Letko
05.03.14,18:55
Ahojte,

mám problém.
Prípad A: 3. 2. som vystavil preddavkovú faktúru, zaplatená bola v plnej výške začiatkom februára. 28. 2. som vystavil súhrnnú faktúru za celý mesiac, odpočítal zálohu, odberateľ doplatí rozdiel.
Problém: do 15 dní nebola vystavená faktúra k preddavkovej. Čo teraz? Ako to je, ak spojím preddavkovú a súhrnnú faktúru?

Prípad B: 3. 2. vystavená a zaplatená preddavková faktúra, počas mesiaca vystavené 3 faktúry s rôznym dátumov. Z preddavku ostal zvyšok, kde sme nestihli dodať tovar. K preddavkovej bola k 28. 2. vystavená FA kvôli DPH.
Problém: podobne ako v prípade A. Čo teraz?

Vždy, keď vyriešim problém, objaví sa nový.
KloferHladny
05.03.14,19:18
Prípad A je riešený v zákone. Pokiaľ je v jednom mesiaci prijatá záloha a súčasne vystavená zúčtovacia faktúra, nie je povinnosť zdaňovať osobitne preddavkovú platbu.
Prípad B je to isté, Vám vzniká povinnosť vrátiť zvyšok prijatej platby. Zálohu ste už zúčtovali dodaním tovaru.
Letko
06.03.14,10:27
Kde presne v zákone si to viem nájsť? Zatiaľ som nič nenašiel.
KloferHladny
06.03.14,15:18
§71 odst.1 ... ak vznikne v kalendárnom mesiaci daňová povinnosť prijatím jednej alebo viac platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo služby na ktoré platiteľ prijal platby, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti
Letko
06.03.14,17:30
Dakujem :)