jonky2
05.03.14,19:52
2 tyzdne po nastupe do noveho zamestnania som zistila, ze som tehotna.. zaujimave na tom je, ze mam zmluvu na zastup za matersku dovolenku (predpoklad je ze tam dotycna bude tri roky). Kedze moja praca vyzaduje pohybovat sa v prostredi rizikovom pre tehotne, radsej som to (oficialne) oznamila. Moja sefka mi ale povedala, ze bude chciet aby som podpisala novu zmluvu - dobu urcitu do predpokladaneho nastupu na matersku..(Aby ona mohla dat niekomu inemu zmluvu na zastup za MD). inak - by sa ma asi pokusila zbavit v skusobnej dobe (aj ked viem ze ma -zatial - nema kym nahradit, no mozno by sa to dovtedy zmenilo..). Moc sa mi do toho nechce ale asi to budem musiet podpisat, ked sa nenajde ine riesenie.. Moja otazka je - aky je rozdiel v plateni odvodov a poistneho ak odidem na MD ako zivnostnicka (mam aj zivnost a budem si ju musiet este chvilu nechat) a ked by som odisla pri platnosti sucasnej zmluvy? aky by bol rozdiel pri pripadnom retazeni materskych dovoleniek v case platnosti tejto zmluvy? A, ako by ste to inak riesili na mieste mojej sefky? vdaka..
terezamaria
05.03.14,20:12
Nič nemusíš podpísať, veď keď ona dá ďaľšej zmluvu na zastupovanie počas MD, prípadne aj RD tak koho by zastupovala, keď Tebe skončí pracovná zmluva pred nástupom na MD.
To, že sa budete postupne vracať, teda tá pred Tebou alebo Ty, to je už iná vec, ktorá z vás príde skôr po dohovore a súhlase s vedúcou, tak sa tej zastupujúcej skončí PP a šmitec.
arizona
05.03.14,20:22
mas v zmluve uvedenu skusobnu dobu?
jonky2
05.03.14,20:37
ano, mam skusobnu dobu 3 mesiace. pre upresnenie moja zmluva je na zastup za md AJ RD. Zmluva tej dalsej by bola na zastupovanie mna? vdaka moc
jonky2
05.03.14,20:47
dakujem. nerozumiem, ako to je s tym skoncenim mojej zmluvy pred nastupom na MD?
veronikasad
05.03.14,20:48
Pozri § 72 odst. 1 Zákonníka práce. Ak bude zamestnávateľ postupovať inak, nahlás to Inšpekcii práce.

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
veronikasad
05.03.14,20:59
Nie, zmluva tej ďalšej by bola znovu na zastupovanie tej prvej. Ak prvá nastúpi do práce, skončí prac.pomer Vám obom. Tvoja môže napr. skončiť aj v prípade, ak ju šéfka "nahovorí" na ukončenie rod.dovolenky a čerpanie riadnej dovolenky počas poberania rod.príspevku.
terezamaria
06.03.14,10:18
Ty nič nekonči, nech skončí šéfka, pokiaľ jej to dá svedomie, že tehotnej skončila PP.