
05.03.14,07:59
Podľa toho, čo Jana LC cituje vyššie, tak do KV mali ísť aj faktúry vystavené v r. 2013, ak si uplatňoval odpočet v 1/2014.
JANA LC
05.03.14,08:13
Keď je dátum dodania 2013, tak to nemôže ísť do KV DPH, lebo KV DPH je len od 01.01.2014.
Ja riešim len to, že kontrolný výkaz DPH musí byť podľa dátumu dodania.
Či to bude riadny, opravný, alebo dodatočný KV , podľa dokladov.
Prosím, informujte sa aj Vy u svojich správcov, ja som sa už.
Llívia
05.03.14,08:15
Ak odberateľ prijme faktúru po lehote na podanie daňového priznania za december 2013 (resp. 4. štvrťrok 2013) a uplatní si odpočet dane v zmysle zákona o DPH v daňovom priznaní za január 2014, uvedie údaje z tejto faktúry v časti B.2 kontrolného výkazu za január 2014.
nika.sum
05.03.14,08:16
to ze to povedala spravkyna nemusi a v tomto pripade ani nie je spravne. Tak ako som odpovedala vo vasom druhom prispevku a tak ako vam tu mnohi odpovedali. Do KV to ide vtedy ked aj do DP DPH.
Llívia
05.03.14,08:16
Reagovala som na to, čo naísala Kn-alka "lebo rok 2013 sa v KV nemal objaviť."
Llívia
05.03.14,08:18
Jana LC, žiadny opravný KV by som nedávala, zahrnula by som to do KV za 3/2014 s dátumom dodania podľa faktúr. Ak to bude zle, DÚ ti to určite vytkne. Podľa mňa však nevytkne, lebo takýto postup je správny. Aj keby to bolo zle, nemala by byť za to pokuta, DR sľúbilo, že nebude pokutovať.
neldanka
21.03.14,08:35
pre Dasa - mna znama upozornila na toto v §51 odst.2: "Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty (http://www.porada.sk/lehoty#__AUTOKW) na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie (http://www.porada.sk/zdanovacie-obdobie#__AUTOKW) kalendárneho roka, v ktorom právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) na odpočítanie dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) vzniklo, vykoná odpočítanie dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)." lebo som riesila podobny problem....
martuľa
23.03.14,07:36
mám ten istý problém z januára.
Dátum vyhotovenia: 31.1.2014
dátum dodania: 31.1.2014
došla (konateľ (http://www.porada.sk/konatel#__AUTOKW) držal u seba): 28.2.2014
Dám to všetko do februára.......
Len mám dotaz : aké dátumy tam uvediem?
Dátum dodania:.......... apod...
vďaka
promont maja
30.05.14,09:09
Janka ... ako si s tým naložila? ... poprosím doplň výsledok svojho konania a ak, tak aj daňovej správy ...

JANA LC (05.03.14 08:54) Ďakujem, ale teraz som dohovorila so svojou správkyňou, vyjadrila sa jednoznačne, že treba urobiť dodatočný KV za január, a DPH z tejto DFA si môžem odpočítať v DP DPH vo februári, že nemusím robiť aj dodatočné daňové priznanie DPH za január.
Keby sa to dalo riešiť tak, ako mi radíte, bola by som rada.
Prosím, informujte sa aj Vy u svojich správcov na DÚ, čo oni povedia.
Ešte raz ďakujem!