manDarinkaV
29.03.06,17:53
Prosim Vas o radu - Je mozne dat do nakladov za rok 2005 nakup hmot. inv.majetku(konkretne motorova pila) ktora bola zakupena v r.2004, ale podnikat zacal podnikatel az v r.2005, kedy mu bolo vydane aj zivnost.opravnenie na Pilcicke prace. Dakujem.
ondrejvla
30.03.06,14:20
Prosim Vas o radu - Je mozne dat do nakladov za rok 2005 nakup hmot. inv.majetku(konkretne motorova pila) ktora bola zakupena v r.2004, ale podnikat zacal podnikatel az v r.2005, kedy mu bolo vydane aj zivnost.opravnenie na Pilcicke prace. Dakujem.

Zaujímavá otázka a to hneď v dvoch bodoch:
- do nákladov nákup HIM
- zakúpené v r.2004 a do HIM v r. 2005

Odpovede : - do nákladov, alebo v JÚ do výdajov nemožno zaúčtovať majetok
ak je jeho vstupná cena vyššia ako 30 tis. Sk - ZoDP!
- ak FO mala právoplatný ŽL až v roku 2005 a náklady na
podnikateľskú činnosť pred jej zahájením, mám nárok si tieto
zaúčtovať do výdajov. Takže ak si kúpil motorovú pílu z dôvodu
podnikat.činnosti pred začatím, môže si ju zaúčtovať buď do
majetku alebo do nákladov.
Zita5
30.03.06,14:29
Zaujímavá otázka a to hneď v dvoch bodoch:
- do nákladov nákup HIM
- zakúpené v r.2004 a do HIM v r. 2005

Odpovede : - do nákladov, alebo v JÚ do výdajov nemožno zaúčtovať majetok
ak je jeho vstupná cena vyššia ako 30 tis. Sk - ZoDP!
- ak FO mala právoplatný ŽL až v roku 2005 a náklady na
podnikateľskú činnosť pred jej zahájením, mám nárok si tieto
zaúčtovať do výdajov. Takže ak si kúpil motorovú pílu z dôvodu
podnikat.činnosti pred začatím, môže si ju zaúčtovať buď do
majetku alebo do nákladov.

Na doplnenie - ak je nákup pod 30000 SK - musí byť nadobúdací doklad , účtovať cez účtovné uzávierkové operácie interným dokladom do výdavkov OVZ , ak cena nadobudnutia je nad 30 000,- výdavky OVZ vo výške odpisov už spomínaným spôsobom cez ÚUO .

Vlastne účtuješ o zriaďovacích výdavkoch .
manDarinkaV
04.04.06,16:02
Dakujem za odpoved. Jedna sa o 2 mot.pile,nakup.cena do 30.000/ks. Zakupil ich 1rok vopred, lebo bola na ne vyhodna cena, a uz vedel urcite, ze v r. 2005 bude podnikat v tejto oblasti. Nadobud.doklady ma, a dal si ich obe do nakladov za r.05.
Maxinka
11.01.07,10:21
Prosím Vás o pomoc:
SZČO - JÚ kúpila v decembri laser za 48.000,-. V decembri ho ale predala s.r.o. , ale za 30.000.Kde má zaradiť SZČO daný majetok, keď ho hneď v tej deň predá?Ako to mám zaúčtovať?
Tweety
11.01.07,10:31
Prosím Vás o pomoc:
SZČO - JÚ kúpila v decembri laser za 48.000,-. V decembri ho ale predala s.r.o. , ale za 30.000.Kde má zaradiť SZČO daný majetok, keď ho hneď v tej deň predá?Ako to mám zaúčtovať? Nákup: VNOZD, predaj POZD.
Maxinka
11.01.07,10:34
Nákup: VNOZD, predaj PNOZD.

Prosím - nerozumiem tomu!A môže to tak predať so stratou, čo potom s tou:)
Johanka
11.01.07,10:53
Preklad skratiek: Výdavok a príjem neovplyvňujúci základ dane.

