Lina
11.10.04,19:36
Prosím Vás o radu. Prevzala som agendu jednej spoločnosti a tá má v neuhradených došlých faktúrach faktúry ktoré boli uhradené v roku 2003. Čo s tým? Ako to zaúčtovať? Niektoré boli v hotovosti a niektoré prevodom. Nechápem ako mohli nezaúčtovať úhradu bankou. Ešte tak cez pokladňu môže byť, že neodovzdali doklad ale tá banka.... Jednoducho neviem ako to odúčtovať.
Poradí mi niekto?
Ďakujem
M3G
11.10.04,18:05
Ak je to jednoduché účtovníctvo:
skontrolujete, či v roku 2003 sa dostala úhrada do zdaniteľných príjmov. Ak áno, uhradíte ju bez prevodu do denníka a necháte odkaz na úhradu v roku 2003.
Ak nie, musíte sa poradiť s majiteľom, čo s tým...či zaradiť do roku 2004 alebo spraviť opravné priznanie roku 2003

Ak podvojné účtovníctvo
Ja mám taký istý problém, musí sa to robiť individuálne. V podstate ide o to, že ak v roku 2003 sedeli všetky účty a MD=D dohromady, tak potom budete mať ešte minimálne jeden účet chybný, pretože nejako to zaúčtovať museli...

Ja mám podobný problém po prebratí firmy - mám účet 343, ktorý vykazuje zostatok cca 1 mil. Sk, pričom by mal vykazovať iba 100 tisíc Sk.
Napríklad musím zistiť, či v roku 2003 nebola chybne zúčtovaná úhrada od daňového úradu. Mala byť zaúčtovaná napr. 221/343.001, ale nebola. Mohla byť zaúčtovaná napr. 221/378 a tým pádom má aj účet 378 chybný zostatok. Ak by to bola iba takáto jednoduchá chyba v roku 2004 spravím interný doklad so zaúčtovaním 378/343.001 a ako účel napíšem oprava účtovania.
Toto by bol ten jednoduchší prípad :)

__________________________________________________ _____________

Ale najhoršie by bolo, keby sa účtovníctvo robilo ručne a na konci sa nerovnajú strany MD a D(čo sa môže ľahko stať). Vtedy musíte spraviť opravné priznanie 2003. Bohužial.
M3G
11.10.04,18:10
Ešte ma napadol a neublížil jeden prípad:

Mohlo sa stať, že úhrada bola zaúčtovaná iba v hlavnej knihe, ale paralelne nie v knihe záväzkov.

a 2 prípady čo sa mohli stať:

- ak bolo saldo do súvahy preberané z účtu 321, tak by malo všetko sedieť, až na zoznam neuhradených faktúr.

- ak bolo saldo do súvahy preberané z neuhradených faktúr, potom bude v účtovníctve veľký bordel, lebo neviem ako im to mohlo vyjsť. Treba urobiť závierku 2003 nanovo.
Paula
12.10.04,06:52
Pred 2 rokmi v októbri som tiež prevzala taký neporiadok. Účet 221 a 321 mal správny zostatok, len suma faktúr neuhradených bolo viac cca o 300 000 Sk. V knihe faktúr ale môžem v každej otvoriť úhrady a tam som ich doplnila aj za staré roky už bez účtovného zápisu.
Lina
12.10.04,07:39
Problém je v tom, že tete účtovníčke záhadne sedí aj saldo aj hlavná kniha aj strany MD a D. Proste kúzelník. Klient nechce počuť nič o opravnom daňovom priznaní lebo by sme sa mohli zamotať do starých rokov, ktoré asi tiež neboli najlepšie.

UF je to ťažké. Nieviem ako sa s tým popasujem.
Ďakujem za všetky rady ktoré boli a ak niekto na niečo príde napíšte.
Ešte raz díky.
Paula
12.10.04,14:19
Vidím problém v tom, že úhrady síce bola zaúčtované, ale neboli pri nich "vytiahnuté" z knihy faktúr príslušné faktúry na likvidáciu. Preto zostali akože neuhradené. Nemôžeš si ich v knihe faktúr otvoriť a pridať chýbajúce úhrady (len dátum, bez účtovného zápisu)?
Lina
13.10.04,07:43
Bohužial nie. Pracujem v software MONEY a ten automaticky všetko zaúčtováva. Jedine ak by mal niekto s týmto programom skúsenosti a vedel nejakú fintu! HM?

Inak ma čaká naozaj jedine opravné DP alebo čakať tak dlho aby som ju odpísala.
Paula
13.10.04,08:20
Nedovolí ti softvér ani vymazať z knihy faktúr vymazať tie uhradené v starých rokoch? Ten tvoj nepoznám, možno je v ňom nejaká finta.
Lina
14.10.04,19:15
Bohužial v tomto je ten software hrozný alebo dobrý? Skôr som vymyslela, že si skúsim zohnať potvrdenia od dodávateľov, že uvedené záväzky boli zaplatené v minulých rokoch a preúčtujem ich na nejaké podsúvahové účty. Ak príde daňová kontrola tak si do skúsime obhájiť prehláseniami. Snáď nám dajú pokutu len za nedodržanie účtovania a za neprehladnosť účtovníctva.

