Siska
29.03.06,16:00
Ahojte poraďáci, poprosila by som o radu:
Mám dôchodcu,ktorý je poberateľom starobného dôchodku k 1.1.2005, t.j. bol poberateľom starobného dôchodku aj v roku 2004, mal príjem z DOVP 7200,-Sk, z ktorého nebola zrazená ani odvedená daň a od 25.08.2005 je živnostkníkom. Neviem ako mám vyplniť prehľady, hlásenie, neviem či mám podať DPFO-B a priznať mu aj dôchodok aj príjem z DOVP v tomto priznaní.
Alebo mu mám urobiť RZ. Viem že je to trochu zložité, ak nebude jasná otázka - doplním. Ďakujem za pomoc.
Zita4
29.03.06,18:24
Ahojte poraďáci, poprosila by som o radu:
Mám dôchodcu,ktorý je poberateľom starobného dôchodku k 1.1.2005, t.j. bol poberateľom starobného dôchodku aj v roku 2004, mal príjem z DOVP 7200,-Sk, z ktorého nebola zrazená ani odvedená daň a od 25.08.2005 je živnostkníkom. Neviem ako mám vyplniť prehľady, hlásenie, neviem či mám podať DPFO-B a priznať mu aj dôchodok aj príjem z DOVP v tomto priznaní.
Alebo mu mám urobiť RZ. Viem že je to trochu zložité, ak nebude jasná otázka - doplním. Ďakujem za pomoc.
Ja by som povedala, že keď mal príjmy podľa § 6 aj § 5 Daňového zákona, musí si podať daňové priznanie FO typu B. Prehľady a hlásenie treba vyplniť podľa skutočnosti.
endrju
29.03.06,18:28
Ahojte poraďáci, poprosila by som o radu:
Mám dôchodcu,ktorý je poberateľom starobného dôchodku k 1.1.2005, t.j. bol poberateľom starobného dôchodku aj v roku 2004, mal príjem z DOVP 7200,-Sk, z ktorého nebola zrazená ani odvedená daň a od 25.08.2005 je živnostkníkom. Neviem ako mám vyplniť prehľady, hlásenie, neviem či mám podať DPFO-B a priznať mu aj dôchodok aj príjem z DOVP v tomto priznaní.
Alebo mu mám urobiť RZ. Viem že je to trochu zložité, ak nebude jasná otázka - doplním. Ďakujem za pomoc.
Nebola zrazená daň z DOVP keď nemal nárok na nezdaniteľnú časť? Dôvod? :eek:
Určite má povinnosť podať daňové priznanie (= nemôže byť urobené ročné zúčtovanie) ak má príjmy zo živnosti.
Správny typ daňového priznania si treba asi vyriešiť v rubrike "Daň z príjmu" http://www.porada.sk/f2-dao-z-prijmu.html
Siska
29.03.06,19:23
Nepovedala by som , že tam bol nejaký dôvod, skôr nedbalosť. A teraz nevie
čo má robiť. Poraď mi prosím čo s tým. Mala by sa daň dodatočne odviesť? Ale ako to napíšem do prehľadov? A ešte posledná otázka mám uviesť príjem z DOVP do priznania typu B, keď je živnostník? ďakujem
Zita4
29.03.06,19:25
Nepovedala by som , že tam bol nejaký dôvod, skôr nedbalosť. A teraz nevie
čo má robiť. Poraď mi prosím čo s tým. Mala by sa daň dodatočne odviesť? Ale ako to napíšem do prehľadov? A ešte posledná otázka mám uviesť príjem z DOVP do priznania typu B, keď je živnostník? ďakujem
Dá si DP FO typu B, tam sa uvedú všetky príjmy. Aj § 5 aj § 6.
Siska
29.03.06,19:30
Ďakujem za odpoveď. Ale predsa v tomto nemám jasno. Do priznania B uvediem príjmy §5, §6 treba uviesť aj výšku dôchodku (54600Sk)? Aká bude výška nezdaniteľnej časti? Výška dôchodku nepresiahla 87936, môže si uplatniť rozdiel? Ďaujem za odpoveď.
Zita4
30.03.06,05:50
Ďakujem za odpoveď. Ale predsa v tomto nemám jasno. Do priznania B uvediem príjmy §5, §6 treba uviesť aj výšku dôchodku (54600Sk)? Aká bude výška nezdaniteľnej časti? Výška dôchodku nepresiahla 87936, môže si uplatniť rozdiel? Ďaujem za odpoveď.
Samozrejme, že musí uviesť výšku dôchodku a uplatní si len rozdiel medzi 87936 a dôchodkom. (§ 11 ods. 2 Zákona o dani z príjmov)