A o čo tej SZČO išlo? Vyrobiť si stratu? Za normálnych okolností
sa má účtovať : pri nákupe ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, pretože ide o odpisovaný investičný majetok . Pri predaji ide o príjem ovplyvňujúci základ dane, pretože je to príjem z predaja inv.majetku. Do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane ako uzávierková operácia účtuje zostatková cena predaného majetku.
Majetok môžeš predať aj zo stratou.
Ak má v živnostenskom liste kúpu a predaj tovaru, radšej by som to zaúčtovala ako tovar ....
Maxinka
11.01.07,11:06
Ona si nechce vytvoriť stratu, len to tak chce predať aby to tá druhá strana si mohla jednorázovo odpísať:
Takže za nenormálnych okolností by ste to ako zaúčtovali?
Maxinka
11.01.07,11:59
Nákup: VNOZD, predaj PNOZD.

Ak to dám v JÚ ako VNOZD- 48000 a následným predajom PNOZD - 30000,tak sa ani nezníží zákl. dane?To ako keby som ani nič nekúpila!
A následne v PÚ to mám kde zaúčtovať, keď bude tá OC 30000?
Tweety
11.01.07,12:22
Ak to dám v JÚ ako VNOZD- 48000 a následným predajom PNOZD - 30000,tak sa ani nezníží zákl. dane?To ako keby som ani nič nekúpila!
A následne v PÚ to mám kde zaúčtovať, keď bude tá OC 30000? Opravila som pôvodnú stratku, N pri príjme. Takže ešte raz. Nákup výdaj neovp., predaj príjem, ktorý daň ovplyvní, lopaticky, zaplatí z 30000.- daň z príjmu. Nákup MV v PÚ, cez obstaranie 042, do majetku 30000.-.
Maxinka
11.01.07,12:58
Opravila som pôvodnú stratku, N pri príjme. Takže ešte raz. Nákup výdaj neovp., predaj príjem, ktorý daň ovplyvní, lopaticky, zaplatí z 30000.- daň z príjmu. Nákup MV v PÚ, cez obstaranie 042, do majetku 30000.-.
Takže v JÚ to nemusím dať do odpisovania a následne s tadiaľ vybrať?Dám to len do "Nákup HIM" a potom predaj "POZD" - rozumiem tomu už dobre?
A v tom PÚ - aký účet 042/... je neodpisovaný IM? Mám ho aj zaradiť?
Tweety
11.01.07,13:01
Takže v JÚ to nemusím dať do odpisovania a následne s tadiaľ vybrať?Dám to len do "Nákup HIM" a potom predaj "POZD" - rozumiem tomu už dobre?
A v tom PÚ - aký účet 042/... je neodpisovaný IM? Mám ho aj zaradiť?
Áno, kúpila si majetok-VNOZD, predala si majetok POZD.
PÚ:
nákup 042/321, zaradenie do majetku 02../042, odpis 551/08..
Johanka
11.01.07,13:16
Ona si nechce vytvoriť stratu, len to tak chce predať aby to tá druhá strana si mohla jednorázovo odpísať:
Takže za nenormálnych okolností by ste to ako zaúčtovali?

A o tomto už niekedy počula?
§2 Zákona o dani z príjmov:
n) závislou osobou blízka osoba2) alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba,
o) ekonomickým alebo personálnym prepojením účasť osoby na majetku, kontrole alebo vedení inej osoby alebo vzájomný vzťah medzi osobami, ktoré sú pod kontrolou alebo vedením tej istej osoby alebo v ktorých má táto osoba priamy alebo nepriamy majetkový podiel, pričom účasťou na
1. majetku alebo kontrole sa rozumie viac ako 25 % priamy alebo nepriamy podiel alebo nepriamy odvodený podiel na základnom imaní alebo na hlasovacích právach, pričom nepriamy podiel sa vypočíta súčinom percentuálnej výšky priamych podielov vydelených stomi a takto vypočítaný výsledok sa vynásobí stomi a nepriamy odvodený podiel sa vypočíta súčtom nepriamych podielov; nepriamy odvodený podiel sa použije len na výpočet výšky účasti jednej osoby na majetku alebo kontrole inej osoby, ak táto jedna osoba má účasť na majetku alebo kontrole niekoľkých osôb, z ktorých každá má účasť na majetku alebo kontrole tej istej inej osoby; ak výška nepriameho odvodeného podielu presahuje 50 %, všetky osoby, prostredníctvom ktorých sa jeho výška počítala, sú ekonomicky prepojené bez ohľadu na skutočnú výšku ich podielu,
2. vedení sa rozumie vzťah členov štatutárnych orgánov alebo členov dozorných orgánov obchodnej spoločnosti alebo družstva k tejto obchodnej spoločnosti alebo družstvu,
p) iným prepojením obchodný vzťah vytvorený len na účel zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty,
Johanka
11.01.07,13:20
Takže v JÚ to nemusím dať do odpisovania a následne s tadiaľ vybrať?Dám to len do "Nákup HIM" a potom predaj "POZD" - rozumiem tomu už dobre?
A v tom PÚ - aký účet 042/... je neodpisovaný IM? Mám ho aj zaradiť?
Odpisovať môžeš iba majetok, ktorý je evidovaný k 31.12. , takže v JÚ žiadne odpisy.
V s.r.o. Vám ale ide o to, aby ste to mohli zaúčtovať celé do nákladov- tak musí byť OC menšia ako 30000 Sk.