HM. Ako to tak čítam... Snáď nebude vysoká tá pokuta.
Paula
14.10.04,19:43
Sa mi nezdá... žeby si sama jediná mala tento program? Lebo niekedy sa človek dopátra k finte skôr radou užívateľa (účtovníka), než z príručky písanej autorom softvéru.... Je to síce pri väčšom množstve dokladov časovo náročné, ale niekedy sa oplatí prejsť na nový, pružnejší a všetko do neho "od piky" zabudovať k 1.1. podľa skutočnosti. Zostatky účtov minulého roka a knihy faktúr len s tými faktúrami, ktoré ešte neboli uhradené.
Lina
15.10.04,08:10
Hm. To hej, ale tento program je fajn. Poznám ho dobre, má však tú nevýhodu, že sa nedajú robiť čachre machre. Konzultovala som to s pánom ktorý tento program vyvýja už desať rokov. Je fakt dobrý a poradil mi už viac krát kúzla. Hiii. Dúfam že som niečo neprezradila.

ako tak pozerám ani ty nevieš spinkať? :-)
Paula
15.10.04,09:09
Nejedná sa u teba o čachre-machre, len o vygumovanie faktúr, ktoré v knihe faktúr nemajú čo robiť z dôvodu ich uhradenia. Na zostatkoch účtov k 31.12.03 by sa nič nezmenilo. Verím, že máš rada svoj program, všetci asi máme radi ten svoj a je dobré, keď jeho tvorca vďačne prijme požiadavky užívateľov pre uľahčenie práce - teda dobuduje ďalšie možnosti (nie proti zákonu samozrejme). V tvojom prípade je tá možnosť doplniť v tomto roku staré úhrady bez účtovania. Veď sa môže stať aj inému užívateľovi tvojho programu, že preberie neporiadok a bude tam, kde si ty teraz. Čo na to tvoj "dodávateľ"?
Oldi
15.10.04,13:04
Podľa mňa, ak je to dobre zaúčtované, t.j. 321 a 221 sú v poriadku a saldo tiež, tak čo sa týka čiste evidenčnej časti - knihy záväzkov tam by mala byť nejaká možnosť ako to zlikvidovať. Ja používam napr. Omegu a tam je viacero možností. Každému dokladu sa dá nadefinovať, aby neprešiel do ďalšieho roka a nezobrazoval sa v salde. No a v knihe záväzkov sa to potom dá riešiť tak, že si to, čo tam patrí označím a knihu záväzkov vytlačím len za neoznačené doklady a je to. Podstatné je to, aký zoznam vytlačíš, nie to, čo máš v počítači...
Oldi
15.10.04,13:05
Ešte som chcel pritakať, že Paula má pravdu, podstatné sú zostatky k 31.12.2003 a pokiaľ saldo s HK sedí, niet o čom, buď sa musia dať tie doklady, čo tam nepatria vymazať, alebo bez zaúčtovania dohodiť chýbajúce úhrady.
Katarína STR
19.10.04,09:21
Ja pracujem na programe MONEY už 6 rokov. Skús mi to podrobnejšie vysvetliť. možno ti poradím.
Katarína STR
22.10.04,07:29
Ja nemám s týmto programom žiadné problémy, veď sa bez problémov dostaneš do starého roka a opravíš si čo potrebuješ.
A vygumovanie faktúr, ktoré tam nemajú čo robiť nie je žiadny problém, tiež som to robila,keď ma zastupovala jedna pani, keď som bola na materskej. Zistila som, že niektoré faktúry sú uhradené a v salde sa stále nachádzajú.
Ozvi sa a poradím ti.
Zužu
03.02.06,16:56
Prosím Vás o radu. Pri kontrole knihy faktúr mi klientka označila faktúry, ktoré boli uhradené v mesiacoch máj, jún. Doklady o týchto úhradách mi nedala, čiže úhrady neboli zaúčtované v pokladni. Ako to zaúčtovať. Dám príjem do decembra?
ďakujem
Tweety
03.02.06,17:11
Prosím Vás o radu. Pri kontrole knihy faktúr mi klientka označila faktúry, ktoré boli uhradené v mesiacoch máj, jún. Doklady o týchto úhradách mi nedala, čiže úhrady neboli zaúčtované v pokladni. Ako to zaúčtovať. Dám príjem do decembra?
ďakujem
Mala by nájsť doklady k týmto úhradám, pretože sa týkajú účtovného obdobia. ;)
Zužu
03.02.06,18:34
Mala by nájsť doklady k týmto úhradám, pretože sa týkajú účtovného obdobia. ;)

Do pokladne neviem zaútovať spätne, číselný rad ma nepustí. Poradíte? Môžem to účtovať s dátumom 31.12.? Prosím ....
Tweety
04.02.06,16:11
Do pokladne neviem zaútovať spätne, číselný rad ma nepustí. Poradíte? Môžem to účtovať s dátumom 31.12.? Prosím ....
Môžeš to takto urobiť, aj keď je to nesprávne z hľadiska prípadnej penalizácie neskorej úhrady, ale musí to ísť do účtovného obdobia roku 2005.:eek:
Denda
04.02.06,16:20
Môžeš to takto urobiť, aj keď je to nesprávne z hľadiska prípadnej penalizácie neskorej úhrady, ale musí to ísť do účtovného obdobia roku 2005.:eek:
Akej penalizácie?
Tweety
04.02.06,16:23
Akej penalizácie?
Keby sa rozhodli penalizovať neskorú hradu faktúry, nesedel by dátum skutočnej úhrady s dátumom v pokl. knihe.;)
Denda
04.02.06,16:25
Do pokladne neviem zaútovať spätne, číselný rad ma nepustí. Poradíte? Môžem to účtovať s dátumom 31.12.? Prosím ....
Ak Vás program nepustí, tak si priraďte aktuálne číslo,ale mali by ste do doúčtovať do obdobia s dátumom, v ktorom skutočne došlo k úhrade.
Zužu
04.02.06,17:52
ďakujem za poradenie