koricka
05.03.14,21:03
Mozete mi prosim ozrejmit toto vyjadrenie,podla ktoreho si myslim,ze do vydavkov mozem zaratat aj hnutelny majetok ktori som nakupila v ramci rekonstrukcie bytu,ktory prenajimam (nabytok,TV,vybavenie kuchyne...)??
Dakujem

Podľa ustanovenia § 121 odst. 1 Občianskeho zákonníka, príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali. Vec, ktorá tvorí príslušenstvo hlavnej veci, je v právnom zmysle vecou samostatnou, ale platí na ňu právny režim vzťahujúci sa na vec hlavnú. Ak má byť určitá vec príslušenstvom hlavnej veci, musí byť vlastníkom určená k trvalému užívaniu s hlavnou vecou a obidve musia byť trvale spojené spoločným účelom. Len v prípade daňovníkom preukázanej skutočnosti, že hnuteľná vec je prenajímaná ako príslušenstvo nehnuteľnosti, je možné výdavky na obstaranie danej hnuteľnej veci, zaúčtované v účtovníctve resp. zaevidované v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, považovať za daňový výdavok a to buď jednorazovo alebo formou odpisov (ak je hnuteľná vec hmotným majetkom podľa § 22 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.
Mila123
05.03.14,20:08
preštudovala si si usmernenia týkajúce sa prenájmu, podľa § 6, ods. 3 ZDP , tie kt. sú uverejnené na FS?
Kvaka
05.03.14,20:50
Jednorazovo si ich môžeš uplatniť ako daňový výdavok. V usmernení od správcu dane, ktoré je citované v tejto téme http://www.porada.sk/t231102-dan-z-prenajmu.html#post2499663 je uvedené, že je potrebné mať na zreteli vecnú a časovú súvislosť s dosahovanými príjmami.
Príjmami z prenájmu sú v súlade s ust. § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov aj príjmy z prenájmu hnuteľným vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti. Takže výdavky na hnuteľné veci, ktoré spolu s nehnuteľnosťou prenajímaš, si uplatniť môžeš.
Aj vtedy, ak ich kúpiš pred začatím prenájmu v predchádzajúcom zdaňovacom období, ako si začala prenajímať nehnuteľnosť. Pozri si § 4 ods. 4 zákona o dani z príjmov, kde sa píše, že iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. Kuchynskú linku ti ale asi neuznajú, to je zhodnotenie tvojho bytu, ak nemáš byt zaradený v OM, tak asi len tie stoličky, postele, chladničku, TV.
koricka
06.03.14,07:02
áno,len ma zmiatli niektore odpovede tu na porade, kde si hnutelne veci (príslušenstvo bytu) neuplatnovali... "chytám sa slamky" ... prečo by sa nemohli uplatniť výdavky, ktoré musela dotyčná osoba vynaložiť pri rekonštrukcii bytu, ktorú musela po predchádzajích nájomcoch vykonať (pretože bol v devastačnom stave).
koricka
06.03.14,07:23
info z usmernenia...podľa ktorého na to nie je nárok :( :(
...výdavky spojené s jej opravou alebo
technickým zhodnotením, sú v súlade s § 21 ods. 1 písm. i) ZDP výdavkami na osobnú potrebu daňovníka, ktoré
súvisia s využívaním jeho osobného majetku. Daňovník si takto vynaložené výdavky môže uplatniť ako výdavky
na dosiahnutie zdaniteľného príjmu pri predaji predmetnej nehnuteľnosti.
Do daňových výdavkov si v takomto prípade daňovník môže uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku
prenajímanej nehnuteľnosti, ako sú napr. výdavky na energie vrátane výdavkov na ostatné služby.
Kvaka
06.03.14,10:35
Korička, opakovane som ti pripla stanovisko správcu dane, ktoré tu zverejnil nick cico29, prečo to odmietaš prečítať? Iné je zhodnotenie bytu a iné je nákup a prenájom aj hnuteľných vecí spolu s bytom.
koricka
07.03.14,10:25
ja sa ospravedlňujem, možno to už tak vyzerá, že som si to nepreštudovala.Ale tých informácii je spústa a teraz som si to už na x-tí krát prečítala správne :)

Kvaka - ďakujem veľmi pekne ;)
Ak by som mohla doplňujúcu otázku, ak majiteľka zakúpila do bytu aj také drobnosti, ako deky, obliečky, príbory, regále...môže si uplatniť aj takéto výdavky?
Anik
07.03.14,10:49
ja mám pocit, že si robíš srandu, alebo chceš akceptovať len to o čom si presvedčená a čo stále dookola riešiš, aby Ti už niekto napísal to čo chceš počuť.
koricka
09.03.14,21:02
NIE,nerobím si srandu
Len sa radšej opýtam, hľadám rady, tak ako iní...je na tom niečo zvláštne? :)