janokapusta
05.03.14,07:05
Dobry den,

chcem sa opytat, ze ak zamestnavatel pristupi k optimalizacii miezd znizenim mzdy, a zamestnanec s tym neshlasi, je mozne v tomto pripade vypovedov okamzite skoncit pracovny pomer ak do 15dni od terminu splatnosti nebude mzda vyplatena v plnej vyske, vyplatena bude len optimalizovana? Alebo sa ma len moznost domahat vyplatenia zvysnej mzdy v obciansko sudnom konani a za optimalizovanu mzdu musi pracovat este dva mesiace podla zakonika prace ak da normalnu vypoved, ktora nie je riesena dohodou?
Ak by zamestnanec v takomto pripade dal vypoved, ma narok na podporu v nezamestnanosti po dobu 6 mesiacov?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Llívia
05.03.14,06:46
Aké "krásne" synonymum k odrbávaniu - že optimalizácia :mad:

Ak chce zamestnávateľ zmeniť výšku mzdy, musí s touto zmenou zamestnanec súhlasiť a musí byť k pracovnej zmluve vyhotovený písomný dodatok, ktorý musí byť podpísaný oboma stanami. Ak zamestnane dodatok nepodpíše - nie je to jeho povinnosť - a zamestnávateľ mu nevyplatí mzdu tak, ako je určené v pracovnej zmluve, dopustí sa zamestnávateľ nevyplatenia časti mzdy. Zamestnanec má v tom prípade právo okamžite skončiť pracovný pomer po uplynutí 15 dní od splatnosti mzdy. Tiež má nárok na náhradu mzdy v sume priemerného zárobku za 2 mesiace podľa § 69 Zákonníka práce. Aká vysoká musí byť nevyplatená mzda, aby zamestnanec mohol okamžite skončiť prac. pomer, ZP nešpecifikuje. Nevyplatenú časť mzdy si môže zamestnanec vymáhať súdnou cestou. Môže sa aj obrátiť na príslušný inšpektorát práce. A môže zamestnávateľovi zavariť aj podaním trestného oznámenia podľa § 214 Trestného zákona.

Ešte nám prezraď, či sa pýtaš kôvli zamestnancovi, alebo kvôli zamestnávateľovi.
tictac7
05.03.14,08:12
rozobrala by som si to takto - "optimalizáciou" sa rozumie nevyplatenie variabilnej zložky mzdy pri zachovaní základnej zložky? Ak áno, a variabilná zložka je viazaná na podaný výkon, teda je čisto na subjektívnom hodnotení nadriadeného, tak nepochodíš - je to nenárokovatelná časť mzdy - môžeš ísť aj ....., aj tak si nepomôžeš
Llívia
06.03.14,09:29
Ak je v prac. zmluve stanovené, že zamestnanec má nárok na odmenu (variabilnú zložku) po splnení stanovených podmienok, je to nárokovateľná čiastka - môj názor.