mondes
06.03.14,10:42
Ahojte, prosím Vás, môj brat má živnosť na SK, z ktorej nemá žiadne príjmy, len výdavky (odvody do fondov). Naskytla sa mu možnosť v r. 2013 pracovať v DE na nemeckú živnosť. A tu mám otázky:
1. Do akého termínu je v DE povinnosť podať dańové priznanie?
2. Do akej výšky príjmu nevzniká povinnosť podávať DP v Nemecku? (je ženatý)
3. Aký je postup v podávaní DP v DE a na SK? Najprv podá DP v DE a potom tu na SK? Na základe akého dokladu mu tu urobím DP?

Prosím Vás pekne o rady. Totižto on sám nevie, kde všade je tam prihlásený. Má síce akože nemeckú živnosť, ale tam neplatí žiadne odvody. Povedala som mu, nech prinesie nejaký papier o tom, aký mal tam príjem a on priniesol také niečo, ako faktúry a k tomu ešte "Potvrdenie zahraničného daňového úradu k priznaniu dane z príjmov", kde uvádza svoje údaje, manželkine údaje, príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu v štáte bydliska a taktiež manželkine príjmy.
Teda ak viete, prosím o radu, chcem sa dostať trocha do "obrazu", ako je to s podávaním DP, ak má aj živnosť v DE a doniesol vyššie popísané doklady. Pretože je mi trocha čudné, že ak má tam živnosť, tak by mal tam odvádzať aj odvody, či? A on tam nič neodvádza. Aspon tak tvrdí. Takže ďakujem Vám za každú cennú radu.
zanetth
06.03.14,12:50
1. Do akého termínu je v DE povinnosť podať dańové priznanie? Tí, ktorí sú povinní podať DP, musia tak urobiť do konca mája, ak ich zastupuje daňový poradca do konca decembra.
2. Do akej výšky príjmu nevzniká povinnosť podávať DP v Nemecku? (je ženatý) Ak v roku 2013 jeho príjmy (základ dane) neprekročili sumu 8130 Eur.
3. Aký je postup v podávaní DP v DE a na SK? Najprv podá DP v DE a potom tu na SK? Na základe akého dokladu mu tu urobím DP? No podľa mňa na Slovensku musí podať DP zo všetkých príjmov, pričom do príjmov zo živnosti budú započítané aj príjmy z nemeckej živnosti (spočítané na základe tých faktúr, alebo čo to máš), tie potom v budú vyňaté a uvedené aj v oddiely XIV. ako zahraničné príjmy. Výdavky v SK-DP si môže uplatniť aj paušálne. Ak mu vznikla povinnosť podať DP aj v Nemecku, urobí tak do konca mája.

Má nejaký doklad o prihlásení tej nemeckej živnosti? Čo sa týka odvodov, ak je zdravotne a nemocensky poistený na Slovensku nemôže byť súčasne zdravotne a nemocensky poistený aj v zahraničí, čiže z tohto titulu by nemusel platiť odvody v Nemecku, ale až tak detailne sa v tom nevyznám, len viem, že je možné vykonávať prácu v zahraničí aj na základe formulára E101. Bližšie tu http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/18447-praca-v-nemecku-rakusku-co-treba-ohlasit-poistovniam/...A preto sa pýtam, či naozaj má nemeckú živnosť, alebo len dočasne vykonával svoju činnosť v zahraničí? A bol v ZP a SP nahlásiť, že odchádza pracovať do zahraničia?
mondes
06.03.14,13:57
Žanetka, ste super, srdečná vďaka.
Doklad o prihlásení vraj nejaký má, ale nevie presne ako sa volá (nie je doma, večer pozrie) vraj nejaké "Gewerbe", čo mi príde ako nejaká obchodná zmluva,alebo niečo také. (ešte som ten doklad nevidela). A v SP a ZP predpokladám, že nebol nahlásiť, že pracuje v zahraničí, nakoľko odvody si platí tu. Ale tu príjmy nemá žiadne. A ešte má jeden doklad s názvom "Nachweis der Eintragung als Steuerpflichtiger" (Doklad o registrácii ako zdaniteľná osoba), ktorý tu musí potvrdiť na DÚ s tým, že tá pani, čo im tam robí papiere povedala, že na SK by nemal mať žiadne DIČ, (ale on ho tu má). Takže toľko viem.
Čo sa týka DP tu na SK to viem, len sú mi také čudné tie faktúry, ani nemajú názov ako faktúry, ale nejaký Anzahlung 1, Anzahlung 2 atď (nejaké zálohy) Bude to stačiť ako doklad k DP na SK? Všetko je mi také čudné. Preto sa na to pýtam, či je to normálny postup u živnostníkov v DE, alebo nie, aby tam nemal nejaké problémy.
Ďakujem.