No, ale to tu už niečo porušujeme ...
Maxinka
16.01.07,07:38
Áno, kúpila si majetok-VNOZD, predala si majetok POZD.
PÚ:
nákup 042/321, zaradenie do majetku 02../042, odpis 551/08..
Mám tieto účty použiť aj keď ten majetok je 30.000, t.j. - je neodpisovaný?
Tweety
16.01.07,07:43
Mám tieto účty použiť aj keď ten majetok je 30.000, t.j. - je neodpisovaný? AK ho chceš odpisovať,( môžeš) tak použiješ tie účty.
Maxinka
16.01.07,07:46
AK ho chceš odpisovať,( môžeš) tak použiješ tie účty.
A ak ho nechcem odpisovať, tak môžem použiť účet 501... - alebo aký?
Tweety
16.01.07,07:47
A ak ho nechcem odpisovať, tak môžem použiť účet 501... - alebo aký?501AE je ten priamo do nákladov.
Maxinka
16.01.07,07:54
501AE je ten priamo do nákladov.
A nedá sa použiť účet 504AÉ/?Ty kde dávaš takýto majetok aby si ho mala niekde prehľadne?
Tweety
16.01.07,07:57
A nedá sa použiť účet 504AÉ/?Ty kde dávaš takýto majetok aby si ho mala niekde prehľadne?
504- je predanýtovar, ten použiť nemôžeš.
Maxinka
16.01.07,08:14
Ďakujem, veľmi mi pomáhaš. Je to oceniteľné, keď s PÚ ešte len začínam a niekedy si neviem dať rady a nájdu sa taký ľudia ako ty a majú nervy na takých ako sme my.
press
25.01.07,19:36
Potrebujem radu.
Teraz pri priprave inventarizacie som zistila jednu vec s ktorou si neviem rady.

Firma ma v prenajme priestory v jednej budove (nie vsetky).
Nas riaditel dal spravit nabytok do tychto priestorov na zmluvu a aj do priestorov ktore nevyuzivame.
Konkretne mi ide o kuchynku ktoru majitel budovy prenajima inemu najomcovi, ale mi sme tam dali zabudovat kuchynkovy nabytok, umyvacku riadu a podobne.

povodne som mala tuto kuchynku v DHIM a chcela som to odpisovat, ako podnikovy majetok. Ale teraz pozeram ze vlastne mi ten nakupeny majetok ani nevyuzivame. Mam tam aj ine zariadene kuchynky nasim nabytkom, ale na tieto mame najomnu zmluvu a aj ich vyuzivame.

Hovorila som s majoritnym akcionarom spolocnosti (mojim zamestnavatelom), ktory mi povedal ze to tento rok si bude majitel budovi musiet odkupit, lebo je to teda riadna volovina, aby firma kupila majetok ktory ani nevyuziva. @_@

Tak teraz co s tym. @_@
Kam to zaradit, zrusit odpisy... ??
press
26.01.07,14:19
Nikto nevie co s tym ???
Este raz v skratke:
1. majetkom o ktorom som si myslela ze mal byt DHIM a odpisovany (2006)
ale neni vyuzivany na podnikanie (2006)
bude v tomto roku predany. (2007)

kam to mam zauctovat ???
Do spotreby ako material 501AE a potom 642AE - trzby z predaja materialu ?
alebo
ako majetok 022AE... neviem tato varianta sa mi nezda.