dakik
06.03.14,09:16
prosím vás,
podnikateľ, platca DPH, jednoduché účtovníctvo. má faktúru z čiech na IČ DPH teda bez DPH ale zaplatil ju niekto iný. čo teraz? samozdaniť ale do peňažného denníka nezaúčtovať keďže k tomu nemá prislúhajúci výdavok. alebo.... mohol by zaplatiť tomu človeku a faktúru priložiť k tejto platbe?
ďakujem

podaril by mi niekto komu sa to stalo, ako ste to vyriešili?
tictac7
06.03.14,08:17
a kde je otázka?
dakik
06.03.14,08:24
už som doplnila
Tweety
06.03.14,08:32
Definuj niekto iný. Dodanie bolo teda pre podnikateľa alebo nie?
dakik
06.03.14,09:10
dodanie pre mňa, podnikateľa. aj fakúra je na mňa ale platil mi to syn nepodnikateľ zo svojho účtu
KloferHladny
06.03.14,09:33
.. si myslím ja, že synovi vznikla pohľadávka, túto postúpi na Vás a po interne si ju započítate.. súčasťou zápočtu bude oznámenie do ČR, že platba bola vykonaná zo synovho účtu a že set si to vzájomne vyrovnali. Súčasen priložíte výpis zo synovho účtu. Vám sa do daňových výdavkov môže dostať, až keď uhradíte synovi dlh (ak nad 5000 EUR, potom jedine bankou)
dakik
06.03.14,10:19
..ale syn nie je podnikateľ
KloferHladny
08.03.14,16:27
1. Z dôvodu postúpenia synovej platby Vám vznikne pohľadávka voči čechom. 2. Z dôvodu postúpenia synovej platby Vám vznikne záväzok voči synovi - nepodnikateľovi. 3. Započítaním pohľadávky a záväzku s českým dodávateľom (jednostranne s priložením synovho výpisu) dostanete ku dňu započítania do príslušných výdavkov hodnotu podľa českej faktúry a súčasne do ostatných príjmov hodnotu, za ktorú ste "nakúpili" pohľadávku od syna.
Ku dňu, ku ktorému uhradíte svoj záväzok z titulu postúpenia zúčtujete ako ostatné daňové výdavky hodnotu záväzku za postúpenú pohľadávku. V prípade, že sa synovi zaviažete zaplatiť viac, potom daňovo uzanteľný je výdavok maximálne do výšky, ktorú ste započítali s čechmi, zvyšok je nedaňový výdavok. Ak ste sa dohodli, že synovi zaplatíte menej, potom maximálne do výšky tejto platby. To, že syn nie je podnikateľ na veci nič nemení
dakik
08.03.14,20:12
hmm. ďakujem