cli
05.03.14,07:53
Starosta bol v obci starostom 4 volebné obdobia po sebe.V 3 roku posledného obdobia zložil funkciu zo zdravotných dôvodov.V máji 2012 po ťažkej chorobe zomrel.Výšku odstupného mu odsúhlasilo aj obecné zastupiteľstvo.Dedičia chcú znova otvoriť dedičské konanie a toto schválené odstupné doňho dodatočne zahrnúť.Nový zástupcovia obce tvrdia, že už je nárok na odstupné premlčané. Preto znie moja otázka: Majú dedičia nárok na odstupné ak starosta zomrel v máji 2012 a dedičia o odstupné požiadali v mesiaci december 2013.Majú ešte nárok na jeho odstupné?
Chobot
05.03.14,07:01
Asi by trebalo napísať trochu viac. z takto zadanej otázky som asi nielen ja jeleň.

Čo majú spoločné dedičia so starostovým odstupným? Nejako mi uniká súvislosť. (môžem si len domýšľať, že niekto zomrel, keďže spomínaš dedičov).
luja5
05.03.14,07:07
Podobne. A ja si môžem tiež len domýšľať, že dediči sú dedičmi po starostovi, ktorý zomrel.
tictac7
05.03.14,08:01
z akého titulu by mal starosta nárok na odstupné v máji 2012?
Chobot
05.03.14,08:08
Nedokážeš napísať zadanie tak, aby to pochopili aj nezaujatí? My nevieme, čo sa tam stalo v máji 2012, nevieme si domyslieť súvislosti. Skús to dať prečítať niekomu známenu, kto nepozná prípad, či to z tvojho zadanie pochopí.

Ak chceš relevantnú odpoveď, musíš to napísať zrozumiteľne.

Prečo má nárok na odstupné?
Chobot
05.03.14,09:40
Ako stále mi uniká jedna vec.

Oni mu schválili po smrti odstupné?

Alebo to odstupné bolo schválené ešte pred tým, než zomrel? Ak áno, prečo mu to nebolo vyplatené pri skončení funkcie alebo hneď po schválení? TO je možné považovať za nevyplatenie mzdy zamestnancovi.

Ak mal na odstupné nárok starosta, tak táto pohľadávka po jeho smrti prešla automaticky na jeho rodinných príslušníkov - manželku a deti, prípadne osoby žijúce s ním v domácnosti. To ani nemusí byť predmetom dedičského konania. Je to priamo v § 35 ods. 1 zákonníka práce:

(1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.

Takže to odstupné malo byť vyplatené priamo jeho manželke a deťom, ak to nebolo vyplatené starostovi. Podľa Občianskeho zákonníka sa na mzdu vzťahuje všeobecná trojročná premlčacia lehota, takže dôležité je vedieť, kedy malo byť odstupné vyplatené. Od toho dátumu začína plynúť premlčacia lehota. Ak si pozostalí uplatnili nárok na to odstupné do 3 rokov odkedy malo byť odstupné vyplatené, ich nárok nie je premlčaný a je oprávnený.

Takže ak nie je niečo inak (niečo podstatné, čo si stále neuviedla), tak majú nárok na odstupné. A ešte dopĺňam pre dedičov - pokiaľ je to manželka a deti, nie je vôbec potrebné otvárať dedičské konanie. Ako som uviedol, mzdové nároky zamestnanca musiy byť po smrti automaticyk vyplatené manželke a deťom.
Mária27
09.09.14,06:35
Ak ste v roku 2013 požiadali, premlčacia doba odvtedy neplynie.
odstupné starostu je v zákone 253/1994

§ 5
(1) Po zániku mandátu starostu z dôvodu skončenia funkčného obdobia patrí starostovi odstupné z rozpočtu obce vo výške trojnásobku jeho priemerného mesačného platu, ak vykonával funkciu dlhšie ako šesť mesiacov. To neplatí, ak ide o dôvody uvedené v osobitnom predpise.9) Odstupné starostovi nepatrí, ak vykonával funkciu menej ako šesť mesiacov.
(2) Priemerným mesačným platom na účely odseku 1 a § 2 ods. 2 je jedna dvanástina súčtu platu podľa § 3 alebo podľa § 4 ods. 2 za obdobie dvanástich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov predchádzajúcich mesiacu, v ktorom vznikla potreba zistenia priemerného mesačného platu. Priemerný mesačný plat sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
(3) Nárok na odstupné podľa odseku 2 nevznikne, ak bol starosta opäť zvolený do funkcie.
(4) Ak mandát starostu zanikne smrťou, nárok na odstupné podľa odseku 2 a jeho ďalšie peňažné nároky postupne prechádzajú na manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti.10) Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.